Home Sprzątanie Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?

Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?

6 min czytania
0
0
261
Zwierzęta w domu - jak utrzymać porządek?

Zwierzęta często są traktowane jak członkowie rodziny. Niestety, nie potrafią po sobie sprzątać. O wszystko musi zadbać ich właściciel. Jak to robić właściwie?

Sposoby na sierść zwierząt

Problemu wypadającej sierści u psów i kotów nie jesteśmy w stanie uniknąć. To po prostu fizjologia. Dzięki systematycznym działaniom można jednak zminimalizować widoczne skutki.

Przede wszystkim należy dokładnie i regularnie czesać zwierzęta. Drobne kłaczki unoszące się w powietrzu będą jednak nadal osiadać na wszelkich powierzchniach. Warto zatem poznać sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

W przypadku dywaników, kanap i innych mebli pokrytych materiałem, do usunięcia sierści wystarczy zwykła szczotka do ubrań. Możemy też sięgnąć po specjalne rolki z samoprzylepną powierzchnią. Zbierze one wszelkie zabrudzenia. Do czyszczenia kanap dobra będzie również gumowa lub lateksowa rękawiczka. Wystarczy ją założyć, zwilżyć wodą i przejechać ręką po materiale.

Gorsza sytuacja jest wtedy, gdy sierść weszła w szpary i zakamarki mebli. W takiej sytuacji sprawdzi się odkurzacz ręczny lub specjalna końcówka, dzięki której będziemy mogli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Zwierzę wraca ze spaceru – i co dalej?

Czasem zwierzęta wracają ze spaceru z bardzo ubłoconymi łapkami. Od samego początku należy nauczyć zwierzaka pewnych rytuałów. Przy drzwiach powinna znajdować się miska z wodą oraz szmatka, którą będziemy mogli wytrzeć łapki zwierzaka po spacerze. Jeśli zwierzę jest całe brudne, lepiej od razu spłukać je wodą w wannie. Natomiast gdy podczas spaceru zmokliśmy, sierść wystarczy wytrzeć ręcznikiem z mikrofibry, który szybko wchłonie wilgoć.

Zachowanie zwierzęcia podczas posiłku

Zwierzętom bardzo często zdarza się rozlać wodę lub wysypać karmę z miski. Warto miejsce do jedzenia zorganizować w miejscu, które jest łatwe do czyszczenia. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów z utrzymaniem czystości. Można także zakupić specjalną podkładkę pod naczynia.

Oczywiście należy również pamiętać o myciu naczyń, w których zwierzę je. Rozwija się w nich wiele bakterii. Miski najbezpieczniej czyścić przy użyciu płynu do naczyń. Najlepiej wybrać się z nimi do łazienki, zamiast do kuchennego zlewu. W tym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki, zatem powinno się ograniczać ryzyko przedostania się do pokarmów wszelkich patogenów.

Jak dbać o porządek przy kocie?

Jeżeli mamy w domu kota, podstawowym sprzętem, jaki musimy mieć jest kuweta. Jeżeli będzie znajdowała się blisko łazienki, będziemy mogli szybko pozbyć się znajdujących się tam zabrudzeń. Wybór żwirku również powinien być przemyślany – klasyczny piasek przykleja się do kocich łapek i jest roznoszony po całym mieszkaniu. Alternatywą są żwirki silikonowe i drewniane, które pozwalają zachować większą czystość.

Życie ze zwierzakiem w domu wcale nie musi być uciążliwe. Trzeba po prostu nauczyć siebie i zwierzę pewnych nawyków. Dzięki temu sprzątanie domu nie będzie bardzo uciążliwe i nie będzie wiązało się z przykrymi czynnościami. Warto o tym pamiętać, a radość z posiadania pupila będzie bardzo duża.

A jak Wy radzicie sobie z utrzymaniem porządku z Waszymi pupilami?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Planowanie zakupów – najważniejsze porady

Często jest tak, że idziemy do sklepu posiadając jedynie wstępne ustalenia, dotyczące tego…