Home Organizacja Przeliczniki kuchenne przydatne w Twojej kuchni

Przeliczniki kuchenne przydatne w Twojej kuchni

4 min czytania
0
0
1,343
przeliczniki kuchenne

Przeliczanie gramów i mililitrów na szklanki i łyżeczki sprawia Ci problem? Nie masz pod ręką wagi kuchennej? Z pomocą przychodzą powszechnie znane przeliczniki kuchenne. Krótka ściąga pomoże w szybki sposób przeliczyć potrzebną ilość danego składnika podczas gotowania.

Przeliczniki kuchenne – podstawy w kuchni

W przepisach naprzemiennie używa się określenia typu „szklanka”, „szczypta” lub „łyżeczka”. Zamiennie przeliczamy te określenia na konkretną ilość w gramach lub mililitrach. Do tego przydaje się waga kuchenna lub przeliczniki kuchenne, które w znaczny sposób ułatwiają naszą pracę w kuchni. Przyjęło się, że szklanka to objętość 250 ml, natomiast łyżka stołowa to 15 ml a 1/4 kostki masła to 50 g. Z kolei 7 gramowa torebka suchych drożdży instant to odpowiednik około 17 g świeżych.

Gotowanie z przelicznikami kuchennymi wymaga nauki na pamięć  i praktyki. Musimy wybrać kategorię produktu (np. mąka, olej, cukier), podaną w przepisie jednostkę oraz jednostkę, którą chcemy uzyskać. Utrudnieniem będą jednostki w systemie anglosaskim – wagi kuchenne przeliczą uncje i funty na stosowane przez nas na co dzień jednostki.

Szklanka mleka, szklanka mąki, kostka masła

Przyjmuje się, że standardowa szklanka ma 250 ml, 1 łyżka stołowa ma pojemność 15 ml, 1 mała łyżeczka to 5 ml. Z kolei 1 l to 1 kg. Problematyczne może być odliczanie płynnych składników na gramy (np. szklanka mleka to 230 g a oleju 225 g).

W wypiekach przyjmuje się, że szklanka mąki pszennej tortowej wynosi 160 g, a szklanka cukru 240 g. Kostka masła zazwyczaj występuje w formie 200 g. Jednak w przypadku maki żytniej razowej szklanka wyniesie już 120 g ziemniaczanej aż 200 g.

Pozostałe produkty sypkie

W przypadku pozostałych produktów sypkich jak zmielone orzechy, migdały lub wiórki kokosowe również będą różniły się pojemnością w szklance. Przyjmuje się, że szklanka wiórek kokosowych lub migdałów jest równoznaczna ze 110 gramami, natomiast zmielone orzechy 130 g. Szklanka płatków owsianych będzie miała 120 g a kaszy manny 180 g. Szklanka kakao to 125 g, zaś szklanka ryżu to 225 g.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…