Home Sprzątanie Wilgoć w domu – co robić kiedy się pojawi?

Wilgoć w domu – co robić kiedy się pojawi?

5 min czytania
0
0
1,261
Wilgoć w domu - co robić kiedy się pojawi?

Wilgoć w domu zaczyna być odczuwalna zazwyczaj na początku jesieni, kiedy dni robią się chłodniejsze. Za jej nadmiernym powstawaniem stoją niedogrzane pomieszczenia, słaba wentylacja mieszkania, oraz przemarzanie ścian. Jeżeli podwyższona wilgotność powietrza trwa kilka dni – jest to normalne zjawisko, gorzej jeżeli dzieje się tak przez cały czas. Może to doprowadzić do pojawienia się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Najczęstszą przyczyną powstawania wilgoci w domu jest zawilgocenie konstrukcji budynku. Może to być nieszczelny dach, który z biegiem lat przerdzewiał, lub został źle ułożony przez fachowców. Woda może również przeciekać przez balkony, w których hydroizolacja ma swoje limity.

Również przez ściany woda może dostać się do środka pomieszczenia, kiedy na przykład zapchały się rynny i nie mogą już przepuszczać wody. Również wokół komina często pojawiają się zacieki.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Ale przyczyn wilgoci nie powinniśmy się doszukiwać głównie z zewnątrz budynku. W środku również znajdzie się ich wiele. Może to być uszkodzona instalacja wodna w czasie remontu, lub podczas wieszania obrazów.

Inaczej to wygląda w przypadku niedogrzanych pomieszczeń i znikomej wentylacji. W takim wypadku para wodna skropli się w najchłodniejszym miejscu w pomieszczeniu. Dzieje się tak zazwyczaj przy suficie.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Najprostszym sposobem walki z wilgocią jest częste wietrzenie mieszkania. Najlepiej jest wietrzyć każde pomieszczenie, a nie tylko te narażone na wystąpienie wilgoci. Czasami wystarczy jedynie mieć rozszczelnione okno przez kilka godzin. Jeśli jednak i to za mało trzeba podjąć zdecydowanie kroki i wietrzyć mieszkanie przez godzinę, dwa razy dziennie, choć wiemy jak ciężko będzie zimą.

Łazienki są najbardziej narażone na wystąpienie wilgoci na ścianach lub suficie. Jeśli łazienka nie jest przez nikogo zajmowana powinna mieć otwarte drzwi, tak, aby powietrze mogło swobodnie wymieniać się z tym w pozostałej części domu.

Należy również zadbać o czystość kratek wentylacyjnych, które zazwyczaj znajdują się w kuchni i łazience. Osiadający na nich kurz powoduje słabszą drożność dla przepływu powietrza. Wystarczy je wyczyścić raz, lub dwa razy w roku.

Usuwanie wilgoci ze ścian

Najlepszym sposobem do usunięcia plam wilgoci będzie mieszanka wody z octem. Wystarczy rozrobić miksturę w proporcji 1:1 i przelać to do buteleczki ze spryskiwaczem. Rozprowadź go na plamie i zetrzyj delikatnie gąbką. Powtarzaj tę czynność dwa razu w tygodniu.

Usuwanie wilgoci ze ścian

Dla zabezpieczenia przed powstaniem grzyba lub pleśni, po użyciu wody i octu, przetrzyj miejsce plamy olejkiem herbacianym, lawendowym lub goździkowym. Są to naturalne środki grzybobójcze.

Pamiętaj żeby zawsze zakładać rękawiczki gumowe oraz maskę, dzięki której nie będziesz wdychać zarodników pleśni i grzybów. To wszystko dla Twojego zdrowia!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…