Home Sprzątanie Sposoby na pozbywanie się plam

Sposoby na pozbywanie się plam

8 min czytania
0
0
2,169
Sposoby na pozbywanie się plam

Plama plamie nierówna. Jednak każda tak samo szpeci powierzchnię i denerwuje właściciela. Jak ją usunąć, aby nie doprowadzić do zniszczenia tkaniny?

Rodzaje plam i sposoby na ich wywabienie

Podczas imprez, a także latem tapicerowane meble oraz dywany bardzo często ulegają zabrudzeniom. Brudzone są lodami i sokami owocowymi. Niektóre z tych zabrudzeń można usunąć w bardzo prosty sposób, a z innymi trzeba długo walczyć, a i efekty czasem nie są zadowalające. Warto poznać najlepsze domowe sposoby na plamy.

Usuwanie plam po czerwony winie

O usuwaniu plam po winie napisałam oddzielny artykuł

Usuwanie plam z bitej śmietany, jajek i lodów

Do ich usuwania nie należy używać gorącej wody, bo powoduje ona ścinanie białka. Sprawi to, że białko wniknie głęboko we włókna i trudniej będzie się go pozbyć. Świeżą plamę należy zalać zimną wodą. W takim stanie plamę należy pozostawić na pół godziny. Następnie należy pocierać tkaninę nad bieżącą wodą.

Usuwanie plamy z tłuszczu

Tłusta plama może przydarzyć się każdemu. Chwila nieuwagi podczas jedzenia obiadu, a część jedzenia ląduje na krześle. Z tłustym zabrudzeniem bardzo dobrze poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Należy polać nim plamę i delikatnie potrzeć. Następnie materiał należy przepłukać wodą.

Jeżeli plama z tłuszczu jest świeża, warto zasypać ją mąką ziemniaczaną. Należy pozostawić ją na kilka minut, aby mogła ona wchłonąć tłuszcz. Następnie wszystko należy przepłukać. Czynność należy powtarzać aż do momentu, aż plama całkiem zniknie.

Jeżeli tłusta plama pojawiła się na obrusie, natychmiast należy go zmoczyć. Po kilku godzinach obrus należy wystawić na słońce, a po plamie nie będzie śladu.

Plamy mieszane

Są to plamy, których bardzo trudno jest się pozbyć. Zawierają one kilka składników, którym jeden odplamiacz może nie zaradzić. Są to zazwyczaj plamy z kosmetyków, słodyczy i mocno przyprawianych potraw. Na plamę należy nałożyć roztwór z zimnej wody z płynem do mycia naczyń. Należy przygotować go w proporcji 1 litr wody i 1 łyżeczka płynu. Następnie należy lekko pocierać materiał. Jeżeli to nie pomoże, materiał można zwilżyć wodą utlenioną.

Usuwanie plam z owoców

Plamy z czerwonych owoców należy zasypać obficie solą. Należy trzeć takie miejsce aż kryształki soli staną się czerwone. Następnie należy wytrzepać tkaninę i ponownie natrzeć solą. Czynność należy powtarzać aż do pozbycia się zabrudzenia. Natomiast plamy z wiśni można usunąć przy użyciu octu.

Plamę z owoców można również zalać kwaśnym mlekiem i pozostawić w takim stanie na dwie doby. Co kilkanaście godzin należy zmieniać mleko.

Jeżeli plama jest świeża, można do jej usunięcia spróbować użyć wódki. Świeże plamy można również łatwo usunąć przy użyciu wrzątku. Należy polewać nim materiał.

Usuwanie plam z kawy

Plamy z kawy na obrusie można usunąć przy użyciu soku z cytryny. Należy nim polewać taką plamę. Przed tym, należy spłukać plamę letnią wodą. Jest to jednak metoda, którą należy stosować do świeżych plam.

Plamę z kawy można również pocierać szarym mydłem, a następnie spłukać ją letnią wodą. Można także zastosować roztwór z łyżeczki octu i litra lodowatej wody. Należy pocierać nim plamę, aż zniknie.

Do usunięcia plamy z kawy z dywanu, należy przygotować roztwór z trzech łyżek wody i łyżki sody oczyszczonej. Papkę należy nałożyć na zabrudzenie, a potem zetrzeć. W razie potrzeby, można nałożyć kolejną warstwę.

Usuwanie plam z herbaty

Herbacianą plamę z białego obrusu można usunąć podobnie jak plamę z kawy. Należy sokiem z cytryny polewać taką plamę. Przed tym, należy spłukać plamę letnią wodą. Plamę z herbaty można również pocierać szarym mydłem, a następnie spłukać ją letnią wodą.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…