Home Organizacja Soki wyciskane – jak przechowywać ?

Soki wyciskane – jak przechowywać ?

8 min czytania
0
1
9,796
Soki wyciskane - jak przechowywać

Każdy powinien wiedzieć, że soki wyciskane samodzielnie to prawdziwa bomba witaminowa. Możemy robić je z różnych warzyw czy owoców, wszystko zależy od naszych preferencji. Soki te idealnie sprawdzą się na upalne dni, dodadzą nam z pewnością orzeźwienia. Należy dobrze je przechowywać, dzięki czemu nie zepsują się oraz nie stracą swojej wartości. Stosując się do kilku prostych porad przedłużysz termin ich spożycia nawet o kilka dni. Koniecznie zobacz jak to zrobić!

 W czym przechowywać jest soki wyciskane?

Jeżeli zależy Ci, aby Twój sok zachował jak najwięcej witamin i minerałów powinniśmy dobrze zastanowić się nad naczyniem w którym chcemy go przechowywać. Nie bez powodu te soki o najlepszej jakości sprzedaje się w szklanych butelkach. To właśnie szkło jest najlepszym surowcem do przechowywania świeżo wyciśniętego soku. Najlepiej gdy będą one posiadały szczelne zamknięcie. Przelewając sok do butelek rób to w taki sposób, aby zostało jak najmniej powietrza. Najlepiej będzie jak rozdzielisz swój sok na porcje, unikniesz w tedy ciągłego otwierania i dostawiania się tlenu, który sprzyja utlenianiu. Z przyczyn oczywistych najmniej odpowiedni będzie karton. Występuje również szkodliwa zależność między sokiem a aluminium. Nie powinno się przechowywać ich także w metalowych pojemnikach, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Takie soki potrzebują niskiej temperatury, dlatego też zaraz po wyciśnięciu powinien znaleźć się w lodówce. Temperatura ta jest znacząca, ponieważ przeciwdziała utlenianiu.

Jak długo przechowywać soki wyciskane?

Najwięcej witamin i minerałów znajduje się w nich bezpośrednio po wyciśnięciu. Jeżeli przygotujesz trochę więcej spokojnie możesz przechować pozostałość w lodówce. Czas ten nie może byś dłuższy niż 72 godziny. Wszystko też zależy od tego jakich składników użyliśmy. Co warto zapamiętać? Najszybciej swoją zdatność do spożycia traci sok marchwiowy. Jeżeli przechowujemy go w nieodpowiednich warunkach straci swoją świeżość już po paru godzinach. Nieco dłużej mogą stać soki wyciskane z jabłek i cytrusów. Pamiętaj, że aby przedłużyć ich zdatność do spożycia musisz koniecznie zadbać o czystość samych warzyw, jak i postarać się wyparzyć najważniejsze elementy wyciskarki.

Dodaj miąższ

Smoothie można przechowywać w lodówce o wiele dłużej niż zwykłe soki wyciskane. Zawiera on błonnik, który zapobiega utlenianiu. Podstawowa zasada jest taka, im więcej błonnika tym sok może stać dłużej. Dlatego też, aby wydłużyć ten czas wystarczy dodać trochę pulpy do przygotowanego płynu. Błonnik, który zawiera pomoże utrzymać świeżość o dodatkowe kilka dni.

Sok z cytryny przechowywanie - soki wyciskane

Świeżo wyciskany sok z cytryny – przechowywanie i właściwości

Duża zawartość witaminy C wpływa pozytywnie nie tylko na nasz organizm, czy samopoczucie ale także świeżość soków. Kwas askorbinowy jest używany do żywności jako dodatek, który ma zapobiec przedwczesnemu procesowi utleniania. Dodając cytrynę, pomarańczę czy limonkę będziesz mógł dłużej przechowywać swój sok w lodówce. Ile natomiast można przechowywać świeżo wyciskany sok z cytryny? Powinien on być przechowywany w lodówce, a naczynie do którego go przelejemy powinno być szczelnie zamknięte. Sam sok z cytryny może być przechowywany w ten sposób aż do pięciu dni! Dodatkowo ciekawym sposobem jest zamrożenie soku cytrynowego. W ten sposób dłużej zachowa swoją świeżość a ponadto można go zastosować zamiast kostek lodu do napojów takich jak cola!

Soki wyciskane pomogą zadbać nam o prawidłowy rozwój naszego organizmu, czy utrzymania go w dobrej kondycji. Jeżeli będziemy przestrzegać tych rad to uda nam się zachować ich wszelkie drogocenne składniki. Dzięki nim możemy oczyścić nasz organizm, ugasić pragnienie, zapobiegać chorobom przewlekłym, czy wiele innych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przechowywaniu żywności oraz jak przechowywać owoce i warzywa – przeczytaj nasze poprzednie wpisy!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…