Home Sprzątanie Sposób na muchy w domu

Sposób na muchy w domu

8 min czytania
0
0
1,109
Sposób na muchy w domu

Muchy są jednym z najmniej lubianych przez nas insektem. Wzbudzają w nas irytację i obrzydzenie ze względu na ich żerowanie na żywności i rozkładających się odpadach. Co prawda nie ukąszą człowieka, jednak przenoszą groźne dla zdrowia choroby. Jaki jest najlepszy sposób na muchy w domu? Przede wszystkim lepiej zapobiec dostawaniu się much do domu, dbając o jego czystość i zastawiając na nie pułapki.

Muchy w domu – jak się ich pozbyć?

Istnieje wiele sposobów pozbycia się much domowych. Najprostsze z nich to powszechnie znane lepy, packa lub zwinięta gazeta. Niestety po takim polowaniu na owady zostają nieestetyczne ślady na ścianach, a lepy pozostawione w pomieszczeniach nie wyglądają higienicznie. Aby zabezpieczyć się przed inwazją much w naszym mieszkaniu, możemy zamontować w oknach i drzwiach moskitiery. Bardzo ważne jest dbanie o porządek i zakrywanie jedzenia tak, aby nie było ono narażone na kontakt z insektami. Warto pamiętać o częstym zmywaniu podłogi, dezynfekcji blatów, zlewu i toalety, oraz unikaniu gromadzenia śmieci z resztkami jedzenia. Zapach detergentów odstrasza muchy, a utrzymanie domu w czystości nie naraża nas na przenoszone przez insekty choroby. Możemy też zainwestować w lampę na owady, która przyciąga muchy i razi je prądem. Taka lampa jest urządzeniem cichym i higienicznym w obsłudze. Dostępna w różnych rozmiarach i może być montowana na ścianach, sufitach i podłodze. To bezpieczne dla ludzi urządzenie, ponieważ jest zabezpieczone kratką ochronną.

Powszechnie znanym i skutecznym sposobem na muchy są owadobójcze spraye. Rozpylony preparat dostaje się do trudno dostępnych miejsc, zwalczając muchy i ich larwy. Kolejnym znanym sposobem na muchy są elektrofumigatory,  które po podłączeniu do gniazdka elektrycznego wydzielają zapach odstraszający i zwalczający insekty. Środki owadobójcze dostępne są również w postaci proszków, granulatów i koncentratów do rozcieńczania z wodą. Można z nich sporządzić długotrwały oprysk lub pomalować powierzchnie (np. ściany, drzwi, parapety), na których siadają muchy. Po wymieszaniu proszku z wodą i cukrem sporządzimy trutkę, która wabi muchy. Przy stosowaniu takiego roztworu musimy być ostrożni i przede wszystkim używać rękawic ochronnych. Jeśli chcemy zastosować któryś z wymienionych środków, pamiętajmy że należy używać je podczas nieobecności lokatorów w mieszkaniu oraz nie stosować ich w pokoju dziecięcym.

Muchy w domu

Naturalne sposoby na muchy w domu

Jeżeli nie chcemy inwestować w lampy i środki chemiczne, możemy wypróbować domowe sposoby na muchy.

Skutecznym środkiem na muchy (podobnie jak na muszki owocówki)  jest pułapka z octem jabłkowym. Wystarczy połączyć wodę z 4 łyżkami octu i łyżką płynnego mydła. Tak powstałą substancję wlejmy do butelki lub szklanki. Zróbmy w kawałku gazy lub folii dziurki i przykryjmy nią pułapkę. Innym sposobem jest zrobienie spreyu na muchy. Wystarczy wlać do butelki ze spryskiwaczem mieszaninę wody z mydłem i octem. Gdy mucha zostanie spryskana takim środkiem, będzie poruszać się wolniej i dzięki temu łatwiej ją upolować. Możemy też zostawić nasączoną octem ściereczkę lub przetrzeć nią miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się muchy.

Niektóre aromatyczne zioła mają właściwości odstraszające owady. Możemy je wykorzystać, przygotowując saszetki z miętą, tymiankiem lub rozmarynem i umieszczając w pobliżu drzwi i okien. Z takiej mieszanki wydostanie się piękny zapach, który odstraszy muchy. Skuteczne są również goździki. Umieszczone w jabłku odstraszają nieproszone muchy w domu.

Kolejną propozycją pułapki jest mieszanina mąki kukurydzianej z miodem. Lepką pułapkę możemy zostawić w niewielkich naczyniach rozłożonych w różnych pomieszczeniach. Słodki zapach przyciągnie muchy i nie pozwoli wydostać się im z pułapki.

Ciekawym pomysłem jest zostawienie przy drzwiach i oknach przezroczystego woreczka foliowego, napełnionego wodą. Ten prosty wynalazek pod wpływem światła słonecznego działa jak pryzmat odstraszający muchy.

Można powiedzieć, że najskuteczniejszy sposób na muchy w domu to porządek. Jeżeli to nie wystarcza, warto wypróbować któryś ze sposobów na zwalczanie lub zainwestować w odpowiednie urządzenia i środki odstraszające. Czy w Twoim domu pojawiają się również inne insekty? Przeczytaj nasze artykuły o zwalczaniu insektów.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…