Home Zdrowie i Uroda Jak szybko wytrzeźwieć? Zrób to na 10 sposobów!

Jak szybko wytrzeźwieć? Zrób to na 10 sposobów!

16 min czytania
0
0
2,407
Jak szybko wytrzeźwieć? Zobacz najszybsze sposoby!

Zbyt duża ilość alkoholu krąży w Twojej krwi, a może planujesz trochę wypić, ale potem musisz szybko wrócić do formy? Jak szybko wytrzeźwieć, wspomóc wątrobę i skrócić czas trzeźwienia organizmu? Poznaj dziesięć sprawdzonych sposobów na szybsze trzeźwienie, które są najczęściej stosowane. Sprawdź, które z nich mogą faktycznie dobrze działać.

Dziesięć sprawdzonych sposobów na szybszy powrót do pełnej przytomności

Konieczność znalezienia sposobu, jak szybko wytrzeźwieć, może pojawić się w różnych sytuacjach. Po setce wódki, jednym piwie, a może zrealizowanej ochocie na czerwone wino poziom alkoholu we krwi rośnie, a następnego dnia pojawia się kac. Oto dziesięć sprawdzonych przez różne osoby sposobów, które mogą pomóc w szybszym uporaniu się z kłopotem:

  1. Dedykowana kroplówka.
  2. Nawodnienie organizmu.
  3. Napój izotoniczny.
  4. Mocna kawa.
  5. Glukoza.
  6. Sok z kiszonek.
  7. Ciepły lub tłusty posiłek.
  8. Zimny prysznic.
  9. Sok pomidorowy lub warzywny.
  10. Wywołanie wymiotów.Boli głowa? Jak szybko wytrzeźwieć?

1. Kroplówka

Za najskuteczniejszą metodę, jak szybko wytrzeźwieć, uznaje się podanie dożylne kroplówki zawierającej glukozę, elektrolity czy witaminy C, antyoksydanty. Witamina C i elektrolity wzmacniają, a glukoza zapewnia energię niezbędną do działania i pobudzenia metabolizmu. Jednak sposób ten wymaga obecności wykwalifikowanej kadry medycznej – lekarza czy pielęgniarki, nie gwarantuje też, że zawartość alkoholu w organizmie od razu widocznie spadnie.

2. Optymalne nawodnienie

Proces trzeźwienia można wspomóc poprzez picie wody, która niezbędna jest przy usuwaniu alkoholu z organizmu. Najlepiej robić to już przy piciu alkoholu, który ma właściwości odwadniające. Mniejsza ilość wody w organizmie może powodować większą ilość promili, zależnych także od masy ciała, dlatego pić alkohol powinny osoby w dobrym stanie zdrowia. Właściwe nawodnienie pomoże także uniknąć mocnego kaca, który wywołuje substancja toksyczna, jaką jest alkohol.

3. Napoje izotoniczne

To uzupełnienie punktu drugiego, jak szybko wytrzeźwieć. Lepszym sposobem na nawodnienie niż woda będą tak zwane izotoniki. Dobry napój izotoniczny uzupełnia wydalone z organizmu składniki mineralne, a przy okazji skutecznie nawadnia. Pomaga w skutecznej regeneracji i dojściu do siebie.

4. Mocna kawa

Będąc pod wpływem alkoholu, często podaje się mocną kawę, aby szybciej wytrzeźwieć. Jednak może ona obciążyć wątrobę, podnieść ciśnienie, jest też moczopędna. A to właśnie wątroba pozbywa się alkoholu ze krwi, dlatego lepiej uważać z kawą, która z pewnością pobudzi, da zastrzyk energii, ale niekoniecznie przyspieszy usuwanie alkoholu ze krwi.

5. Zadbaj o właściwy poziom cukru

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak szybko wytrzeźwieć, jest stwierdzenie – przyspieszyć pracę wątroby. Wątroba może po spożyciu alkoholu nie radzić sobie z prawidłową syntezą cukrów, dlatego przyjęcie glukozy pomoże w szybszym odtruwaniu, a także spowoduje poprawę samopoczucia.

6. Woda z kiszonek

Aby szybciej wytrzeźwieć, wiele osób poleca sok z kiszonej kapusty lub ogórków kiszonych. To sposób na nawodnienie organizmu, a przy okazji szansa na zniwelowanie negatywnych skutków zatrucia po alkoholu, kiedy już wytrzeźwiejesz. Soki z kiszonek można określić mianem naturalnych elektrolitów, zwykle także dostarczających do organizmu szeregu innych cennych składników odżywczych. Jednak raczej wpływ na alkohol już wchłonięty nie ma wpływu.

7. Ciepły posiłek

Ciepły i tłusty posiłek może pomóc w regeneracji, natomiast spożycie alkoholu i posiłku jednocześnie opóźnia proces wchłaniania i dodatkowo obciąża wątrobę. Nawet jeżeli po posiłku odczuwasz przypływ energii, nie oznacza on niższego poziomu alkoholu. Alkohol może wchłaniać się wolniej, przez co wątroba z krwi pozbywa się go wolniej.

8. Zimny prysznic

Przed otumaniającym działaniem alkoholu w pewnym sensie chroni zimny prysznic. Wywołuje on szok termiczny i wpływa na organizm pobudzająco, jednak nie ma dowodów, że obniża poziom alkoholu w organizmie. Może też przynieść negatywne skutki, nawet powodując utratę przytomności, dlatego lepiej stosować tę metodę tylko w czyjejś obecności.

