Home Sprzątanie Wiosenne porządki w ogrodzie czas zacząć!

Wiosenne porządki w ogrodzie czas zacząć!

7 min czytania
0
0
851
wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to wyczekiwana przez wszystkich pora roku i pracowity okres w ogrodzie. To właśnie wiosenne porządki w ogrodzie pozwalają nam cieszyć się efektami naszej pracy przez resztę roku. Wystarczy przeprowadzić kilka czynności, aby wkrótce cieszyć się pięknem kwiatów i tętniącą życiem zielenią w naszym ogrodzie. Podpowiadamy, jak przygotować nasz ogród wiosną.

Wiosenne porządki – zdejmowanie zimowych osłon z roślin

Zwykle pod koniec marca przestają zaskakiwać nas przymrozki. Wówczas zdejmujemy okrycia, którymi jesienią zabezpieczyliśmy nasze rośliny. Rozwijające się pod osłoną młode liście są delikatne, dlatego najlepiej odkrywać w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić. Musimy też uważać, aby nie zabrać się za odkrywanie roślin za późno – wówczas mogą one wegetować.

Wiosenne porządki w ogrodzie – przycinanie

Po okresie dużych mrozów możemy przyciąć krzewy owocowe i ozdobne. Regularnie podcinane krzewy będą miały ładny kształt, a także usuniemy zainfekowane gałęzie, przez co zakwitną zdrowe. Przycinamy przesuszone pędy, a także zrogowaciałe, łuszczące się i przemrożone. Możemy przyciąć zbyt gęste gałęzie, które przysłaniają inne rośliny.

porządki wiosenne w ogrodzie (

W przypadku cięcia drzew, usuwamy wyłącznie suche, uszkodzone i przemrożone gałęzie. Pamiętajmy aby ciąć tuż za charakterystycznym zgrubieniem gałęzi u nasady jej połączenia z pniem lub konarem. Rany warto zasmarować maścią ogrodniczą, w celu ochrony odsłoniętych tkanek przed rozwojem bakterii i grzybów. Natomiast młode żywopłoty skracamy o połowę zeszłoroczne przyrosty. Starsze nieco intensywniej, aby pozbyć się całych zeszłorocznych przyrostów.

Porządki na trawniku, rabatach i sprzątanie oczka wodnego

Trawniki grabimy ostrymi drucianymi grabiami, aby usunąć suche i zbite źdźbła trawy. Możliwe, że będzie konieczna wertykulacja trawnika, aby mógł on lepiej rosnąć po zimie. Następnie wyrównajmy brzegi murawy w naszym ogrodzie, aby trawnik wyglądał estetycznie.

Z rabat natomiast wycinamy suche pędy bylin i roślin jednorocznych oraz zbyt rozrośnięte rośliny. Możemy także podzielić byliny i je przesadzić.

Jeśli ktoś jest właścicielem oczka wodnego, powinien zabrać się za usunięcie zaschniętych roślin wodnych i zanieczyszczeń, które wpadły z zewnątrz. Z płytkiego zbiornika zbieramy nagromadzony muł. Możemy w tym celu wykorzystać specjalne narzędzia i odkurzacz do oczka wodnego. Muł spłyca zbiornik, a wydzielające się z niego gazy są niebezpieczne dla ryb.

wiosenne porządki

Wiosenne porządki – pierwsze nawożenie i sadzenie roślin

W przypadku nawożenia roślin, najlepiej zastosować w tym celu nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, które pobudzą wzrost. Można także użyć nawozów wolnodziałających. Do konkretnych grup roślin warto dobrać nawozy przeznaczone specjalnie dla nich. Nawozy stosujemy zgodnie z instrukcją producenta, aby składniki pokarmowe zostały jak najlepiej przyswojone przez rośliny.

Wiosna to także czas wysiewania warzyw i kwiatów ozdobnych. Możemy zająć się wysiewaniem roślin jednorocznych. W momencie, gdy gleba już całkowicie rozmarznie, możemy przystąpić do przesadzania roślin.

Porządki wiosenne w ogrodzie – czyszczenie nawierzchni

Kostkę brukową na podjazdach i ścieżkach myjemy silnym strumieniem wody. Uciążliwe plamy możemy potraktować specjalnym preparatem. Chwatów możemy pozbyć się ręcznie, za pomocą octu lub wypalarki. Nawierzchnie żwirowe mogą wymagać wyrównania i uzupełnienia. Taras po zmieceniu myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub z użyciem specjalnego preparatu na silne zabrudzenia. Drewniane tarasy warto olejować, natomiast kostkę brukową, tarasy z wapienia i piaskowca warto impregnować.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…