Home Eko porady Zadbane paznokcie – 5 porad jak zyskać zdrowy wygląd

Zadbane paznokcie – 5 porad jak zyskać zdrowy wygląd

8 min czytania
0
0
886
Zadbane paznokcie - 5 porad

Zadbane paznokcie to podstawa dobrego wyglądu. Niestety źle wykonywany manicure i prace domowe mogą osłabić i zniszczyć płytkę paznokciową. Co więcej, skłonności do łamliwych paznokci mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Na szczęście kilka sprawdzonych porad pomoże Ci odbudować zdrowe paznokcie.

Zadbane paznokcie, czyli jakie?

Dbanie o paznokcie to nie drogi manicure ani długie, pomalowane na wyrazisty kolor hybrydy. Zadbane paznokcie są ładne, zdrowe i dobrze nawilżone. Ważne są również wycięte skórki i prawidłowe piłowanie. To cechy świadczą, że dbasz o swoje dłonie. Nie musisz malować paznokci ani ich przedłużać, aby dobrze wyglądały. Natomiast jeśli jesteś miłośniczką manicure, to pamiętaj, aby prawidłowo je odżywić.

Dbanie o paznokcie

Zadbane paznokcie, czyli odpowiednia dieta

Aby zyskać mocne paznokcie, pamiętaj, aby dbać o nie zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Zarówno pielęgnacja jak i dobra dieta to podstawy do uzyskania zdrowego wyglądu. Głównym budulcem jest białko i kreatyna, które są zawarte w mięsie, rybie, kiełkach pszenicy, nasionach roślin strączkowych i nabiale. Co więcej, równie ważne są minerały, takie jak:

  • żelazo (szpinak, morele, natka pietruszki, magnez)
  • magnez (gorzka czekolada, banany, kakao, nasiona słonecznika)
  • wapń (jarmuż, migdały, szproty)
  • cynk ( ryby, owoce morza, orzechy włoskie)

Gotowanie nie musi być trudne i czasochłonne. Między innymi przepis na jarmuż jest łatwy i szybki. Stwórz zbilansowaną dietę, która będzie odpowiadała potrzebom Twojego organizmu. Jedz wartościowe i smaczne posiłki, aby jedzenie sprawiało Ci radość.

Dieta na zadbane paznokcie

Witaminy i kwasy na zadbane paznokcie

Pamiętaj również o codziennym nawodnieniu organizmu. Należy pić 2 litry wody, minimum to 1,5 litra. Witaminy są również niezbędne, aby osiągnąć zdrowe paznokcie. Witamina C posiada właściwości antyoksydacyjne i ułatwia wchłanianie żelaza. Znajdziesz ją w cytrusach, natce pietruszki, żurawinie, rybach, warzywach strączkowych, awokado i zielonych warzywach liściastych.

Nie można również zapomnieć o kwasach tłuszczowych omega-3. Znajdziesz je w tłoczonych na zimno olejach, taki jak olej lniany i rzepakowy. Co więcej, kwasy omaga-3 występują również w nasionach chia, tłustych rybach morskich i siemieniu lnianym.

Maska z oliwy i cytryny na odżywienie paznokci

Aby skutecznie wzmocnić i odżywić paznokcie doskonale sprawdzą się domowe maseczki. Do przygotowania maseczki będzie potrzebna oliwa z oliwek i cytryna. Podgrzej ¼ szklanki oliwy i dodaj do niej pół cytryny. Mocz paznokcie w mieszance przez 15 minut. Maska doskonale nawilża płytkę paznokciową. Co więcej, rozjaśni pozostałości po ciemnym lakieru. Do uzyskania lepszego efektu dorzuć kilka kropel olejku rycynowego. Poprawia wygląd paznokci i skórek. Pamiętaj, aby od razu po pielęgnacji nie nakładać lakieru, bo nie będzie się trzymał.

Oliwa z oliwek na zdrowe paznokcie

Dbanie o paznokcie od zewnątrz maseczką z siemienia lnianego

Jeśli zmagasz się z łamliwymi paznokciami użyj maseczki z siemienia lnianego. Do miski wsyp dwie łyżki ziaren siemienia lnianego. Następnie podgrzej dwie szklanki wody i zalej ziarna. Mieszankę pozostaw do ostygnięcia. Teraz wystarczy moczyć paznokcie przez 10 minut. Ziarna zawierają dużo witaminy E, która odmładza i wzmacnia paznokcie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zbawiennych właściwościach, sprawdź wpis siemię lniane jako naturalny element pielęgnacji.

Zadbane paznokcie

Co zrobić, aby zachować zdrowy wygląd?

Po pierwsze, nie nakładaj tipsów. Bardzo niszczą i osłabiają płytkę. Staraj się nie skubać lakieru, możesz w ten sposób uszkodzić paznokcie. Natomiast jeśli pracujesz fizycznie lub na komputerze, obcinaj na krótko paznokcie. Od pracy na komputerze mogą się rozdwajać, a przy pracy fizycznej mogą się mocno łamać w nieestetyczny sposób.  Co ważniejsze, nie zdzieraj na siłę lakieru hybrydowego. To najgorszy możliwy scenariusz. Odbudowa mocno zniszczonej płytki może potrwać dłuższy czas.

Pamiętaj również, aby nie moczyć długo paznokci w wodzie. Podczas mycia naczyń, okien i łazienki zakładaj gumowe rękawiczki. Ochronią nie tylko Twoje paznokcie, ale również dłonie. Staraj się również ograniczać suszenia suszarką. Płytka nie lubi suchego powietrza. Dodatkowo regularnie używaj kremu do rąk i paznokci. Sprawdź również domowe sposoby na zniszczone włosy.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…