Home Sprzątanie Jak czyścić buty z nubuku? Sposoby na czyszczenie nubuku

Jak czyścić buty z nubuku? Sposoby na czyszczenie nubuku

8 min czytania
0
0
205
Jak czyścić buty z nubuku? Poznaj domowe sposoby!

Uzupełnieniem wielu stylizacji bardzo często są zamszowe lub nubukowe buty. Mimo że tego rodzaju obuwie dobrze się prezentuje, nie jest uznawane za zbyt praktyczne. Dlatego ważna jest regularne pielęgnacja i odpowiednie czyszczenie butów. Jak czyścić buty z nubuku? Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze domowe sposoby!

Czym jest nubuk?

Miękka skóra nubukowa to materiał, który poddawany jest obróbce. W efekcie jej zewnętrzna część zostaje oszlifowana i obrobiona, przez co zyskuje strukturę delikatnego meszku. Buty wykonane z nubuku często porównywane są do zamszowych butów. Główną różnicą między wskazanymi typami obuwia, jest przede wszystkim długość włosia – zamsz ma dłuższe włosy, przy czym nubuk pozostaje znacznie gładszy. Materiał jest chętnie wykorzystywany przez producentów jesiennego, przejściowego obuwia. Wynika to przede wszystkim z jego grubości, sztywności i odpowiedniej szorstkości włosia.

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Zamszowe buty, podobnie jak te, wykonane ze skóry licowej lub nubuku, nie są łatwe w utrzymaniu. Skórę nubukową można łatwo uszkodzić, jako że ten rodzaj skóry nie zachowuje się dobrze w kontakcie z wodą czy z błotem. W dodatku materiał nie jest odporny na zadrapania. Dlatego też obuwie wykonane z zamszu i nabuku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co jest istotne – można nadać mu eleganckiego wyglądu dzięki wykorzystaniu domowych sposobów. Jak wyczyścić buty wykonane ze skór szorstkich i sprawić, aby wyglądały dobrze przez długi czas? W tym celu należy stosować się do paru prostych wskazówek, które pomogą w pielęgnacji obuwia.

Dowiedz się również, jak prać buty sportowe.

Jak czyścić buty z nubuku? – czyszczenie butów na sucho

Nubuk nie lubi wody, co oznacza że skóra nubukowa musi być czyszczona na sucho. Z tego też względu pod żadnym pozorem nie można doprowadzić do czyszczenia butów w pralce. W innym wypadku na ich powierzchni powstaną wyraźne plamy lub dojdzie do odbarwienia materiału. Jak prawidłowo czyścić zamszowe i nubukowe obuwie? Warto stosować odpowiednio dobrane preparaty, jednak wystarczy nawet tradycyjna szczotka do butów z miękkim włosiem. Jej użycie gwarantuje pozbycie się takich zabrudzeń jak: kurz, zaschnięte błoto, czy piach. Z kolei większe zanieczyszczenia najlepiej usunąć specjalną gumką, a w przypadku jej braku – zwykłą gumką do mazania. Do czyszczenia nubuku na sucho dobrze sprawdzi się też skórka chlebowa, która skutecznie usunie zaschnięte zabrudzenia.

Jak wyczyścić buty z nubuku? Dowiedz się, jak czyścić nubuk!

Czyszczenie butów z zamszu i nubuku – sposób na zaschnięte plamy

W przypadku, gdy na powierzchni buta pojawią się trudne i tłuste plamy, zwykłe czyszczenie nubuku na sucho może nie być wystarczające. Jak czyścić buty z nubuku, jeśli pojawią się na nich zaschnięte i tłuste zabrudzenia? W usunięciu plam i renowacji butów pomocne okażą się dopasowane preparaty. Można wykorzystać więc środki i akcesoria do czyszczenia butów zamszowych, jeśli nie ma żadnych przeciwskazań ze strony producenta. W przypadku tłustych zabrudzeń dobrze jest stosować także talk – wystarczy posypać nim buty i poczekać, aż wchłonie niepożądane substancje. Warto jednak zapobiegać tego typu sytuacjom na przyszłość i chronić materiały przed powstawaniem trudnych zabrudzeń. Zachowanie nubukowych butów w dobrym stanie będzie możliwe, jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone. W tym celu można zastosować np. specjalny impregnat do skór. Odradza się natomiast używania past, czy balsamów do czyszczenia.

Jak czyścić buty z nubuku? – nieestetyczne zacieki

Jak czyścić nubuk, gdy na bucie pojawią się zacieki np. z soli drogowej? W czyszczeniu obuwia pomoże woda i płyn do naczyń. Do ścierania zacieków wystarczy lekko zwilżona ścierka, która musi być delikatnie zmoczona i odciśnięta z nadmiaru przygotowanej mieszanki. Pozbawione zabrudzeń obuwie należy odstawić do wyschnięcia. Trzeba jednak pamiętać, aby nie ustawiać butów z nubuku na grzejnikach lub kaloryferach.

Sprawdź również: https://czysty-zysk.com/jak-pozbyc-sie-zapachu-z-butow/.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…