Home Artykuły sponsorowane Ataki paniki — jakie to objawy? Jak wygląda atak paniki?

Ataki paniki — jakie to objawy? Jak wygląda atak paniki?

8 min czytania
0
0
70
Jak wygląda atak paniki objawy

Spróbuj sobie wyobrazić taką sytuację. Jak co dzień jedziesz do pracy i nagle Twoje serce zaczyna bić jak szalone, nie możesz złapać oddechu, kręci Ci się w głowie i z trudem połykasz ślinę. Wycierasz pot z czoła i dziwisz się, czemu jesteś aż tak mokry. Ogarnia Cię panika. Czujesz, że jest z chwili na chwilę gorzej. Czy mam atak serca? A może udar? — zastanawiasz się.

To, co Ci się przydarzyło to atak paniki. Objawy, których doświadczyłeś to objawy ataku paniki.

Atak paniki — co to?

Ataki paniki charakteryzują się nagłym wzrostem strachu lub dyskomfortu, lub poczuciem utraty kontroli, nawet w przypadku braku oczywistego zagrożenia lub okoliczności, które by temu sprzyjały. Ataki paniki często obejmują objawy fizyczne podobne do zawału serca, takie jak drżenie, mrowienie lub szybkie bicie serca. Ataki paniki mogą zdarzyć się w każdej chwili. Wiele osób cierpiących na zespół paniki martwi się możliwością kolejnego ataku i może dokonać znaczących zmian w swoim życiu, aby uniknąć kolejnego ataku. Ataki paniki mogą występować nawet kilka razy dziennie lub tak rzadko, jak kilka razy w roku.

Lęk przed lękiem

Osoby, które spotkał już raz atak lęku, zdarza się, że doświadczają nieoczekiwanych ataków paniki ponownie. Zdarza się, że u tych osób rozwijają się zaburzenia lękowe z napadami paniki. Dlaczego tak się dzieje?

Kolejne napady paniki powtarzają się, a osoba, która ich doświadcza, zaczyna odczuwać strach przed pojawieniem się kolejnych objawów ataków lęku. Pojawia się kolejny napad paniki i nie sposób zatrzymać tą spiralę nawracających objawów ataku paniki.

Im bardziej osoba boi się, że znów doświadczy niemocy, braku kontroli i innych objawów, to kolejny atak paniki pojawi się na bazie właśnie tego lęku.

Powstaje lęk przed lękiem. Kolejny atak lęku powoduje, że dotknięta nimi osoba myśli już tylko o tym, jak zwalczyć te objawy. To prowadzi do unikania kolejnych miejsc (tych, w których osoba doświadczyła lęku) związanych z atakami paniki, rozwijają się zaburzenia lękowe z atakami paniki.

Jak wygląda atak paniki?

Jak wygląda atak paniki — objawy fizyczne: kołatanie serca lub kołatanie serca, uczucie drżenia i rozedrgania, trudności w oddychaniu, osłabienie lub zawroty głowy, mrowienie lub drętwienie rąk, ból w klatce piersiowej, ból brzucha lub nudności.

Jak wygląda ataki paniki — objawy psychiczne: uczucie utraty kontroli nad rzeczywistości, myśli o śmierci, uczucie umierania, intensywny lęk przed śmiercią, silny lęk przed utratą zmysłów „popadnięciem w obłęd”, depersonalizacja — uczucie utraty kontaktu z ciałem, derealizacja — uczucie utraty kontaktu z rzeczywistością.

Czy ataki paniki są groźne?

Ataki paniki, chociaż bardzo przerażająco wyglądają, są straszne dla osoby, która ich doświadcza, ale nie są groźne. Jednak to poczucie zagrożenia bywa tak realistyczne, że osoba owładnięta lekiem udaje się na pogotowie i tam szuka pomocy. Zupełnie zaskoczona dowiaduje się, że te przerażające objawy to objawy ataku paniki. Objawy jedynie przypominają groźne dolegliwości, ale nimi nie są. W trakcie przeżywania ataku lęku przestraszony człowiek sądzi, że przechodzi przez zawał albo udar.

Doświadczanie lęku jest czymś naturalnym w życiu człowieka, ale wysoki poziom lęku w postaci ataku paniki może być dużym zaskoczeniem. Należy zachować ostrożność i w razie wątpliwości skontaktować się z psychologiem, ataki paniki mają tendencje do powtarzania się, objawy mogą się utrwalić i przerodzić w przewlekłe zaburzenia lękowe z atakami paniki.

Gdy wszystko już się skończy, wiele osób uskarża się na bardzo złe samopoczucie po ataku paniki. Uczucie zmęczenia bywa bardzo silne, jest potrzeba odpoczynku, jest zdecydowanie wskazana. Szczególnie że często objawy ataku paniki zdarzają się osobom, które nie mają kontaktu ze swoimi emocjami albo ze zmęczeniem, które płynie z ciała. Może taki atak paniki jest sposobem na zatrzymanie nas, gdy tempo życia nabiera zbyt zawrotnego tempa.

Skoro tego doświadczasz, poprzyglądaj się sobie, jak żyjesz, dokąd zmierzasz, czy to, co robisz, daje Ci satysfakcję. Może potrzebujesz jakiejś zmiany lub odpoczynku?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…