Home Artykuły sponsorowane Zastosowanie rur PP w instalacjach wodno-kanalizacyjnych

Zastosowanie rur PP w instalacjach wodno-kanalizacyjnych

6 min czytania
0
0
17
Rury PP do instalacji wodno-kanalizacyjnych

Rury wykonane z tworzyw sztucznych stanowią podstawę każdej instalacji grzewczej. W tym celu najczęściej wykorzystywane są rury polipropylenowe, czyli popularne PP. Aby instalacja była trwała i służyła przez długie lata, konieczne jest wybranie konkretnego rodzaju rury. Czym dokładnie są rury PP, jakie posiadają właściwości oraz gdzie znajdują zastosowanie? Na te pytania odpowiedzi udzieli poniższy artykuł.

Czym są rury PP?

Rury PP to inaczej rury polipropylenowe. Są one wytwarzane z kopolimeru, czyli odmiany materiału, która jest nieco bardziej odporna od oryginalnej wersji. Jednocześnie posiadają one charakterystykę odpowiednią dla rur stosowanych w przypadku wewnętrznej instalacji ciepłej i zimnej wody, a także układów grzewczych. W przypadku tego typu rur można zdecydować się na wersję jednorodną lub ulepszoną – rury stabilizowane ze zbrojeniem z włókna węglowego lub aluminium.

Co daje tego rodzaju zmiana? Otóż modele stabilizowane zmniejszają rozszerzalność cieplną, na którą podatne są rury PP, czyli innymi słowy, mniej rozszerzają się w kontakcie z gorącą wodą. Warto wiedzieć, że w budynkach są na ogół wykorzystywane trzy rodzaje rur PP, które różnią się zastosowaniem. Są to rury PP do wody zimnej (PN 10, PN 16 oraz PN 20), a także te do ciepłej wody użytkowej i instalacji grzewczych (PN 16 oraz PN 20).

Właściwości rur PP

Rury PP odznaczają się konkretnym zestawem cech. Przede wszystkim są one lekkie, co ułatwia ich transportowanie oraz montaż. Wewnątrz są one gładkie, co zapobiega powstawaniu na nich kamienia. Nie mają one również negatywnego wpływu na jakość wody, a także nie wymagają dodatkowej izolacji, ponieważ skutecznie zapobiegają utracie ciepła przez przepływającą ciepłą wodę. Niestety sporą wadę tego typu rur stanowi spora rozszerzalność cieplna.

Z tym problem można sobie poradzić, uwzględniając na etapie projektu większą liczbę potrzebnych komponentów lub używając wspomnianych wyżej rur stabilizowanych. Należy jednak docenić rury PP ze względu na fakt, że jeszcze do niedawna były one przystosowane jedynie do instalacji niskotemperaturowych, gdyż wyższa temperatura miała negatywny wpływ na zużywanie się materiału. Obecnie jednak wykorzystywane są nowoczesne tworzywa, które przystosowane są do pracy w temperaturach nawet do 95 stopni Celsjusza.

Jakie zastosowanie mają rury PP?

Tego typu rury znajdują swoje zastosowanie w instalacjach wody zimnej (z.w.u) oraz wody ciepłej (c.w.u), także w przypadku systemów grzewczych i centralnego ogrzewania (c.o.). Jak już wyżej wspomnieliśmy, konkretne rodzaje rur PP są stosowane w określonych przypadkach. I w ten sposób PN 10 najczęściej jest wykorzystywana do zimnej wody w temperaturze do 20 stopni Celsjusza. W przypadku większych temperatur nie sprawdzi się ona najlepiej.

Rury PP o oznaczeniu PN 16 są stosowane do ciepłej wody, ale w przypadku niskotemperaturowych grzejników o temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Nieco wyższe temperatury jest w stanie wytrzymać odmiana PN 20 wykorzystywana do ciepłej wody o temperaturze do 80 stopni Celsjusza. Z tego właśnie powodu bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór rodzaju rury do konkretnej instalacji. W przeciwnym razie szybko się ona zużyje.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…