Home Organizacja Przeliczniki kuchenne przydatne w Twojej kuchni

Przeliczniki kuchenne przydatne w Twojej kuchni

3 min czytania
0
0
209
przeliczniki kuchenne

Przeliczanie gramów i mililitrów na szklanki i łyżeczki sprawia Ci problem? Nie masz pod ręką wagi kuchennej? Z pomocą przychodzą powszechnie znane przeliczniki kuchenne. Krótka ściąga pomoże w szybki sposób przeliczyć potrzebną ilość danego składnika podczas gotowania.

Przeliczniki kuchenne – podstawy w kuchni

W przepisach naprzemiennie używa się określenia typu “szklanka”, “szczypta” lub “łyżeczka”. Zamiennie przeliczamy te określenia na konkretną ilość w gramach lub mililitrach. Do tego przydaje się waga kuchenna lub przeliczniki kuchenne, które w znaczny sposób ułatwiają naszą pracę w kuchni. Przyjęło się, że szklanka to objętość 250 ml, natomiast łyżka stołowa to 15 ml a 1/4 kostki masła to 50 g. Z kolei 7 gramowa torebka suchych drożdży instant to odpowiednik około 17 g świeżych.

Gotowanie z przelicznikami kuchennymi wymaga nauki na pamięć  i praktyki. Musimy wybrać kategorię produktu (np. mąka, olej, cukier), podaną w przepisie jednostkę oraz jednostkę, którą chcemy uzyskać. Utrudnieniem będą jednostki w systemie anglosaskim – wagi kuchenne przeliczą uncje i funty na stosowane przez nas na co dzień jednostki.

Szklanka mleka, szklanka mąki, kostka masła

Przyjmuje się, że standardowa szklanka ma 250 ml, 1 łyżka stołowa ma pojemność 15 ml, 1 mała łyżeczka to 5 ml. Z kolei 1 l to 1 kg. Problematyczne może być odliczanie płynnych składników na gramy (np. szklanka mleka to 230 g a oleju 225 g).

W wypiekach przyjmuje się, że szklanka mąki pszennej tortowej wynosi 160 g, a szklanka cukru 240 g. Kostka masła zazwyczaj występuje w formie 200 g. Jednak w przypadku maki żytniej razowej szklanka wyniesie już 120 g ziemniaczanej aż 200 g.

Pozostałe produkty sypkie

W przypadku pozostałych produktów sypkich jak zmielone orzechy, migdały lub wiórki kokosowe również będą różniły się pojemnością w szklance. Przyjmuje się, że szklanka wiórek kokosowych lub migdałów jest równoznaczna ze 110 gramami, natomiast zmielone orzechy 130 g. Szklanka płatków owsianych będzie miała 120 g a kaszy manny 180 g. Szklanka kakao to 125 g, zaś szklanka ryżu to 225 g.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Energia elektryczna wytwarzana z wykorzystaniem węgla kamiennego, brunatnego i drewna jest…