14
Gru
2017
6
Przypalony garnek – jak go wyczyścić?

Przypalony garnek – jak go wyczyścić?

Przypalony garnek? Zdarza się nawet najbardziej doświadczonym kucharzom! Nie trzeba jednak spisywać go na straty! Istnieje kilka niezawodnych sposobów, dzięki którym będzie można go z powodzeniem wyczyścić i użytkować jeszcze przez długi czas.

Domowe sposoby na przypalony garnek


Ocet

Do garnka należy wlać ocet spirytusowy w takiej ilości, aby całkowicie zakrył przypaloną powierzchnię. Następnie należy wstawić garnek na gaz i gotować przez 30 minut. Po tym czasie garnek należy odstawić do wystygnięcia. Gdy ocet będzie już zimny, należy wylać go z garnka. Następnie garnek przepłucz zimą wodą. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób nie jest odpowiedni dla naczyń emaliowanych.

Sól

Na przypalony obszar garnka należy nasypać około pół centymetra soli kuchennej. Następnie garnek odstaw na 6 godzin. Po tym czasie, garnek powinno się dokładnie umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Po przypalonej powierzchni powinno nie być śladu.

Ryż

Należy wsypać do garnka ryż i gotować do tego momentu, aż spalenizna całkiem odejdzie. Może to zająć naprawdę sporo czasu, ale warto. Trzeba pamiętać, aby kontrolować garnek. W końcu woda może z niego wyparować, co spowoduje ponowne przypalenie.

Proszek do prania

Jeżeli przypaliłeś garnek emaliowany, użyj proszku do prania. Do gotującej się w garnku wody należy wsypać 2 łyżeczki proszku. Należy gotować to przez 20 minut. Po tym czasie garnek należy bardzo dokładnie umyć i wypłukać.

Soda

Należy przygotować papkę z sody oraz octu, a następnie nałożyć ją na przypaloną powierzchnię. Kiedy papka już dokładnie wyschnie, zmyj ją wraz ze spalenizną.

Kostki do zmywarki

Do garnka należy wlać 3-4 cm ciepłej wody. Następnie wrzucić kostkę do zmywarki, która powinna się rozpuścić. Taką mieszankę pozostaw w garnku na całą noc. Następnego dnia garnek należy włożyć do zmywarki i umyć. Spalenizna na pewno z niego zejdzie.

Rodzaje garnków, a ich czyszczenie ze spalenizny

  • Garnek aluminiowy – do tego rodzaju garnka pod żadnym pozorem nie należy używać drucików ani szczoteczek. Mogłyby zarysować powierzchnię. Przydatna będzie natomiast miękka ściereczka. Silniejsze zabrudzenia uda się domyć octem lub sokiem z cytryny. Inną, skuteczną mieszankę do mycia aluminium, możemy uzyskać dodając do szklanki octu łyżeczkę soli i nieco mąki.
  • Garnek ceramiczny – jest to bardzo trudny do utrzymania w dobrym stanie garnek. Jeżeli uszkodzisz powierzchnie ceramiczną, garnek stanie się nieprzywieralny, a korzystanie z niego będzie mocno utrudnione. Do jego czyszczenia nie należy używać soli. Skuteczny jest natomiast gotowany w garnku przez kilka minut roztwór wody z sodą lub octem winnym.
  • Garnek emaliowany – do czyszczenia takich garnków nie należy używać szorstkich myjek. Nie należy także wlewać gorącej wody do zimnego garnka. Małe zabrudzenia uda się usunąć solą kuchenną lub wodą z sodą.
  • Garnek nierdzewny – ten rodzaj garnka jest bardzo podatny na zadrapania. Dlatego raczej nie należy stosować domowych metod do ich oczyszczania. Lepiej stosować specjalne preparaty przeznaczone do dokładnego czyszczenia garnków nierdzewnych.
  • Garnek rzymski – spaleniznę z tego garnka uda się usunąć szczotką pod gorącą wodą. Można także wykorzystać sodę oczyszczoną, jeżeli zabrudzenia są bardzo uciążliwe.
  • Garnek teflonowy – pod żadnym pozorem do czyszczenia tych garnków nie należy używać detergentów. Można je zastosować tylko raz po zakupie garnka. Później można czyścić je jedynie miękkimi gąbkami. Duże zabrudzenia najlepiej odmaczać w gorącej wodzie.
  • Garnek żeliwny – te garnki spokojnie można myć szorstkimi gąbkami i szczotkami. Można również gotować w nim wodę tak, aby spalenizna sama odpadła.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Czyszczenie rolet materiałowych - domowe sposoby
Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia?

Zostaw komentarz