Home Organizacja Rośliny łazienkowe. Jak o nie dbać i które wybrać?

Rośliny łazienkowe. Jak o nie dbać i które wybrać?

11 min czytania
0
0
1,383
Rośliny łazienkowe - rośliny w łazience

Rośliny łazienkowe to sposób na urozmaicenie wnętrza. Kwiaty łazienkowe mogą sprawić, że pomieszczenie nabierze zupełnie innego charakteru, a dodatkowo będzie sprawiało wrażenie bardziej przyjaznego. Postanowiliśmy sprawdzić, czy i kiedy warto umieścić rośliny w swojej łazience!

Wbrew temu, co może się wydawać, sporo roślin bardzo dobrze czuje się w łazience. Mimo wysokiej temperatury i wilgotności, wiele z nich czuje się w rejonach takich, jak łazienka, bardzo dobrze. Niektóre kwiaty wprost uwielbiają wysokie temperatury, należą do nich między innymi rośliny tropikalne. Niemal wszystkie z roślin doniczkowych mogą być uprawiane w łazience. Wyjątek stanowią natomiast kaktusy, które w wilgotnym środowisku raczej się nie odnajdą. Duża wilgotność, charakterystyczna dla łazienki sprawia, że kaktus może zacząć gnić i obumierać. Jeżeli wilgoć w domu jest zbyt duża, przeczytaj nasz poprzedni wpis by dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji!

Rośliny doniczkowe – o czym musisz pamiętać?

Jeżeli zamierzasz umieścić rośliny łazienkowe w swoim pomieszczeniu, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Ważne jest, by nie znajdowały się one w pobliżu detergentów. Opary z silnych środków chemicznych mogą sprawić, że ich rozwój zostanie zahamowany, a same kwiaty mogą ulegać uszkodzeniom. Jeśli chodzi o samo umieszczenie kwiatów, naturalnym wyborem wydaje się być parapet. Nie zawsze jest to jednak najlepsza opcja. Rośliny łazienkowe, które lubią dużą wilgoć, nie tolerują silnego słońca, dlatego mocno nasłoneczniony parapet nie jest optymalnym rozwiązaniem. Nie jest także najlepszym wyborem stawianie kwiatów w łazience, w której nie ma okien. Nawet jeśli rośliny nie tolerują ostrego światła, energia słoneczna jest im potrzebna do przeprowadzania niezbędnych procesów.

Jak wybrać rośliny łazienkowe?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, którą roślinę do łazienki najlepiej wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym przebywamy. Musimy zadbać, aby pielęgnacja roślin doniczkowych w naszych pomieszczeniach była odpowiednia. Do niewielkich łazienek sprawdzą się rośliny, które nie osiągają dużych rozmiarów, natomiast jeśli nasza łazienka jest duża, możemy sobie pozwolić na większe okazy. Rośliny łazienkowe nie powinny być elementem, który będzie nam przeszkadzać, dlatego warto już na samym początku wiedzieć, czy chcemy, by w naszej łazience znalazły się rośliny. W łazienkach, do których wpada dużo światła słonecznego dobrze odnajdą się draceny, fikusy i papirusy. W łazience, w której jest jasno dobrze sprawdzą się także storczyki.

Rośliny łazienkowe - ciemna łazienka

Ciemna łazienka a rośliny łazienkowe

Co jednak jeśli nasza łazienka jest stosunkowo ciemna, a my chcielibyśmy mieć w niej rośliny? Światło jest niezbędne do przeprowadzenia procesów takich, jak fotosynteza, a w przypadku braku odpowiedniego nasłonecznienia roślina może obumrzeć. Jeśli nasza łazienka jest ciemna, w celu zapewnienia odpowiednich warunków roślinom powinniśmy przemyśleć zainstalowanie sztucznego oświetlenia. W sklepach można kupić instalacje, które zapewnią naszym roślinom odpowiednią dawkę światła. Metodą na zapewnienie roślinom odpowiedniej dawki oświetlenia jest przekładanie ich co 7-10 dni w miejsca w naszym mieszkaniu, które są bardziej oświetlone. Jeżeli możemy sobie pozwolić na więcej roślin, warto trzymać je na zmianę – 10 dni w ciemnej łazience, 10 dni w nasłonecznionym pokoju. W ten sposób zapewnimy im minimalną dawkę oświetlenia potrzebnego do fotosyntezy.

Jak pielęgnować rośliny łazienkowe?

Rośliny, które trzymamy w łazience nie wymagają od nas specjalnej pielęgnacji. Ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu nie trzeba ich podlewać ani zraszać. Musimy pamiętać o szybkim usuwaniu liści oraz kwiatów, które są już uschnięte, ponieważ w wilgotnym środowisku bardzo szybko rozpoczynają się procesy gnilne. Warto zwrócić także uwagę na konieczność wietrzenia łazienki. Jeśli z kolei jesteśmy posiadaczami łazienki bez okna, powinniśmy zostawiać w niej otwarte drzwi. Jest to sposób na usunięcie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia oraz zapewnienie roślinom tlenu. W ten sposób możemy także usunąć z łazienki resztki detergentów, które mogą mieć negatywny wpływ na rośliny.

Rośliny łazienkowe - łazienka jasna

O czym nie możesz zapomnieć?

Jeżeli chcesz umieścić swoje rośliny w łazience warto, byś tak rozplanowała ich położenie, by roślinom lubiącym światło słoneczne nie zasłaniać dostępu do niego. Rośliny łazienkowe, które lubią cień nie powinny być z kolei wystawiane na ostre słońce. Zimą, kiedy dni są krótsze, warto postawić rośliny bliżej okien. Rośliny łazienkowe nie powinny być także często potrącane czy przestawiane. Niewskazane jest także ich ochlapywanie, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do rozpoczęcia procesów gnilnych.

Sprawdź też jakie kwiaty do sypialni będą najlepsze!

Inny sposób na rośliny w łazience

Jeżeli nie mamy możliwości, by w naszej łazience znajdowały się rośliny łazienkowe w doniczkach, dobrym sposobem na wprowadzenie zieleni do naszego wnętrza, będzie umieszczenie w niej kwiatów ciętych. Możemy je włożyć np. do wazonu. Taki dodatek sprawi, że nasze wnętrze może sprawiać wrażenie zarówno bardziej przytulnego, jak i wytwornego. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i rodzaju kwiatów, których użyjemy. Jest to jednak opcja dość droga, ponieważ cięte kwiaty szybko więdną i trzeba je zastępować nowymi.

Kwiaty łazienkowe z pewnością będą dodatkiem, który nada naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Warto jednak wybór odpowiedniej roślinności bardzo dobrze przemyśleć, by dopasować ją do rodzaju i wielkości naszej łazienki.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…