Home Eko porady Jak skutecznie pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta

Jak skutecznie pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na kreta

9 min czytania
0
0
2,063
Sposoby na kreta, jak pozbyć się kreta z ogródka, z ogrodu?

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Pytanie to nurtuje naprawdę wiele osób, dla których krety to prawdziwa udręka. Dlaczego? Przyjęło się, że ogródek jest swego rodzaju wizytówką domu. To właśnie na jego podstawie często oceniani są domownicy i ich charakter. Dlatego niezwykle ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie przed szkodnikami. Uczyni to Twój ogródek wyjątkowym, a swoim idealnym wyglądem będzie zadziwiał przechodzących obok ludzi. Czas spędzany w ogródku bez szkodników z pewnością będzie znacznie przyjemniejszy.

Jak skutecznie pozbyć się kreta?

Krety pozornie mogą sprawiać wrażenie małych rozmiarów, niewinnych stworzeń, które prowadzą spokojne życie w swoich podziemiach. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Sposoby na kreta to jedna z częściej wpisywanych fraz w wyszukiwarkach przez ogrodników i nie tylko. Nie bierze się to znikąd. Te niewielkie zwierzątka kopiąc swoje podziemne tunele, często uszkadzają przy tym korzenie roślin. Skutkuje to ich obumieraniem, a Twój ogródek z czasem pustoszeje. Chyba każdy chciałby uniknąć takiej sytuacji. A zatem, jak pozbyć się kreta z ogródka?

Sprawdź także nasz artykuł o wiosennych porządkach (https://czysty-zysk.com/wiosenne-porzadki-w-ogrodzie/) oraz sposobach na mszyce (https://czysty-zysk.com/domowe-sposoby-na-mszyce-w-ogrodzie/)!

Sposoby na kreta – poznaj najskuteczniejsze metody

Wbrew pozorom kret w ogrodzie nie musi być aż tak straszny, jak się wydaje, gdyż metod na ich wyeliminowanie jest naprawdę sporo. Sposoby na kreta, które znajdują się poniżej, należą do najpopularniejsze rozwiązania, dzięki którym w większości wypadków uzyskasz pożądany efekt. A więc zaczynajmy.

4 sposoby na kreta, które sprawdzą się w każdym przypadku

 1. Pułapki na kreta.
  W sklepach ogrodniczych dosłownie roi się od tego typu produktów. Ważne jest jednak, aby stosować takie pułapki, które nie sprawią im dużych męczarni, a przy tym skutecznie się ich pozbędziesz.
 2. Przynęty dla kretów.
  Trujące przynęty to sprawdzony sposób na kreta, który stosowany jest przez naprawdę wiele osób. Najczęściej występują one w formie granulatu lub proszku, jednak dostępne są również jako świece dymne i trujący gaz.
 3. Odstraszające dźwięki i wibracje.
  Krety, jak wiele innych zwierząt mają wyostrzony zmysł słuchu. Można to jednak wykorzystać przeciwko nim, stosując w ogrodzie specjalne odstraszacze elektroakustyczne, które emitują bardzo nieprzyjemne dla kretów sygnały dźwiękowe wraz z wibracjami.
 4. Niektóre rośliny ogrodowe.
  Sposób ten jest na tyle ciekawy, że oprócz pozbycia się szkodników może również urozmaicić Twój ogródek. Pamiętaj, aby nie był to gatunek inwazyjny! Do roślin, które mogą odstraszyć krety swoim zapachem, należą:
  – aksamitka,
  – bazylia,
  – czosnek,
  – komosa,
  – żywotnik,
  – czarny bez.

Sprawdzony sposób na kreta - sposoby na kreta!

Domowe sposoby na kreta

Jeśli niezbyt przekonują Cię przeróżne produkty i urządzenia, które oferują sklepy ogrodnicze, warto postawić na tradycyjne rozwiązania, które z odrobiną wysiłku są dostępne dla praktycznie każdej osoby. Są to z pewnością bardziej ekonomiczne metody, do których wykorzystuje się pozornie zupełnie nieprzydatne rzeczy znajdujące się w każdym gospodarstwie domowym.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu za pomocą domowych metod? Najciekawsze pomysły to:

 • butelkowe odstraszacze – plastikowe butelki powbijane na metalowych lub bambusowych prętach to prosty mechanizm, który wytworzy bardzo nieprzyjemne dla kretów odgłosy. Do jego działania wystarczy lekki podmuch wiatru, który wprawi w ruch butelkę i zacznie obijać ją o wbity pręt;
 • szklana pułapka – brzmi abstrakcyjnie, jednak sam pomysł może wykorzystać dosłownie każdy. W tym celu wystarczy wkopać odpowiednio duży szklany słoik pod korytarz kreta w taki sposób, aby otwór znajdował się na poziomie podłogi korytarza i przykryć go;
 • nieprzyjemne zapachyjak skutecznie pozbyć się kreta przy użyciu zapachów? Wystarczy umieścić w ich tunelach odchody zwierząt, psie futro, czy psującą się rybę. O produkty te z pewnością nie jest trudno, dlatego sposób ten jest naprawdę uniwersalny.

Zobacz też sposoby na to jak złapać kunę.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Zadbaj, aby nawet się tam nie dostał!

Z powyższej części artykułu można dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu. Jednak, co robić dalej? Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na kreta, który zabezpieczy działkę przed jego powrotem? Jak najbardziej tak. W tym przypadku z pomocą przychodzą siatki na krety. Ochronią one Twoją działkę przed wtargnięciem niepożądanych szkodników podziemnymi tunelami, a przy okazji będą zupełnie niewidoczne. Siatki takie najczęściej montuje się w położeniu poziomym od 10 do 30 centymetrów pod ziemią na wybranej przestrzeni. W razie potrzeby w sklepach dostępne są również siatki pionowe, które montuje się w formie podziemnego płotu na obrzeżach ogrodu. Dzięki takim rozwiązaniom masz pewność, że kret nie przedostanie się do Twojego ogródka, a trawnik pozostanie nienaruszony.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…