Home Artykuły sponsorowane Ulga na Internet – zobacz, jak ją odliczyć

Ulga na Internet – zobacz, jak ją odliczyć

10 min czytania
0
0
17
Ulga za Internet

Od 15 lutego 2024 roku ruszyła możliwość rozliczenia się z podatku za rok 2023. Zarówno podczas wizyty w urzędzie, jak i przy rozliczeniu przez Internet można liczyć na szereg ulg, które wpływają na ostateczną wysokość zwrotu podatku. Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się więcej!

Ulga na Internet – komu przysługuje?

Podobnie jak w poprzednich latach, w 2024 roku ulga na Internet może objąć każdego podatnika, który regularnie opłaca faktury za sieć stacjonarną bezprzewodową lub przewodową. Z tej ulgi można skorzystać w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Jeśli więc w tym roku po raz pierwszy korzystasz z prawa do ulgi za Internet, warto będzie pamiętać o tym przy rozliczeniu za 2024 rok. W przeciwnym wypadku ulga przepada, a wraz z nią możliwość odliczenia kosztów Internetu od dochodu lub przychodu – zależnie od formy rozliczenia.

Ulga na Internet – jak odliczyć?

Maksymalna kwota ulgi na Internet, którą można umieścić w zeznaniu podatkowym, wynosi 760 złotych. Jeżeli w ciągu roku wydajesz na dostęp do sieci więcej, i tak należy kwotę po podsumowaniu zmniejszyć do 760 złotych. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie maksymalna kwota ulgi to nawet 1540 złotych. Możesz pomniejszyć swój dochód o jedną z tych dwóch kwot, w zależności czy rozliczasz się indywidualnie czy jako para małżonków. Nie jest to ogromna kwota, lecz bardzo przydatna w standardowym rozliczeniu. Podczas rozliczania podatku znajdziesz ulgę na Internet w następujących deklaracjach:

  • PIT-28 – rozliczenie podatku dochodowego od przychodów, które są ewidencjonowane, na zasadach ryczałtowych,
  • PIT-36 – rozliczenie podatku dochodowego liczonego według skali podatkowej, na przykład z działalności gospodarczej,
  • PIT-37 – formularz rozliczenia podatku dla każdego, kto nie posiada własnej działalności.

Zasady stosowania ulgi internetowej

Jak już wiesz, polskie prawo podatkowe dopuszcza możliwość odliczenia ulgi internetowej tylko w kolejno następujących dwóch latach podatkowych. Żeby udowodnić poniesione wydatki, należy zachować potwierdzenie przelewu bankowego na konto operatora sieci z co najmniej z kilku miesięcy. Jeśli kupujesz łączone usługi u jednego dostawcy – na przykład w pakiecie z telewizją, czy telefonem, nie musisz rezygnować z ulgi. Z rachunków musi jasno wynikać kwota wydatków na Internet, co oznacza wyszczególnienie konkretnych pozycji na fakturze od operatora.

Faktury muszą też zawierać dane podatnika, a w przypadku małżonków, najlepiej dane każdego z nich. Nie jest to konieczne, ale może się zdarzyć, że Urząd Skarbowy zleci kontrolę jednostronnych faktur. Do ulgi internetowej nie wliczają się za to dodatkowe koszty, które generuje użytkowanie sieci internet, czyli jego instalacja, modernizacja, naprawa czy serwis. Liczy się tylko dostawa Internetu.

Ulga na Internet – PIT 37 to odpowiedni formularz do odliczenia ulgi 

Jednym z pierwszych pytań w formularzu PIT online jest sposób rozliczenia PIT-37 – samodzielnie, jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub z małżonkiem. Jeśli tylko masz taką możliwość, warto rozliczyć się razem z mężem lub żoną. W takim wypadku wypełniacie jeden formularz, który zapewnia wiele korzyści, między innymi większą ulgę za Internet. Jeśli usługi internetowe kosztują Was w ciągu roku i możecie to udowodnić odpowiednią dokumentacją, co najmniej 760 złotych, otrzymacie podwójne odliczenie od dochodów, czyli 1520 złotych. Wartość ulgi internetowej wzrasta więc przy wspólnym odliczeniu, które m.in. z tego powodu jest tak korzystne.

Jakie korzyści finansowe daje ulga na Internet?

Ulga na Internet to rodzaj ulgi podatkowej, która umożliwia także odliczenie od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na cele związane z korzystaniem z Internetu w celach zarobkowych lub prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie tylko osoby fizyczne rozliczające się na formularzu PIT-37 mogą liczyć na ulgę internetową. Korzyści finansowe z ulgi na Internet mogą obejmować niższe podatki lub zwrot podatku, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia podatkowego dla przedsiębiorców lub osób pracujących zdalnie. Ważne jest, by koszt Internetu nie został już wcześniej zaliczony do kosztów uzyskania przychodów lub nie został zwrócony przedsiębiorcy w innej formie. Jeśli poniosłeś w danym roku podatkowym wydatki w związku z użytkowaniem Internetu w swoim biznesie lub prywatnie, wykorzystaj ulgę teraz i za rok.

Korzyści dla pracowników zdalnych

W dobie rozwoju pracy zdalnej ulga na Internet staje się istotnym narzędziem wspierającym pracowników wykonujących swoje obowiązki poza tradycyjnym biurem. Daje to możliwość odliczenia części kosztów Internetu oraz sprzętu komputerowego używanego do celów zawodowych. Dla pracowników zdalnych, którzy często muszą pokrywać koszty związane z utrzymaniem sprzętu i dostępu do Internetu, ulga ta może znacząco wpłynąć na ich budżet domowy i zachęcić do kontynuowania pracy w trybie zdalnym.

Podsumowanie

Ulga na Internet to skuteczne narzędzie wspierania rozwoju cyfrowego społeczeństwa i młodych ludzi pracujących zdalnie. Na razie jest dostępna tylko przez dwa następujące lata podatkowe. Może jednak korzyści niedługo rozłożą się na dłuższy okres?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…