Home Sprzątanie Porządek w kuchni – jak utrzymać porządek w kuchni?

Porządek w kuchni – jak utrzymać porządek w kuchni?

10 min czytania
0
0
1,311
Porządek w kuchni, jak utrzymać porządek w kuchni?

Kuchnia to jedno z tych miejsc, w którym każdego dnia spędzamy stosunkowo wiele wolnego czasu. Jak utrzymać porządek w kuchni podczas gotowania? Czy codzienne porządki w kuchni mają wpływ na skrócenie procesu sprzątania? Jak powinno wyglądać cotygodniowe sprzątanie? W jaki sposób zorganizować przestrzeń kuchenną? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jak utrzymać porządek w kuchni podczas gotowania?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak utrzymać porządek w kuchni podczas gotowania. Niejednokrotnie chcielibyśmy przyrządzić dowolny posiłek, jednakże bałagan w tym pomieszczeniu skutecznie nas odstrasza. Warto wyrobić sobie kilka nawyków, które znacznie ułatwią nam codzienne przygotowanie jedzenia. Przede wszystkim zacznijmy od opróżnienia zmywarki– wówczas odkładanie brudnych naczyń nie będzie problematyczne. Zajmijmy się także uporządkowaniem blatów, dzięki temu możliwe będzie sporządzenie posiłków. Zaleca się również przygotowanie miejsca, w którym śmieci będą na bieżąco odkładane– w zupełności wystarczający okaże się niewielki pojemnik znajdujący się na blacie. Przed rozpoczęciem gotowania znajdźmy niezbędne składniki.

Jeśli w wyniku wykonywania jakiejś czynności dojdzie do rozlania płynu, warto od razu wytrzeć plamy. Naczynia, w których znajdowały się wcześniej przygotowane składniki, powinniśmy niemalże natychmiast opłukać i odłożyć do wysuszenia– nie zawsze konieczne jest mycie w zmywarce. Podobnie postępujmy przykładowo z robotami kuchennymi, nożami i innymi przyrządami. Specjaliści zalecają, aby płytę kuchenną zabezpieczyć przed pryskającym tłuszczem. W tym celu warto wykorzystać pokrywkę lub folię, w zależności od indywidualnych preferencji. W międzyczasie, gdy posiłek znajduje się w piekarniku lub gotuje się, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać podstawowe czynności mające na celu sprzątnięcie pomieszczenia. Jedzenie niewykorzystane można schować do lodówki lub zamrozić.

Sprawdź też jak utrzymać porządki w szafie: https://czysty-zysk.com/porzadki-w-szafie-na-pewno-robisz-to-zle/.

Jak utrzymać porządek w kuchni?

Czy codzienne porządki w kuchni mają wpływ na skrócenie procesu sprzątania?

Każda osoba może mieć inne pomysły na porządek w kuchni. Prawda jest jednak taka, że kluczowym aspektem jest robienie codziennych porządków. Wykorzystując taką metodę w zdecydowanej większości 10 minut wystarczy, aby codziennie wchodzić do uporządkowanej kuchni. Kluczowe jest, aby usunąć resztki z naczyń, załadować i włączyć zmywarkę – jest to dobry sposób na to jak wyczyścić termos z osadu. Niektóre przedmioty z powodzeniem możemy umyć ręcznie, aby usunąć długo stojący już osad z herbaty na kubku. Warto przetrzeć przestrzeń między górnymi i dolnymi szafkami, a także zmienić ręczniki, jeśli są brudne. Warto też zastąpić środki czyszczenia na eko produkty do sprzątania. Do pozostałych czynności zaliczyć można:

 • czyszczenie blatów – schowajmy przedmioty, które niepotrzebnie znajdują się na blacie. Przetrzyjmy je na mokro, aby usunąć trudniejsze zabrudzenia,
 • szybkie porządki – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczyścić coś, co rzuca nam się w oczy. Przykładem są chociażby smugi, odciski palców na szklanych elementach, brudna płyta kuchenna,
 • czyszczenie zlewu – w tym celu warto wykorzystać gąbkę z płynem do mycia naczyń. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalistyczne środki, dostępne w sklepach kosmetyczno-chemicznych i w supermarketach,
 • wyczyszczenie ekspresu (zobacz jak odkamienić ekspres),
 • opróżnianie kosza na śmieci,
 • odkurzanie,
 • zamiatanie,
 • przecieranie podłogi.Porządek w kuchni - sprawdź pomysły na porządek w kuchni!

Pomysły na porządek w kuchni – jak powinno wyglądać cotygodniowe sprzątanie?

Jeden dzień w tygodniu warto przeznaczyć na cotygodniowe porządki. Zaleca się wówczas planowanie obiadów na najbliższe dni i spisanie rzetelnej listy zakupów. Proces postępowania w przypadku sprzątania może wyglądać następująco:

 1. przeglądanie zamrażarki i lodówki,
 2. wyrzucenie produktów przeterminowanych,
 3. przecieranie frontów kuchennych i uchwytów,
 4. czyszczenie urządzeń AGD,
 5. zmiana ręczników, gąbek, ściereczek kuchennych,
 6. odkurzanie,
 7. mycie podłóg.

Warto zająć się także odpowiednią organizacją kuchni, co zostanie opisane w kolejnym akapicie. Przestrzegając się tych podstawowych zasad jesteśmy w stanie zachować porządek w kuchni, który ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Zobacz też jak w końcu posprzątać swój garaż: https://czysty-zysk.com/porzadek-w-garazu-jak-sie-w-koncu-za-to-zabrac/.

Porządkiw kuchni - pomysły na porządek w kuchni.

W jaki sposób zorganizować przestrzeń kuchenną?

Jeśli zastanawiasz się, jak powinny wyglądać porządki w kuchni, to pamiętaj, że kluczowa jest kwestia dobrej organizacji pomieszczenia. Regularne sprzątanie może okazać się niewystarczające, co warto mieć na uwadze. Dla lepszej organizacji – zrób grafik sprzątania, wtedy nic Ci nie umknie!

Specjaliści zalecają, aby podzielić kuchnię na 5 różnych stref: zapasów, przechowywania, gotowania, zmywania i przygotowywania. W ten sposób poruszanie się po kuchni nie będzie tak problematyczne, jednocześnie porządki w kuchni będą czymś naturalnym. Duże znaczenie mają również meble kuchenne. Powinny być one funkcjonalne. W szufladach mogą znaleźć się organizery, które ułatwią segregację najczęściej używanych akcesoriów. Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca na przechowywanie niezbędnych przedmiotów, wówczas warto zdecydować się na ściany półkowe lub reling. Wbrew pozorom porządek w kuchni nie jest trudny do utrzymania, jednakże w każdym przypadku należy skupić się na drobnych czynnościach, które będą wykonywane każdego dnia.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…