Home Eko porady Stare ubrania – co z nimi zrobić?

Stare ubrania – co z nimi zrobić?

12 min czytania
2
0
3,166
Stare ubrania - co z nimi zrobić?

Życie w duchu zero waste staje się ostatnio coraz popularniejsze. Jest to wyraz troski o nasze środowisko ze względu na chęć jak najmniejszego przyczyniania się do efektów takich jak globalne ocieplenie czy zaśmiecanie naszego środowiska. Jedną z idei tego ruchu jest maksymalne wykorzystywanie rzeczy, które mamy i niekupowanie nowych. Co możemy zrobić, jeżeli w naszej szafie mamy stare ubrania? Jak je wykorzystać? Przychodzimy z pomocą!

Minimalizm

Warto na samym początku przypomnieć o tym, by nie kupować dużo ubrań niskiej jakości. Mało prawdopodobne, że koszulka za 10 złotych, wykonana ze sztucznych materiałów będzie nam służyła długo. Lepiej postawić na ubrania nieco droższe, ale wyższej jakości. Dzięki temu nie przyczynisz się do marnowania surowców oraz wspierania tzw. szybkiej mody – “fast fashion”, czyli działań wielkich koncernów, które szyją swoje ubrania szybko, ale równie szybko odzież ta trafia do kosza. Jeżeli chcesz, by Twoje ulubione sukienki czy spodnie długo Ci służyły, warto zadbać także o odpowiednie przechowywanie ubrań. Dzięki temu nie ulegną one tak szybkim zniszczeniom oraz przy odpowiedniej pielęgnacji będą Ci służyć latami.

Zrób przegląd

Jeżeli wiesz, że masz w szafie swoje stare ubrania, warto poświęcić jedno popołudnie i zrobić dokładny przegląd. Dzięki temu będziesz mogła stwierdzić, których ubrań na pewno chcesz się pozbyć. Warto zachować sobie te, które nosisz regularnie. Często okazuje się, że nosimy tak właściwie tylko kilka ubrań w różnych konfiguracjach. Zawartość naszej garderoby często zależy także od tego, gdzie pracujemy. Jeżeli dress code w naszej pracy wymusza noszenie eleganckiej odzieży, nasza szafa najprawdopodobniej będzie w dużej części składała się z marynarek czy eleganckich koszul. Podczas robienia przeglądu szafy, odkładaj do niej tylko te rzeczy, które regularnie nosisz. Pozostałe podziel na dwie części. Na jedną włóż te rzeczy, o których jesteś przekonana, że już nigdy ich nie założysz, natomiast na drugą możesz włożyć rzeczy co do których się wahasz. Jeżeli założysz je w najbliższym czasie, możesz odłożyć je do szafy. W przeciwnym razie warto rozważyć pozbycie się ich.

Stare ubrania – sprzedaj je!

Jeżeli nie nosisz niektórych ubrań ze względu na to, że nie trafiłaś z rozmiarem, zapomniałaś oddać danej rzeczy do sklepu przed upłynięciem terminu zwrotu, czy dokonałaś zakupu pod wpływem impulsu, a dana rzecz jest w nienaruszonym stanie i ma jeszcze metki, być może dobrym pomysłem okaże się jej sprzedanie. Obecnie istnieje naprawdę wiele miejsc, w których można sprzedać swoje nieużywane ubranie. Powstają nawet specjalnie aplikacje, gdzie można je sprzedać, wymienić się czy oddać. Jeżeli zamierzamy wystawić nasze ubrania na takiej stronie, warto zadbać o odpowiednie zdjęcie, a także zastanowić się nad adekwatną ceną. Dzięki sprzedaży nienoszonych ubrań zdobędziesz pieniądze, które możesz wydać na inne rzeczy, a Twoje ubrania sprawią przyjemność komuś, kto będzie nosił je częściej.

Stare ubrania - w jaki sposób je wykorzystać?

