Home Artykuły sponsorowane Dobry odkurzacz – czyli jaki?

Dobry odkurzacz – czyli jaki?

9 min czytania
0
0
46
Dobry odkurzacz – czyli jaki?

Odkurzanie zdecydowanie nie jest ulubioną domową czynnością. Jeśli jednak wybierzemy nowoczesny odkurzacz z wieloma dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami, sprzątanie może nie stanie się przyjemnością, ale będzie zabierało dużo mniej czasu. Na rynku z powodzeniem można spotkać odkurzacze pionowe, odkurzacze wodne, czy tradycyjny odkurzacz workowy. Jak wybrać dobry odkurzacz? Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Odkurzacz tradycyjny czy bezprzewodowy?
  • Odkurzacze bezworkowe, czy z workiem — jaki odkurzacz wybrać?
  • Jaki odkurzacz kupić — przydatny filtr HEPA
  • Przydatne funkcje w odkurzaczach
  • Moc odkurzacza — czy ma znaczenie?

Odkurzacz tradycyjny czy bezprzewodowy?

Jeszcze do niedawna wszystkie modele odkurzaczy były przewodowe, co nie ułatwiało sprzątania. W przypadku dużych przestrzeni czy wielopiętrowych domów nie ma możliwości odkurzenia wszystkich wnętrz bez konieczności przepinania kabla do innego gniazdka. Odkurzacz przewodowy jest więc obecnie dobrym rozwiązaniem raczej do niewielkich mieszkań, na większych powierzchniach sprawdzi się idealnie odkurzacz bezprzewodowy. Lista jego zalet nie kończy się bowiem na braku przewodów.

Odkurzacze bezprzewodowe to modele najczęściej stojące, które zamiast kabla posiadają dosyć pojemne baterie. Czas pracy na jednym ładowaniu to najczęściej kilkadziesiąt minut, czasem nieco więcej niż godzina – to w zupełności wystarczy, aby sprawnie odkurzyć nawet duże mieszkanie czy dom. Odkurzacze bezprzewodowe są idealnie wyprofilowane, można nimi dobrze manewrować nawet w trudno dostępnych powierzchniach. Nie ma również problemu z pozostawieniem ich na chwilę na miejscu – nie wywrócą się i nie będą obijać mebli. Jeśli zastanawiasz się, który model wybrać – przewodowy czy bezprzewodowy odkurzacz – warto zastanowić się nad dobrej klasy odkurzaczem bez kabla.

Odkurzacze bezworkowe, czy z workiem — jaki odkurzacz wybrać?

Ważnym kryterium wyboru dla osób planujących zakup nowego odkurzacza jest również obecność worka lub jej brak. Jeszcze do niedawna na rynku były obecne wyłącznie odkurzacze workowe, obecnie jednak spory jest wybór modeli bez worka, tak zwanych cyklonowych. Dobry odkurzacz bezworkowy zbiera zanieczyszczenia do specjalnej komory znajdującej się w jego wnętrza, a wszystko odbywa się przy wykorzystaniu ruchu wirowego.

Dużą zaletą odkurzacza bez worka jest stała moc ssania, bez względu na stopień wypełnienia komory. W przypadku odkurzaczy workowych siła ssania słabnie, gdy worek jest napełniony. Minus to natomiast konieczność regularnego opróżniania pojemnika ze śmieci, co może być szczególnie uciążliwe dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego.

Jaki odkurzacz kupić — przydatny filtr HEPA

W nowoczesnych modelach odkurzaczy coraz częściej można spotkać filtry HEPA – ich obecność gwarantuje, że podczas odkurzania urządzenie pochłania nie tylko kurz, ale również bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśni, pyłki kwiatów czy roztocza. Krótko mówiąc – to rozwiązanie, które jest szczególnie przydatne w domach alergików, a także tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Aby mieć pewność, że odkurzanie zapewni nie tylko widoczną czystość, ale również świeże powietrze, warto szukać modeli, które wyposażone są w filtr HEPA.

Przydatne funkcje w odkurzaczach

Producenci odkurzaczy nieustannie wypuszczają na rynek nowe, coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele, które zapewniają skuteczne i szybkie sprzątanie, a także są wyposażone w szereg udogodnień dla użytkowników. Warto wśród nich wymienić, chociażby długie, giętkie rączki, dzięki którym można bez problemu dostać się do trudnych powierzchni i wąskich przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem są odkurzacze ze szczotkami wyposażonymi w światełka LED – świetnie doświetlają powierzchnię znajdującą się przed szczotką. Taka opcja idealnie sprawdza się podczas sprzątania kiepsko oświetlonych wnętrz.

Wybierając odkurzacz, warto również sprawdzić, jakie szczotki dostaniemy w zestawie. Zdarza się, że interesujący nas model odkurzacza nie ma w zestawie wszystkich niezbędnych szczotek, a jego główna nie do końca sprawdza się na wybranych powierzchniach. Nic jednak straconego – turboszczotki i elektroszczotki, a także wszelkie inne końcówki do odkurzania można dokupić oddzielnie. Brak dobrej szczotki niekoniecznie więc powinien nas skłaniać do szukania innego modelu, jeśli wszystkie inne parametry wybranego urządzenia spełniają nasze oczekiwania. Warto nadmienić, że odpowiednio dobrana szczotka odkurza podłogę, dywany oraz podnosi ich włosie. To dlatego okazuje się tak istotnym elementem wyposażenia.

Ciekawą opcją może okazać się funkcja oferowana przez odkurzacz wodny. Dzięki funkcji aqua doskonale zbiera sierść i nadaje się dla właścicieli czworonogów.

Moc odkurzacza — czy ma znaczenie?

Niezwykle istotnym elementem okazuje się moc odkurzacza. Im większa, tym lepsze ssanie może nam zapewnić urządzenie. Ma to szczególne znaczenie, gdy czyszczone podłogi w większości są pokryte wykładzinami lub dywanami z długim włosiem.

Najlepszy odkurzacz do domu to taki, który w pełni spełnia wymagania użytkownika, jak i sprzątanej powierzchni. Odkurzacz pionowy doskonale sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach i zróżnicowanych powierzchniach. Odkurzacze piorące będą doskonałym wyborem, jako uzupełnienie sprzętu do sprzątania, jednak należy mieć na względzie ich gabaryty.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…