Home Sprzątanie Sposoby na przypalony garnek – jak go wyczyścić?

Sposoby na przypalony garnek – jak go wyczyścić?

11 min czytania
0
0
2,951
Przypalony garnek jak go wyczyścić

Przypalony garnek? Zdarza się nawet najbardziej doświadczonym kucharzom! Nie trzeba jednak spisywać go na straty! Istnieje kilka niezawodnych metod, dzięki którym będzie można go z powodzeniem wyczyścić i użytkować jeszcze przez długi czas. Poznaj najlepsze sposoby na przypalony garnek!

Spis treści:

Domowe sposoby na przypalony garnek

Na pewno nasze babcie i mamy miały swoje sprawdzone domowe sposoby na przypalony garnek. Jeśli udało nam się uratować potrawę, zabierzmy się za czyszczenie spalenizny. Poradzimy sobie przy pomocy kilku składników, które znajdziemy w naszym domu.

Ocet i sól

Ocet jest niezwykle przydatny, jeżeli chcemy postawić na ekologiczne sprzątanie w naszym domu. Do przypalonego garnka należy wlać ocet spirytusowy w takiej ilości, aby całkowicie zakrył przypaloną powierzchnię. Następnie należy wstawić garnek na gaz i gotować przez 30 minut. Po tym czasie garnek należy odstawić do wystygnięcia. Gdy ocet będzie już zimny, należy wylać go z garnka. Następnie garnek przepłucz zimą wodą. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób nie jest odpowiedni dla naczyń emaliowanych.

Na przypalony obszar garnka należy nasypać około pół centymetra soli kuchennej. Następnie garnek odstaw na 6 godzin. Po tym czasie, garnek powinno się dokładnie umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Po przypalonej powierzchni powinno nie być śladu. Jeżeli z kolei zabrudzenie jest niezwykle uporczywe i nadal widać jego resztki, możemy ponownie dodać do ciepłej wody trochę soli, ale następnie zagotować je. Ta metoda będzie skuteczna w przypadku naprawdę trudnych zabrudzeń.

sposob na przypalony garnek ryz

Ryż

Należy wsypać do garnka ryż i gotować do tego momentu, aż spalenizna całkiem odejdzie. Może to zająć naprawdę sporo czasu, ale warto. Trzeba pamiętać, aby kontrolować garnek. W końcu woda może z niego wyparować, co spowoduje ponowne przypalenie.

Soda

Należy przygotować papkę z sody oczyszczonej oraz octu, a następnie nałożyć ją na przypaloną powierzchnię. Pastę możemy nanieść przy pomocy ręki lub ręcznika papierowego. Kiedy papka już dokładnie wyschnie, zmyj ją wraz ze spalenizną. Możemy także pozostawić ją na noc, aby pochłonęła powstałe zanieczyszczenia. Papka z sody doskonale się nada do czyszczenia trudniejszych zabrudzeń. Jednym ze sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej do czyszczenia przypalonego garnka jest jej gotowanie w nim. W tym celu dodajemy 2 łyżki sody oczyszczonej do 4 szklanek wody. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia, możemy dodać więcej sody. Po skończonym gotowaniu suszymy garnki przy pomocy bawełnianej ściereczki.

Proszek do prania i tabletki do zmywarki

Jeżeli przypaliłeś garnek emaliowany, użyj proszku do prania. Do gotującej się w garnku wody należy wsypać 2 łyżeczki proszku. Należy gotować to przez 20 minut. Po tym czasie garnek należy bardzo dokładnie umyć i wypłukać.

Do garnka należy wlać 3-4 cm ciepłej wody. Następnie wrzucić tabletkę do zmywarki, która powinna się rozpuścić. Taką mieszankę pozostaw w garnku na całą noc. Następnego dnia garnek należy włożyć do zmywarki i umyć. Spalenizna na pewno z niego zejdzie.

Domowe sposoby na przypalony garnek tabletki do zmywarki

Przypalony garnek

Garnki, ze względu na rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane, czyści się w różny sposób, aby się nie zniszczyła jego powierzchnia.

Przypalony garnek aluminiowy

Do tego rodzaju garnka pod żadnym pozorem nie należy używać drucików ani szczoteczek. Mogłyby zarysować powierzchnię. Przydatna będzie natomiast miękka ściereczka. Silniejsze zabrudzenia uda się domyć octem lub sokiem z cytryny. Inną, skuteczną mieszankę do mycia aluminium, możemy uzyskać dodając do szklanki octu łyżeczkę soli i nieco mąki.

Garnek ceramiczny

Jest to bardzo trudny do utrzymania w dobrym stanie garnek. Jeżeli uszkodzisz powierzchnie ceramiczną, garnek stanie się nieprzywieralny, a korzystanie z niego będzie mocno utrudnione. Do jego czyszczenia nie należy używać soli. Skuteczny jest natomiast gotowany w garnku przez kilka minut roztwór wody z sodą lub octem winnym.

Czym wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Trudne zabrudzenia, które powstają na garnkach emaliowanych to często efekt zbyt długiego gotowania potraw. Jeżeli chcemy umyć przypalony garnek emaliowany powinnyśmy najpierw pozostawić go do wystygnięcia. Do czyszczenia takich garnków nie należy używać szorstkich myjek. Nie należy także wlewać gorącej wody do zimnego garnka. Może to doprowadzić do powstawania pęknięć oraz odprysków na emalii. Małe zabrudzenia uda się usunąć solą kuchenną lub wodą z sodą.

Garnek nierdzewny

Ten rodzaj garnka jest bardzo podatny na zadrapania. Dlatego raczej nie należy stosować domowych metod do ich oczyszczania. Lepiej stosować specjalne preparaty przeznaczone do dokładnego czyszczenia garnków nierdzewnych.

sposob na przypalony garnek

Sposoby na przypalony garnek rzymski

Spaleniznę z tego garnka uda się usunąć szczotką pod gorącą wodą. Można także wykorzystać sodę oczyszczoną, jeżeli zabrudzenia są bardzo uciążliwe.

Garnek teflonowy

Pod żadnym pozorem do czyszczenia tych garnków nie należy używać detergentów. Można je zastosować tylko raz po zakupie garnka. Później można czyścić je jedynie miękkimi gąbkami. Duże zabrudzenia najlepiej odmaczać w gorącej wodzie.

Sposoby na przypalony garnek żeliwny

Te garnki spokojnie można myć szorstkimi gąbkami i szczotkami. Można również gotować w nim wodę tak, aby spalenizna sama odpadła.

Jak widzicie, niezależnie od rodzaju, jest możliwość wyczyszczenia garnka (oczywiście w większości sytuacji, bo zdarzają się również te beznadziejne). A może Wy macie jeszcze inne sposoby na przypalony garnek? Jeśli tak, to podzielcie się z nami w komentarzach!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…