Home Sprzątanie Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?

Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?

7 min czytania
0
0
1,840
Zwierzęta w domu

Zwierzęta w domu często są traktowane jak członkowie rodziny. Niestety, nie potrafią po sobie sprzątać. O wszystko musi zadbać ich właściciel. Jak to robić właściwie?

Sposoby na sierść zwierząt w domu

Zwierzęta do domu to nie tylko same pozytywy. Czasem trzeba się przy nich nieco natrudzić. Takiego problemu, jak wypadająca sierść u psów i kotów, nie jesteśmy w stanie uniknąć. To po prostu fizjologia. Dzięki systematycznym działaniom można jednak zminimalizować widoczne skutki. Przede wszystkim należy dokładnie i regularnie czesać zwierzęta. Drobne kłaczki unoszące się w powietrzu będą jednak nadal osiadać na wszelkich powierzchniach. Warto zatem poznać sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

W przypadku dywaników, kanap i innych mebli pokrytych materiałem, do usunięcia sierści wystarczy zwykła szczotka do ubrań. Możemy też sięgnąć po specjalne rolki z samoprzylepną powierzchnią. Zbierze one wszelkie zabrudzenia. Do czyszczenia kanap dobra będzie również gumowa lub lateksowa rękawiczka. Wystarczy ją założyć, zwilżyć wodą i przejechać ręką po materiale. Gorsza sytuacja jest wtedy, gdy sierść weszła w szpary i zakamarki mebli. W takiej sytuacji sprawdzi się odkurzacz ręczny lub specjalna końcówka, dzięki której będziemy mogli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Posiadamy też sposoby na niepożądane w gospodarstwie domowym zwierzaki, takie jak np. gołębie na balkonie. Sprawdź jak sobie z nim poradzić w prosty i bezpieczny dla obu stron sposób.

Zwierzęta w domu muszą iść też na spacer – a co po?

Czasem zwierzęta wracają ze spaceru z bardzo ubłoconymi łapkami. Od samego początku należy nauczyć zwierzaka pewnych rytuałów. Przy drzwiach powinna znajdować się miska z wodą oraz szmatka, którą będziemy mogli wytrzeć łapki zwierzaka po spacerze. Jeśli zwierzę jest całe brudne, lepiej od razu spłukać je wodą w wannie. Natomiast gdy podczas spaceru zmokliśmy, sierść wystarczy wytrzeć ręcznikiem z mikrofibry, który szybko wchłonie wilgoć.

Zachowanie zwierzęcia podczas posiłku

Zwierzętom bardzo często zdarza się rozlać wodę lub wysypać karmę z miski. Warto miejsce do jedzenia zorganizować w miejscu, które jest łatwe do czyszczenia. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów z utrzymaniem czystości. Można także zakupić specjalną podkładkę pod naczynia.

Oczywiście należy również pamiętać o myciu naczyń, w których zwierzę je. Rozwija się w nich wiele bakterii. Miski najbezpieczniej czyścić przy użyciu płynu do naczyń. Najlepiej wybrać się z nimi do łazienki, zamiast do kuchennego zlewu. W tym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki, zatem powinno się ograniczać ryzyko przedostania się do pokarmów wszelkich patogenów.

Jak dbać o porządek przy kocie?

Jeżeli mamy w domu takie zwierzęta do domu, jak kota podstawowym sprzętem, jaki musimy mieć jest kuweta. Jeżeli będzie znajdowała się blisko łazienki, będziemy mogli szybko pozbyć się znajdujących się tam zabrudzeń. Wybór żwirku również powinien być przemyślany – klasyczny piasek przykleja się do kocich łapek i jest roznoszony po całym mieszkaniu. Alternatywą są żwirki silikonowe i drewniane, które pozwalają zachować większą czystość i wbrew pozorom nie wchłaniają moczu gorzej. Warto zainwestować w to bardziej innowacyjne rozwiązanie.

Życie ze zwierzakiem w domu wcale nie musi być uciążliwe. Trzeba po prostu nauczyć siebie i zwierzę pewnych nawyków. Dzięki temu sprzątanie domu nie będzie bardzo uciążliwe i nie będzie wiązało się z przykrymi czynnościami. Warto o tym pamiętać, a radość z posiadania pupila będzie bardzo duża.

A jak Wy radzicie sobie z utrzymaniem porządku z Waszymi pupilami?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…