Home Sprzątanie Roztocza w pościeli – jak często prać pościel, by zabić roztocza w łóżku? 

Roztocza w pościeli – jak często prać pościel, by zabić roztocza w łóżku? 

9 min czytania
0
0
2,443
Jak często prać pościel u alergika

W poprzednich artykułach wyjaśnialiśmy, co to znaczy hipoalergiczny, co to są roztocza i na co uważać, gdy dziecko ma uczulenie na kurz. Tym razem skupimy się na jednej z najważniejszej czynności, którą musimy wykonywać, gdy w naszym domu mieszka alergik – na praniu pościeli. Roztocza w łóżku są szczególnie niebezpieczne, więc jak często prać pościel? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak zwalczać roztocza w pościeli. 

Roztocza w łóżku – dlaczego się tam znajdują?

Roztocza kurzu domowego zamieszkują głównie te miejsca, w których znajdują najwięcej pokarmu, czyli złuszczonego ludzkiego naskórka. Dodatkowo bardzo lubią ciepło i wysoką wilgotność, dlatego w pościeli są idealne warunki do ich rozwoju. Możemy być nieświadomi tego, że w ciągu roku człowiek traci nawet cztery kilogramy naskórka. W pościeli i w materacu możemy mieć nawet dwa miliony osobników roztoczy kurzu. Dzięki szczypcom doskonale trzymają się łóżka i choć same w sobie nie są zagrożeniem, ich odchody wywołują reakcje alergiczne.

Roztocza w pościeli

Dlaczego roztocza w pościeli są niebezpieczne?

Objawy alergii bardzo często występują zaraz po przebudzeniu. Najczęstszymi reakcjami na alergen są:

  • kichanie, zatkany nos, wodnisty katar;
  • swędząca skóra;
  • duszności;
  • kaszel, zachrypnięte gardło;
  • łzawiące oczy.

Zwykle ustępują po kontakcie ze świeżym powietrzem. Jednak nikt nie chce być narażony na działanie niebezpiecznego alergenu, by codziennie rano budzić się w nie najlepszej formie. Roztocza w pościeli, a właściwie ich odchody, to główne zagrożenie dla cierpiących na alergię na kurz (osób z tym schorzeniem jest w Polsce około sześć milionów!). Dlatego warto starać się jak najbardziej wyeliminować działanie alergenu i zadbać o to, by spać w czystej pościeli. 

Co zabija roztocza w łóżku?

Roztocza można zabić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest poddanie ich bardzo wysokiej temperaturze – około 60 stopni Celsjusza. Jest to możliwe przez wypranie pościeli w takiej temperaturze. Niestety, może się to odbić na jakości tkaniny – tak gorąca woda sprawia, że struktura włókien materiału zostaje naruszona. Częste pranie w wysokiej temperaturze źle wpływa na wytrzymałość pościeli.

Innym sposobem na zabicie roztoczy jest ich zamrożenie w przynajmniej -20 stopniach Celsjusza. Ta metoda sprawdza się głównie w przypadku niewielkich przedmiotów, takich jak pluszowe zabawki. W domowych warunkach niską temperaturę znajdziemy tylko w zamrażarce, a wsadzenie do niej całej pościeli jest raczej niewykonalne. 

Roztocza w łóżku

Dlaczego roztocza w pościeli usuniemy przez pranie?

Jak zatem usunąć roztocza w łóżku? Najlepszym wyjściem jest wypranie pościeli w odpowiednim środku chemicznym. Proszek dezynfekujący do prania sprawdzi się tutaj najlepiej. I choć większość z nich wymaga użycia wody w 60 stopniach Celsjusza, znajdziemy też takie produkty, które pozwalają na pranie dezynfekujące nawet w 40 stopniach! Dzięki temu mamy gwarancję pozbycia się z pościeli roztoczy kurzu domowego, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które mogą zagrażać zdrowiu. Dodatkowo zadbamy też o stan naszych tkanin – unikanie wyparzania i gotowania tkanin wpłynie pozytywnie na jakość struktur włókien pościeli.

Na co uważać i jakich środków używać? 

Jak robić pranie w domu alergika? Istotne jest, aby wybrany przez nas środek do prania był dodatkowo hipoalergiczny. Antyalergiczne działanie chroni przed ewentualnymi reakcjami na wrażliwej skórze alergika. Łagodny, ale i skuteczny w walce z roztoczami proszek to najważniejszy element każdego prania pościeli. 

Dobrze, gdy nasz proszek hipoalergiczny ma krótki skład. Niewskazana jest zawartość fosforanów i zeolitów. Jeśli niedokładnie wypłuczą się w tkaniny, mogą podrażniać delikatną skórę. Co więcej, te składniki negatywnie oddziałują na środowisko naturalne. Przy częstym praniu, między innymi pościeli, zwróćmy uwagę też na ten aspekt. 

 

Jak często prać pościel?

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i usunąć roztocza w łóżku, regularne i częste pranie pościeli to podstawa. Najlepiej wymieniać poszewki mniej więcej co tydzień, zaś wsady pościeli co 3 miesiące. Zużytą pościel pierzemy, suszymy i trzymamy w zamknięciu, na przykład w pojemnikach z pokrywami. Dodatkowo możemy także wietrzyć pościel. 

Roztocza w pościeli – podsumowanie

Pranie pościeli jest jednym z najważniejszych sposobów na unikanie objawów alergii na kurz. Roztocza w łóżku to główne zagrożenie dla alergika, jednak możemy spróbować maksymalnie zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji. Dobry proszek dezynfekujący to podstawa skutecznej walki z roztoczami, a także sposób na zachowanie jakości materiału, z którego wykonana jest pościel. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…