Home Eko porady Skóra syntetyczna – czym różni się od naturalnej?

Skóra syntetyczna – czym różni się od naturalnej?

12 min czytania
0
0
11,442
Skóra syntetyczna - czym różni się od skóry naturalnej

Na rynku dostępnych jest mnóstwo skórzanych ubrań. Jedne z nich stworzone są ze skóry naturalnej, inne to natomiast skóra syntetyczna. Mamy oczywiście pewne intuicje dotyczące jednego i drugiego typu, ale jakie tak właściwie są różnice między nimi? Która skóra będzie dla nas bardziej odpowiednia? Tego dowiecie się, zapoznając się z artykułem!

Skóra naturalna

Naturalna skóra pochodzi z ze skór zwierzęcych. Zazwyczaj posiada nieregularny kształt, a także różną grubość. Na powierzchni często występują wady fizyczne, a dodatkowo widoczne są na niej pory oraz różne wzory. Skórę naturalną wytwarza się ze skór zwierząt takich, jak kozy, owce czy krowy. Produkty, które zrobiono z naturalnej skóry są niezwykle trwałe. Jeżeli chcemy odróżnić skórę sztuczną od naturalnej, powinniśmy się jej przyjrzeć. Jeżeli ma ona jakieś niedoskonałości czy różnice w barwie, najprawdopodobniej jest to skóra naturalna. Dodatkowo naturalna skóra posiada także charakterystyczny zapach. Woń ta znika jednak w miarę użytkowania. Jeśli zamawiamy np. meble ze skóry naturalnej, to będą one miały zróżnicowany kolor w różnych miejscach. Trudno podczas zamawiania mebli określić, jaki dokładnie kolor będzie miał wykonany na zamówienie mebel ze skóry, ponieważ może on mieć różne plamki czy różnice w strukturze. Podobnie jak skóra człowieka, Nie będzie to jednolita barwa.

Naturalna skóra z biegiem czasu staje się bardziej miękka. Produkty z naturalnej skóry mogą osiągnąć wysokie ceny zwłaszcza, jeżeli robi się je ręcznie. Jest to spowodowane czasochłonnym procesem jej powstawania, a także drogim procesem hodowli bydła, z którego otrzymuje się skórę. Zaletą skóry naturalnej jest także to, że potrafi ona “oddychać”. Jest to niezwykle ważne w przypadku skórzanych ubrań. Dodatkowo umożliwia ona prawidłową cyrkulację wilgoci.

Eko skóra, materiał skóropodobny

Skóra syntetyczna

Sporo konsumentów w trosce o los zwierząt decyduje się na wybór skóry wykonanej z materiałów sztucznych. Ich popularność w ostatnich latach wzrasta głównie ze względu na względy cenowe oraz prawa zwierząt. Skóra syntetyczna stworzona jest przez człowieka ze sztucznych materiałów. Zazwyczaj ma jednorodną strukturę, nie występują w jej przypadku różnice w grubości. Skórę syntetyczną nazywa się także materiałem skóropodobnym lub skajem.

Najczęściej spotyka się 2 rodzaje sztucznej skóry. Pierwszy typ wykonany jest z poliuretanu (PU), drugi natomiast z polichlorku winylu (PVC). Bardzo często skóra syntetyczna jest niezwykle podobna do skóry naturalnej, w niektórych przypadkach trudno odróżnić skórę syntetyczną i naturalną. Koszt jej wytworzenia jest tańszy, zdarza się jednak, że sztuczna skóra szybciej traci kolor i blask, a jej żywot jest krótszy. Koszt rzeczy wykonanej ze skóry syntetycznej to połowa kosztu przedmiotu, który został zrobiony ze skóry naturalnej.
Podczas produkcji skóry syntetycznej nie używa się materiałów pochodzenia zwierzęcego. Jej powstawanie to reakcja chemiczna. Bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia przedmiotów takich, jak meble, ubrania czy akcesoria takie, jak portfele czy torebki.

