Home Artykuły sponsorowane Jak zadbać o czystość kloszy i abażurów domowych lamp?

Jak zadbać o czystość kloszy i abażurów domowych lamp?

7 min czytania
0
0
43
Jak zadbać o czystość kloszy i abażurów domowych lamp

Lampy stanowią niezbędny element wystroju każdego wnętrza. Są funkcjonalne i estetyczne, jeśli tylko odpowiednio zadba się o ich czystość, która w dużym stopniu przekłada się na wygodę korzystania z danej oprawy. Co zrobić, by lampy zachowały nienaganny wygląd na długie lata? Jak czyścić klosze i abażury? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Dlaczego trzeba dbać o czystość lamp?

Czyszczenie lamp powinno odbywać się regularnie, stając się jednym z elementów standardowych porządków. Tak, jak usuwamy kurz i pył z mebli, musimy zadbać o poszczególne oprawy oświetleniowe. Dlaczego to tak ważne? Z kilku powodów. Przede wszystkim zabrudzona oprawa prezentuje się nieatrakcyjnie, wpływając na całe wnętrze, które wydaje się przez to niechlujne. Częste usuwanie zabrudzeń pozwala również zadbać o to, by produkt zachował piękny wygląd przez długi czas.

Czyszczenie lamp jest też ważne z punktu widzenia higienicznego. Nadmiar kurzu i rozwijających się w nim drobnoustrojów czy roztoczy potrafi bowiem wpływać niekorzystnie na zdrowie domowników, prowadząc do pojawienia się rozmaitych chorób i alergii. Co więcej regularne mycie lamp i usuwanie zabrudzeń pokrywających osłony źródeł światła może wpływać korzystnie na przywrócenie pierwotnej funkcjonalności produktu. Nadmiar brudu na kloszu lub abażurze potrafi bowiem widocznie obniżyć natężenie światła w danej przestrzeni.

Jak czyścić klosze i abażury – praktyczne wskazówki

Przebieg procesu czyszczenia osłon źródeł światła w lampach może przybierać różne formy, w zależności od materiałów, z których zostały one wykonane. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się lampy z kloszami lub abażurami.

Klosze najczęściej wykonuje się ze szkła lub tworzywa sztucznego (akryl). Duży wybór takich produktów można choćby znaleźć na stronie: Azzardo.com.pl. Jak je wyczyścić? Warto zdjąć klosz i umyć go w letniej wodzie z odrobiną detergentu (np. płynu do mycia naczyń lub szarego mydła), używając miękkiej szmatki lub gąbki, która nie porysuje delikatnej powierzchni. Na koniec powinno się przetrzeć powierzchnię mikrofibrą, by nadać połysk, usunąć ewentualne smugi i zacieki. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać w rękawiczkach, by nie zostawić zabrudzeń.

A co zrobić, jeśli lampa ma tekstylny abażur? Koniecznie trzeba go regularnie odkurzać. Można to robić delikatną miotełką, bądź wykorzystać odkurzacz wyposażony w dedykowana szczotkę z długim, miękkim włosiem. W razie pojawienia się uciążliwych plam, można przeprowadzić czyszczenie na mokro. Stosuje się do tego wodę z detergentem i miękką szmatkę, która nie uszkodzi powierzchni tkaniny. Zamacza się ją w wodzie i dokładnie wyżyma, a następnie przeciera abażur, każdorazowo płucząc szmatkę. Następnie należy wypłukać abażur w bieżącej wodzie i zostawić go na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.

Czystość lamp a kwestia bezpieczeństwa

Podczas czyszczenia lamp trzeba też usunąć zabrudzenia z pozostałych elementów konstrukcji. Zawsze należy przy tym dbać o swoje bezpieczeństwo.

Zanim przystąpi się do pracy, lampa powinna być odłączona od prądu, a żarówki wykręcone (warto przy okazji również z nich usunąć kurz i brud). Powierzchnie metalowe, drewniane i z tworzywa przeciera się wilgotną, miękką szmatką, dbając o to, by woda nie dostała się do wnętrza oprawy.

Wiosenne porządki w domu – funkcjonalne i piękne, czyste oprawy oświetleniowe

Czysta lampa lepiej się prezentuje, daje więcej światła i zapewnia higieniczne bezpieczeństwo dla wszystkich domowników. Pamiętajmy, by dbać o oprawy regularnie – zmniejsza to ilość pracy oraz ułatwia doprowadzenie lamp do optymalnej kondycji – szybko, łatwo i wygodnie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…