Home Zdrowie i Uroda Sposoby na kleszcze. Garść praktycznych porad.

Sposoby na kleszcze. Garść praktycznych porad.

7 min czytania
1
0
1,221
Co odstrasza kleszcze - domowe sposoby na kleszcze

Kleszcze od kilkunastu ostatnich lat stanowią temat, który elektryzuje nie jedną osobę. Często słyszy się o chorobach, przenoszonych właśnie przez te małe pasożyty. Co odstrasza kleszcze? Jak się przed nimi chronić? Poznaj kluczowe sposoby na kleszcze, a w rezultacie bezpieczne wakacje.

Chyba żaden pajęczak nie wywołuje wśród społeczeństwa takiego poruszenia. Akcje w internecie, spoty telewizyjne, artykuły w gazetach. Jest to jedynie część podejmowanych wobec nich działań informacyjnych. Zdecydowanie nie jest to przesadą, ponieważ kleszcze stanowią duże zagrożenie i mogą spowodować powikłania zdrowotne ciągnące się przez całe życie.

Sposoby na kleszcze bywają proste, ale konieczne

Co zrobić, aby zapewnić sobie ochronę przed kleszczami? Przede wszystkim unikać wędrówek po polach z wysoką trawą i chwastami. Dlatego też domowe zwierzaki, takie jak psy czy koty często są tymi pasożytami wręcz oblepione, zwyczajnie znajdując się na dogodnej do ataku wysokości. To samo tyczy się lasów wraz z tamtejszymi krzakami i zaroślami. Spotykane tam kleszcze, żywiące się na zwierzynie leśnej, potrafią przenosić w sobie najgroźniejsze odmiany boreliozy i innych chorób. Nie lubisz nieproszonych gości, także tych na balkonie? Sprawdź nasz artykuł o odstraszaniu gołębi: Jak pozbyć się gołębi? – skuteczne sposoby

Kolejnymi ze skutecznych sposobów na kleszcze jest przede wszystkim zakładanie ubrań z długim rękawem i nogawkami, a przy tym dbanie o nieodkrywanie takich części ciała jak kostki. Wskazane jest również unikanie dekoltu. Dzięki temu pasożyt będzie miał trudniej dostać się do naszego ciała. Ważna jest również obserwacja ciała zaraz po zakończeniu wędrówki po lesie czy polu. Dodatkowo przed wyjściem można spryskać się sprayem przeciw insektom, który w pewnym stopniu również może stanowić ochronę przed kleszczami.

Co odstrasza kleszcze - sposoby na kleszcze

Zaszczep się i bądź bezpieczniejszy

Jednak oprócz tego, zdecydowanie pomocnym sposobem na kleszcze jest zainteresowanie się szczepieniem przeciw KZM, czyli kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczególnie polecane jest osobom planującym w najbliższym czasie dłuższy wyjazd na łono natury. Samo szczepienie może uchronić przed tą groźną chorobą, początkowo przebiegającą podobnie do grypy. Jednakże po 7 dniach może ona spowodować zapalenie rdzenia kręgowego lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Oprócz wspomnianej choroby, osobom ukąszonym grozi także borelioza. Jednak w jej przypadku szanse na uniknięcie problemów zdrowotnych są większe. Bakterie odpowiedzialne za powstawanie objawów dopiero w przeciągu 12 godzin dostają się do ludzkiego krwiobiegu. Dlatego zazwyczaj wystarcza szybka reakcja i usunięcie niechcianego pasożyta. Sama borelioza, inaczej nazywana chorobą z Lyme, może powodować częściowe upośledzenie słuchu oraz wzroku czy nudności, a groźniejsze jej odmiany nawet stałe uszkodzenia stawów, a także nerwów twarzy.

Co odstrasza kleszcze - ochrona przed kleszczami

Samodzielna ochrona przed kleszczami

Czasem nawet pomimo starań, może dojść do ukąszenia przez kleszcza. Co należy zrobić w takim przypadku? Na pewno nie powinno się panikować i podejmować nieprzemyślanych działań. Jeśli źle usuniemy pasożyta, jedynie przyspieszymy jego negatywny wpływ na nasz organizm. Najlepszym sposobem na kleszcze, czyli jego usunięcie, jest złapanie insekta pęsetą za główkę, która znajduje się blisko skóry i wyciągnięcie go zdecydowanym, ale spokojnym ruchem. Nigdy nie próbuj go wykręcać, bo zwiększy to szanse na pozostanie w ciele główki, zawierającej większość niebezpiecznych toksyn. Jeśli nie jesteś przekonany co do własnej skuteczności, zawsze pozostaje Ci wizyta w szpitalu, jednak może ona potrwać dłużej niż te kilka sekund z pęsetą w ręku.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Jeden komentarz

  1. Barbara

    29 października, 2019 at 8:18 am

    Kleszcze mnie obrzydzają! Do tego przenoszą boleriozę i są naprawdę niebezpieczne. Moja mama zachorowała na boleriozę – a ta choroba zostawia po sobie ślad w całym organizmie! Po każdej wizycie w lesie, a nawet na polu trzeba sprawdzić czy nigdzie nie przyssał się kleszcz. Ja niedawno znalazłam kleszcze u swojego kota. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że mój kot jest niewychodzący! Kleszcz musiał trafić do domu po naszej wizycie w lesie (oczywiście bez kota).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…