Zalety i wady

Niewątpliwą zaletą skóry syntetycznej jest jej cena, zdecydowanie niższa od skóry naturalnej. Dodatkowo skóra syntetyczna może być farbowana na różne kolory. Skóra syntetyczna jest także lżejsza niż naturalna. Jest także dużo prostsza w czyszczeniu.
Skóra syntetyczna nie wymaga konserwacji. Dodatkowo zazwyczaj posiada powłoki, które zabezpieczają ją przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra syntetyczna jest zdecydowanie bardziej odporna na wodę. Na zmiany warunków atmosferycznych reaguje nieznacznie.
Wadą, którą posiada skóra syntetyczna jest to, że nie zapewnia ona tak dobrej cyrkulacji powietrza, jak skóra naturalna. Może sprawiać to problemy w przypadku ubrań, które mają kontakt z ludzką skórą.

Skóra syntetyczna - torebka

Skóra syntetyczna – jak ją rozpoznać?

Jeżeli zastanawiamy się, czy dana rzecz jest ze skóry syntetycznej lub naturalnej, w pierwszej kolejności powinnismy zwrócić uwagę na metkę. Oznaczenia na metkach to główne źródło wiedzy na temat danego ubrania oraz sposobów jego pielęgnacji. Producenci muszą procentowo określić materiały, z jakich wykonano dana rzecz. Rzeczy , które wykonano ze skóry oznacza są charakterystycznym symbolem.
Podpowiedzią może być także cena produktu, ponieważ rzeczy wykonane ze skóry zazwyczaj cechują się wyższą ceną. Dodatkowo dalszym krokiem będzie przyjrzenie się fakturze. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skóra syntetyczna ma jednolitą fakturę w przeciwieństwie do skóry naturalnej, cechującej się różnymi plamami czy zniekształceniami.

Sposobem na odróżnienie skóry syntetycznej od naturalnej jest powąchanie ich. Skóra syntetyczna będzie bezwonna lub będzie posiadała delikatny zapach gumy. Zapach jednak ostatnio przestaje być dobrym wyznacznikiem, ponieważ producenci skóry syntetycznej coraz częściej są w stanie podrobić i odwzorować zapach naturalnej skóry. Dodatkowo skóra syntetyczna jest cieńsza oraz bardziej gładka w dotyku. Skóra naturalna jest natomiast sztywniejsza.

Jeżeli chcemy poznać, czy naszą kurtkę czy torebkę wykonano ze skóry syntetycznej, możemy wylać na nią kroplę wody i obserwować. Naturalna skóra wchłonie kroplę wody, a na jej powierzchni powinien zostać ślad, który zniknie po wyschnięciu. Skóra syntetyczna nie przepuszcza z kolei wody, dlatego kropla pozostanie na jej powierzchni i zniknie dopiero po wyparowaniu. Wchłonięcie wody nie dotyczy jednak galanterii skórzanej, którą wykonano ze skóry naturalnej i pokryto lakierem. W przypadku takiej formy uszlachetnienia woda nie będzie w nią wsiąkać lecz spłynie po powierzchni, podobnie jak w przypadku skóry syntetycznej.

Skóra syntetyczna – jak o nią dbać?

Skóra syntetyczna nie wymaga takiej pielęgnacji jak skóra naturalna. Do jej czyszczenia wystarczy delikatny płyn i woda. Jeżeli mamy skórę lakierowaną, musimy bardziej uważać aby nie zniszczyć efektu połysku. Do pielęgnacji powinniśmy używać wilgotnych ściereczek, a wszystkie plamy należy usuwać na bieżąco. Skórę syntetyczną można także spryskać specjalnie przeznaczonymi do niej preparatami, które mają za zadanie zabezpieczenie przed zabrudzeniami. Jeżeli zastanawiasz się, jak prać skórę, zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu!

Znając wady oraz zalety skóry syntetycznej oraz sposób jej pielęgnacji z pewnością łatwiej będzie Tobie podjąć decyzję, czy jest to materiał dla Ciebie. Dzięki trosce o skórzane akcesoria i odpowiedniemu przechowywaniu ubrań wykonanych ze skóry syntetycznej, rzeczy te z pewnością posłużą Ci przez długi czas!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…