Home Zdrowie i Uroda Sposób na pchły Twojego zwierzaka. Sprawdź!

Sposób na pchły Twojego zwierzaka. Sprawdź!

7 min czytania
0
0
1,256
sposób na pchły

Kiedy nasz zwierzak przyniesie do domu pchły, musimy liczyć się z tym, że mogły roznieść się one na domowników. Zwalczanie pcheł wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Jaki jest sposób na pchły? Można w nich przebierać. Na szczęście istnieją domowe sposoby i sprawdzone środki zapobiegające ich pojawiania się w sierści naszego zwierzaka.

Pchły u kota domowego

Pchła żywi się krwią swojego żywiciela i składa w jego sierści jaja. Larwa pchły przy odpowiednich warunkach (ciepło i zaciemnienie) bardzo szybko przeistacza się w dorosłego osobnika, potrafiącego przenosić się do odległości 50m!

Najbardziej narażone na pchły są koty wychodzące, jednak te pasożyty mogą przenieść się do domu równie łatwo z odzieży, na której były ich jaja. U kotów z gęstym podszerstkiem trudniej je znaleźć, jednak wyczesując kota możemy natrafić na drobne jak pieprz pchle odchody. Łatwo rozpoznać, czy kot został zaatakowany po jego zachowaniu. Wówczas jest nerwowy, często się wylizuje, gryzie i drapie. To jest niebezpieczne dla kota, ponieważ wygryzienie insekta może wywołać tasiemca lub zwierzak może zarazić się pasożytem wewnętrznym. Silna inwazja pcheł (zwłaszcza u kociąt) może doprowadzić do poważnych schorzeń i anemii.

pchły u kota domowego

Domowy sposób na psie pchły

Psy z racji wychodzenia na spacery są bardziej narażone na inwazję pcheł niż w przypadku kotów. Walka z pasożytami jest kłopotliwa dla zwierząt ze względu na mocny świąd i choroby, jakie pasożyty mogą wywołać.

Pchły atakują psy w złej kondycji, chorujące lub w okresie rekonwalescencji. Uważajmy na karmiące suki lub szczeniaki – one są najbardziej narażone na inwazję pcheł.

Zaatakowany przez pchły pies będzie się gryzł i drapał, jednak sygnałem pchlej inwazji mogą być czerwone grudki na ciele zwierzaka, ale też wyłysienia i rany, a także ropne zapalenia skóry.

Aby pozbyć się pcheł z sierści naszego psa wystarczy wyczesać je metalowym grzebieniem. Pamiętajmy, że aby pozbyć się ich, należy wyrzucić wyczesaną sierść szczelnie zamkniętą w worku. Zapachem, za którym nie przepadają pchły pochodzi z trocin cedrowych. Możemy je rozsypać przy legowisku zwierzaka. Żeby pozbyć się jaj pcheł, warto wyprać w wysokiej temperaturze legowisko naszego zwierzaka.

psie pchły

Czego jeszcze nie lubią pchły?

Pchły nie tolerują niektórych zapachów. Są substancje, które pomagają je zwalczać, ale nie ma jednego skutecznego sposobu. Z pewnością warto zapobiegać inwazjom dbaniem o higienę naszych zwierząt i częstym sprzątaniem mieszkania.

Warto odkurzać mieszkanie przynajmniej raz w tygodniu, zwłaszcza w miejscu, gdzie znajduje się legowisko psa lub kota. Worek po odkurzaniu powinniśmy wynieść podobnie jak wyczesaną metalowym grzebieniem sierść a potem umyć urządzenie i legowisko.

Kąpiel zwierzaka może czasem zastąpić preparat na pchły. Insekty nie lubią wody i środków do kąpania, więc istnieje szansa, że w znaczny sposób wyeliminujemy jaja i dorosłe osobniki z sierści pupila. Dobry sposób na pchły to ocet. Uważając na wrażliwe oczy zwierzaka możemy po kąpieli oblać go octem.

Kolejnym skutecznym sposobem  jest cytryna – jej zapach skutecznie odstrasza insekty. Możemy zrobić samodzielnie środek z wody i cytryny, którym popsikamy meble, dywan i materac. Kolejny domowy sposób na pchły to sól, do której przyczepiony insekt wysuszy się na śmierć.

Jeśli zainteresował Cię temat zwalczania insektów, sprawdź nasz artykuł o sposobach na kleszcze lub o tym jak pozbyć się roztoczy z pościeli.

czego nie lubią pchły

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…