Oddaj potrzebującym

Jeżeli sprzedałaś wszystkie swoje ubrania nowe i z metkami, ale ich sterta nadal jest spora, warto przejść do drugiego kroku. W tym przypadku wybierz wszystkie ubrania, które były noszone, ale są w stosunkowo dobrym stanie – nie mają dziur ani plam. Warto odłożyć także wszelkie za duże czy za małe ubrania i oddać je potrzebującym. Gdzie najlepiej zwrócić się jeżeli chcesz oddać swoje stare ubrania? Poszukaj organizacji charytatywnych, które zajmują się pomocą nieletnim, ale także osobom starszym czy samotnym matkom. Twoje stare ubrania w dobrym stanie z pewnością chętnie przyjmą także domy dziecka. Warto także rozejrzeć się dookoła i popytać swoich znajomych. Być może potrzebują oni odzieży, która Tobie już się nie przyda? Dzięki temu możesz wspomóc osoby w gorszej sytuacji i mieć świadomość, że Twoje ubrania trafiły w dobre ręce.

Zanim oddasz jednak ubrania do jakiegoś domu samotnej matki czy innej organizacji, warto upewnić się, że pomoc taka faktycznie jest potrzebna. Niektóre z organizacji mają przepełnione magazyny z odzieżą używaną, przez co odmawiają przyjmowania kolejnych ubrań.

Stare ubrania – daj im drugie życie

Jeżeli masz w szafie ubrania, które są poplamione czy podziurawione nie musisz od razu ich wyrzucać. Istnieje mnóstwo różnych sposobów na przetwarzanie ubrań, które nie nadają się już do noszenia. Ze starego, podziurawionego i zmechaconego swetra możesz zrobić rękawiczki lub czapkę. Sukienkę możesz przerobić na spódniczkę. Z dłuższych spodni możesz wykonać szorty, a bawełniane bluzki możesz użyć jako ściereczki do czyszczenia. Sama widzisz, że możesz znaleźć mnóstwo różnych zastosowań dla starych elementów swojej garderoby. Nadaj im drugie życie i wykorzystaj w nietypowy sposób!

Kontenery na stare ubrania – wady i zalety

Innym pomysłem na to, by Twoje stare ubrania nie zmarnowały się, jest wrzucenie ich do kontenera. Jest to jeden z najprostszych sposobów. Narosło jednak wokół niego wiele kontrowersji związanych z wykorzystaniem ubrań, które wrzuca się do kontenera. Kontrowersje te powstały ze względu na użycie na kontenerach logo Polskiego Czerwonego Krzyża. Sporo osób było przekonanych, że ubrania wrzucane do takich kontenerów trafiają do domów dziecka lub innych potrzebujących osób. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda.

Właścicielem kontenerów jest prywatna firma, która zarządza odpadami. Współpraca z PCK odbywa się na zasadach komercyjnych. Dzięki możliwości wykorzystania logotypu na kontenerze, firma ta przekazuje PCK środki finansowe, które faktycznie wykorzystuje się na cele statutowe. Wrzucając ubrania do kontenera mamy jednak pewność, że zostaną one przetworzone i wykorzystane oraz skutecznie wrócą one do obiegu. Po zabraniu ubrania z kontenerów tekstyliów tych używa się na 3 różne sposoby. Odzież, która nadaje się do noszenia sprzedawana jest do sklepów z odzieżą używaną znajdujących się w Polsce lub eksportowana do Afryki lub Azji. Odzież, która natomiast nie nadaje się do noszenia poddawana jest recyklingowi.

Mamy nadzieję, że dzięki temu tekstowi wiesz już, jak odpowiednio wykorzystać stare ubrania. Dzięki rozważnym zakupom oraz odpowiedniemu wykorzystaniu nienoszonej odzieży okazujesz swoją troskę o środowisko naturalne.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

2 komentarze

 1. Marta

  7 lipca, 2020 at 11:11 pm

  Osobiście nigdy nie kupiłam używanej rzeczy, jakoś nie mogę się przemóc aby założyć np bluzkę „po kimś” z resztkami złuszczonymi naskórka, drobinami potu. Wolałabym nosić najtańsze „kreacje” z sieciówek lub swoje poprzerabiane niż ubrania po kimś.

  Odpowiedz

  • Ola

   10 lipca, 2020 at 2:30 pm

   Mimo rosnącej popularności sklepów z odzieżą używaną, nie każdy musi być jej fanem. Kwestia gustu 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…