Home Organizacja Za małe buty? Sprawdzone sposoby na rozciągnięcie za ciasnego obuwia

Za małe buty? Sprawdzone sposoby na rozciągnięcie za ciasnego obuwia

9 min czytania
0
0
2,281
Za małe buty - szpilki

Odpowiedni sposób na robienie przemyślanych zakupów jest bardzo ważny, o czym pisaliśmy we wpisie Planowanie zakupów – najważniejsze porady, jednak… stało się.  Poszłaś do sklepu, zauważyłaś swoje wymarzone szpilki, które już od dawna Cię kuszą.  Przymierzasz je i… leżą idealnie! Dodatkowo pięknie podkreślają Twoje nogi. Decydujesz się na zakup. Gdy ubierasz je następnego dnia okazuje się, że zamiast całkiem wygodnych szpilek masz w szafie za małe buty, z którymi nie wiesz co zrobić. Wyrzucić? Oddać? Po przeczytaniu tego wpisu nie będziesz już miała problemu, co zrobić z za ciasnymi butami.

Kiedy mierzyć by buty nie były za małe?

Nasze ciało zmienia się w ciągu dnia. Zmiana temperatury ciała, inny wzrost czy nawet waga. Nasz organizm funduje nam parę niespodzianek. Jeśli kupujesz buty w sklepie, pamiętaj o tym, że stopy powiększają się trochę w ciągu dnia. Gdy masz już buty na nogach, spróbuj się w nich przespacerować, aby sprawdzić, czy na pewno są wygodne. Nie mierz ich tylko siedząc – w końcu będziesz w nich chodziła!

Kupno przez internet

Dodatkowo jeśli mierzysz stopy, by kupić buty przez Internet  nie zapominaj o tym, że stopa lewa i prawa niekoniecznie są tej samej wielkości. Aby wybrać odpowiedni rozmiar, kieruj się długością większej stopy. Do zmierzonej długości  dodaj 0,5 cm. Nie zapominaj także o tym, że rozmiarówki poszczególnych sklepów różnią się między sobą. W jednym z nich możesz mieć rozmiar 37, natomiast w innym 38,5. Najlepiej nie wybierać cały czas tego samego numeru, a kierować się tabelą znajdującą się przy opisie produktu. Dzięki temu Twoje buty kupione przez Internet nie będą za małe. 

Suszarka? Idealna gdy masz za małe buty!

Jest to jeden ze sposobów o którym słyszałam najczęściej. Załóż na stopy grube, wełniane skarpety. Następnie ustaw nawiew suszarki tak, by leciało z niej gorące powietrze. Pod wpływem gorącej temperatury skórzane buty nieco się rozciągną. Po kilku minutach przestań ogrzewać obuwie, nie wyjmuj jednak stóp. Sposób ten jest przydatny, ale tylko w przypadku butów wykonanych z surowców takich jak skóra, natomiast niekoniecznie za jego pomocą rozciągniesz np. buty wykonane z tkaniny. 

Jak rozciągnąć za małe buty? – Młotek nie tylko do remontu!

Kolejnym sprzymierzeńcem w walce ze zbyt ciasnymi butami jest … młotek! Jak to narzędzie może być skuteczne gdy mowa o za małych butach? Rozwiązanie to nie jest oczywiste, ale skuteczne. Spróbuj delikatnie stukać młotkiem w wewnętrzną stronę buta. To spowoduje jego minimalne rozszerzenie się. Musisz zachować umiar tak, by nie uszkodzić obuwia. 

Za małe buty - sposób na rozciągnięcie butów

Parująca woda na za małe buty?

Sposób podobny do tego z suszarką. Cała magia polega na wykorzystaniu gorącej temperatury, która wpływa na objętość tkanin. Zagotuj wodę w garnku, a nad parą przytrzymuj but.  Musisz jednak uważać, ponieważ parą wodną łatwo się oparzyć. Dla bezpieczeństwa rób to w sumowej rękawicy. Gdy już odpowiednio się nagrzeje, spróbuj w nim pochodzić. Dzięki zastosowaniu pary wodnej tkaniny miękną oraz rozciągają się. Dlatego para wodna będzie idealnym rozwiązaniem, kiedy buty są za małe!

Zamrażarka

Napełnij woreczek zimną wodą i dokładnie zawiąż. Upewnij się, że żaden element obuwia nie sprawi, że woreczek będzie uszkodzony. Woreczek włóż do środka buta, a następnie zostaw na kilka godzin w zamrażarce. Woda w woreczku foliowym ze względu na ujemną temperaturę zwiększy swoją objętość, a tak przygotowana wkładka rozciągnie but. 

Prawidła

Nie jest to obecnie zbyt popularny gadżet, natomiast może okazać się Twoim najlepszym przyjacielem, gdy buty będą za małe. Włożenie ich do obuwia jest przydatne nie tylko przy ich rozciągnięciu, ale także jeśli chcesz zapobiec ich odkształcaniu. Nadadzą się zarówno do butów damskich jak i męskich. Buty w których chodzimy zmieniają swój kształt pod wpływem nacisku naszych stóp. Prawidła powinno się wkładać do butów zaraz po ich zdjęciu. Dzięki temu zachowają swój kształt, a my będziemy mogli cieszyć się nimi przez długi czas! 

Ostatnia deska ratunku na za małe buty 

Jeśli żaden z tych sposobów nie okazał się skuteczny, warto także pójść do szewca, który za pomocą specjalistycznych narzędzi i posiadanej wiedzy spróbuje rozciągnąć za ciasne buty, jednocześnie mając wystarczające informacje, by but nie uległ zniszczeniu. Nie spisuj za małych butów na straty!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…