Home Organizacja Szybkie sprzątanie – jak zorganizować?

Szybkie sprzątanie – jak zorganizować?

10 min czytania
0
0
1,597
jak zorganizowac szybkie sprzatanie

Nie lubisz sprzątać? Zajmuje Ci to dużo czasu? Może robisz to zazwyczaj w pośpiechu bo… zaskoczyli Cię niespodziewani goście? Bez względu na to, co jest przyczyną, mamy kilka patentów na szybkie sprzątanie. Jak je zorganizować? Wbrew pozorom, sprzątanie nie jest trudne, nie musi trwać w nieskończoność i… wymaga od nas dyscypliny i wyrobienia sobie nawyków.

Szybkie sprzątanie

Zaskoczyli Cię goście? Wracasz po całym dniu pracy do domu, widzisz bałagan i chcesz chociaż trochę „ogarnąć” przestrzeń? Żeby zrobiło się czyściej, wystarczy wykonać kilka drobnych czynności, które zajmą parę minut. Małe kroki dają efekt bardziej uporządkowanego pomieszczenia.

Pościel łóżko i popraw poduszki na kanapie

Wygnieciona pościel na łóżku, albo zwinięty niedbale koc i rozrzucone poduszki  na kanapie wyglądają niedbale. Zajmie to dosłownie chwilę, ale pościelenie łóżka lub poprawienie poduszek na kanapie daje wrażenie estetycznego pomieszczenia. Na zaścielonym łóżku chce się położyć, a na ładnie wyglądającej kanapie nasi goście poczują się komfortowo. Dodatkowo, jeśli w nawyk nam wejdzie takie „ogarnianie” łóżka i salonu, będzie nam milej kupować nową pościel i ładne poduszki, koce, narzuty… To zwyczajnie wygląda dobrze.

Szybkie sprzątanie ubrań

Stertę brudnych ubrań porozrzucanych po podłodze lub zgromadzonych na krześle jak najszybciej wrzucaj do kosza na pranie, albo od razu segregowane do pralki. To najmniej miły widok dla gości, jak i dla nas samych. Czyste ubrania chowaj od razu do szafy. Nawet jeśli nie chce Ci się prasować, lepiej nie trzymać ubrań na wierzchu. To wygląda nieestetycznie, a poza tym ubrania wiszące cały tydzień na suszarce zwyczajnie się kurzą i pochłaniają zapachy z domu. Prasowanie całego kosza prania można zaplanować, albo prasować rzecz, którą danego dnia chcemy założyć.

Nikt nie lubi potykać się o stos butów porozrzucanych w przedpokoju. O buty dbamy, czyścimy je i pastujemy, ale przede wszystkim chowamy tam, gdzie ich miejsce. Przeznaczone do tego są szafki na buty, kartony, które możemy gdzieś schować. Trzymajmy na wierzchu dosłownie dwie – trzy pary butów, w których chodzimy na co dzień. Wygląda to schludnie i nie zabiera dużo miejsca.

szybkie sprzatanie

Ekspresowe wycieranie kurzy

O ty, jak szkodliwy jest kurz, pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Kurze powinniśmy wycierać regularnie, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Wycieranie kurzy nie musi zajmować dużo czasu. Jeśli nie chce nam się stosować specjalnych środków do czyszczenia i ściereczek, wystarczy założyć na dłoń skarpetkę i przecierać zakurzoną powierzchnię. przetrzyjmy ekran laptopa, stół, miejsca, które najbardziej rzucają się w oczy. Dokładne odkurzanie możesz zaplanować na jeden konkretny dzień tygodnia.

Nawet w łazience, podczas zmywania makijażu lub mycia zębów możemy zetrzeć mokrym wacikiem lub kawałkiem papieru toaletowego kurz zbierający się na umywalce lub przetrzeć lustro. Nie osadzi się na mokrej powierzchni, a łazienka wygląda nieco lepiej. Przynajmniej do momentu, kiedy porządnie ją wyszorujemy – a na to też potrzebny jest czas w tygodniu.

Wikami - sprzątanie Wrocław

Odstawianie przedmiotów na miejsce

Za każdym razem odkładajmy na miejsce piloty od telewizora, ładowarki do telefonu, podkładki pod herbatę i wiele innych rzeczy, z których korzystamy na co dzień. To trwa sekundę, a w efekcie nie będziemy ich szukać. To samo dotyczy blatu biurka. Od razu wynośmy brudne naczynia i ścierajmy jego blat. Nie chomikujmy stosu dokumentów i karteczek. Na bieżąco przeprowadzajmy selekcję. To też wpadnie nam w nawyk.

Jeśli jednak na selekcję nie ma czasu (goście!), postarajmy się chociaż schować ubrania, brudne naczynia i buty. Szybkie przetarcie kurzy i pościelenie łóżka też jest wykonalne. Zawieszenie świeżego ręcznika do rąk w łazience będzie wisienką na torcie ekspresowego „ogarniania”.

szybkie_sprzatanie

Jak zorganizować szybkie sprzątanie?

Tak jak wspomnieliśmy, szybkie sprzątanie to kwestia wyrobienia sobie pewnych nawyków. Im bardziej regularni będziemy w wykonywaniu prostych czynności, tym łatwiej będzie nam zaplanować sobie grafik sprzątania. Żeby zmotywować się do sprzątania, możemy zastosować kilka metod.

Rób selekcję i naucz się wyrzucać

Sprzątanie często służy poukładaniu sobie trudnych spraw w głowie lub odreagowaniu. Nawet jeśli to nie stanie się naszą motywacją do sprzątania, możemy po prostu nauczyć się robić selekcje w swoich rzeczach i wyrzucać niepotrzebne przedmioty. Oczywiście możemy też je sprzedawać, np. w przypadku ubrań. Jednak w naszych domach gromadzą się między innymi stosy niepotrzebnych dokumentów, drobiazgów i końcówek dawno nieużywanych kosmetyków. Takie rzeczy powinniśmy wyrzucać, pozbywać się „przydasiów„.

Planuj sprzątanie

Jeśli mamy w głowie uporządkowanie szafy z ubraniami, strychu, półek w kuchni lub ogrodu… zaplanujmy, kiedy zajmiemy się danym pomieszczeniem. Możemy postanowić, że w weekendy będziemy odpoczywać w pięknie uporządkowanym mieszkaniu, ale dwa dni w tygodniu przeznaczymy na sprzątanie.

Na każdym kroku możemy łapać się na tym, że jeśli odruchowo zaczniemy odkładać rzeczy na miejsce, sprzątać na bieżąco po sobie, będzie nam to zajmowało mniej czasu. Nawet podczas zwykłej rozmowy przez telefon możemy poukładać rozrzucone rzeczy, albo podczas oglądania serialu poprasować ubrania. Możliwości jest wiele! Grunt, to zorganizować sobie szybkie sprzątanie z efektem na dłużej!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…