9. Sok pomidorowy

Kolejny naturalny sposób na to, jak szybko wytrzeźwieć, przyspieszyć wydalanie alkoholu z organizmu, to sok z pomidorów lub z innych warzyw. Jest źródłem potasu i magnezu oraz witamin, nawadnia organizm. Jednak w zasadzie każda „bomba witaminowa” będzie pomocna, pomoże wspierać organizm, działania, jakie wykonuje wątroba w walce z alkoholem.

Opcja ostatnia – wymioty

Wiele osób uważa, że proces trzeźwienia mogą wspierać wymioty. Ma to sens jedynie wtedy, gdy jeszcze całość alkoholu nie została wchłonięta – zapobiega jego dalszemu wchłanianiu. Nie ma jednak wpływu na już krążący w żyłach alkohol, a dodatkowo może osłabić organizm. Wymioty pozwalają odciążyć wątrobę od pracy i skracają czas regeneracji.

Co zrobić by szybko wytrzeźwieć?

Spalanie alkoholu zależne od indywidualnych uwarunkowań

Warto pamiętać, że ta sama dawka alkoholu inaczej wpłynie na różne osoby. Przeważnie u kobiet zawartość dehydrogenazy alkoholowej oraz wysoki poziom estrogenu ułatwia wchłanianie alkoholu, powoduje większe stężenie alkoholu. Występuje to nawet przy podobnej wadze i poziomie tkanki tłuszczowej. Osoby z różną zawartością tkanki tłuszczowej i jej stosunku do mięśni inaczej reagują na alkohol. Zasadniczo mniej mięśni sprawia, że praca metabolizującej wątroby jest mniej wydajna.

Na co dzień wspieraj pracę wątroby

Aby znać sposób, jak szybko wytrzeźwieć, warto także na co dzień dbać o wątrobę. Większa podatność na długie oddziaływanie dużej ilości alkoholu, pozbywanie się go ze krwi ma miejsce w przypadku problemów z wątrobą. Lekka dieta, właściwe nawodnienie na co dzień, a nawet suplementy mogą pomóc.

Nie wiesz jaką dietę stosować? Sprawdź nasze propozycje diety wiosennej (https://czysty-zysk.com/dieta-na-wiosne/) lub diety zimowej (https://czysty-zysk.com/dieta-na-zime-co-powinno-sie-jesc/).

Sposoby aby wytrzeźwieć - sprawdź!

Działanie od razu po spożyciu alkoholu

Przy spożyciu alkoholu, kiedy chcesz szybko niwelować skutki jego działania oraz objawy kaca, ważne jest szybkie działanie. Alkohol szybko przenika za pośrednictwem błony śluzowej żołądka oraz jelita cienkiego. Aby sprawnie usunąć z organizmu toksyczne metabolity alkoholu, przede wszystkim aldehyd octowy, konieczne jest nawodnienie, wsparcie wątroby i kompleksowe działanie.

Jak szybko wytrzeźwieć i ograniczyć wpływ alkoholu

Aby szybciej wytrzeźwieć, warto zadbać, aby alkohol mógł być sprawnie metabolizowany przez wątrobę. Najlepszym sposobem na wytrzeźwienie jest po prostu czas, a także ograniczenie spożycia alkoholu.

Jak wytrzeźwieć szybko?

Metody na spożywanie alkoholu sprzyjające szybkiemu trzeźwieniu

Wiele osób uważa, że sposób na to, by szybko wytrzeźwieć, wymaga działania już w trakcie przyjmowania alkoholu. Sprawdzone sposoby mówią o całym organizmie, który jest właściwie odżywiony, nawodniony i ma sprawną wątrobę. W trakcie picia napojów z odwadniającym alkoholem trzeba pamiętać o innych napojach, a potem – uzupełnieniu elektrolitów.

Kac też nie jest niczym miłym

Wspomniane sposoby pomagające szybko pozbyć się alkoholu z organizmu, mogą także pomóc w zmniejszeniu skutków po spożyciu alkoholu. Powstały na skutek ból nosa, głowy i  nudności nie są przyjemne. Stosując je, nie masz pewności, że poziom alkoholu zmaleje, jednak z pewnością zapewnisz sobie szybszą regenerację.

Tych sposobów na szybkie wytrzeźwienie lepiej unikaj

Nie wszystkie domowe sposoby na potencjalne usuwanie alkoholu z organizmu są dobre, niektóre nawet mogą Ci zaszkodzić. Duży wysiłek fizyczny czy dodatkowe obciążenie wątroby nie są dobrym rozwiązaniem. Wsłuchaj się w swój organizm, a nie każdą dobrą radę, jaką znajdziesz.

Alkohol we krwi a uczucie trzeźwości

Warto pamiętać, że sposoby na to, jak szybko pozbyć się alkoholu przede wszystkim wspierają organizm kobiety czy mężczyzny w regeneracji, gotowości do działania kolejnego dnia. Nieznacznie jedynie mogą wpływać na faktyczny proces trzeźwienia. Samo uczucie trzeźwości, pobudzenie nie oznacza braku alkoholu we krwioobiegu, zaś wirtualny alkomat nie zastąpi prawdziwego.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…