Home Organizacja Termin przydatności do spożycia – o czym nam mówi?

Termin przydatności do spożycia – o czym nam mówi?

6 min czytania
0
0
897
Termin przydatności do spożycia - o czym nam mówi

Na opakowaniach rzeczy, które kupujemy wielokrotnie zauważamy różne daty. Termin przydatności do spożycia, data minimalnej trwałości. O czym mówią nam te nazwy i co tak właściwie oznaczają?

Różnice

Dwa oznaczenia, które widzimy najczęściej to “należy spożyć do ….” oraz “najlepiej spożyć przed…” Często traktujemy je jako tożsame, ale jest to błąd, ponieważ nie oznaczają tego samego, a konsekwencje niezastosowania się do nich mogą być bardzo różne. Pierwsza data to termin przydatności do spożycia, natomiast druga to data minimalnej trwałości.

Termin przydatności do spożycia

Jak wspomniano wcześniej, przyjmuje formę “należy spożyć do…”. Oznaczane są nim produkty, które psują się stosunkowo szybko. Są to np. soki, sery, jogurty, mięso oraz gotowe produkty do odgrzania. Spożycie danych produktów po tym terminie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Po przekroczeniu tej daty żywność nie nadaje się do zjedzenia. Nie oznacza to jednak, że natychmiast po spożyciu takiego produktu zatrujemy się i wylądujemy w szpitalu. Jednakże ze względu na własne zdrowie lepiej unikać spożywania tego typu produktów. Sprzedaż produktów spożywczych, których termin przydatności do spożycia już minął, jest zabroniona. 

Data minimalnej trwałości a termin przydatności do spożycia

“Najlepiej spożyć przed …” – właśnie tak wygląda wymieniona wcześniej data minimalnej trwałości. Co oznacza? Jest to termin do którego dany produkt zachowuje najwyższą jakość. Można go spotkać na produktach, które zachowują swoje właściwości dłużej i nie psują się tak szybko, jak te, na których widnieje termin przydatności do spożycia. W przypadku przekroczenia daty minimalnej trwałości produkt cały czas nadaje się do spożycia, ale jego jakość może się zmniejszyć. Producent informując o dacie minimalnej trwałości daje konsumentowi gwarancję, że do tego czasu produkt zachowa swoje właściwości. Jeśli data minimalnej trwałości już minęła, a chcemy sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do spożycia należy zweryfikować, czy był on przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta (odpowiednia temperatura, wilgotność i światło), czy opakowanie nie uległo uszkodzeniu, czy produkt wygląda normalnie, nie zmienił swojej konsystencji, barwy oraz zapachu. W ostatniej kolejności dopiero sprawdzamy smak. 

Jak zapobiec marnowaniu żywności?

Aby nie marnować pożywienia nie należy zapominać, że w Polsce funkcjonują banki żywności. Są to organizacje non – profit, zatem działają bez celu osiągnięcia zysku. Instytucje te wyszukują źródła żywności, produkowane w nadmiarze, pozyskują żywność wadliwie zapakowaną, której wartość odżywcza nie budzi zastrzeżeń oraz magazynują te produkty, a następnie dostarczają do osób potrzebujących. Dodatkowo, coraz częściej w sklepach można spotkać sprzedaż żywności, której data minimalnej trwałości minęła, jednakże od jej przekroczenia upłynął krótki czas. Produkty te często są dużo tańsze od normalnych, a ich jakość jest taka sama lub nieznacznie niższa. 

Nie zapominajmy o tym, że żywność, nawet zepsutą często da się wykorzystać. Zepsute owoce bardzo często świetnie nadadzą się na kompost. Jeśli chcecie znaleźć więcej wskazówek na temat tego, jak zapobiec marnowaniu żywności w domu, przeczytajcie nasz poprzedni wpis. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…