Home Sprzątanie Porządki w szafie – na pewno robisz to źle!

Porządki w szafie – na pewno robisz to źle!

10 min czytania
0
0
1,810
Jak zorbić porządek w szafie? Sprawdź nasze porządki w szafie!

Porządki w szafie to swego rodzaju domowa terapia, która pozwala wyciszyć się i pomaga poukładać w głowie myśli. Może to być dobra motywacja do sprzątania. Nie warto więc traktować tej czynności jako przykrego obowiązku. Dowiedz się, jak posprzątać w szafie i jak utrzymać w niej porządek!

Porządki w szafie zaczynamy od… zrobienia bałaganu

Zanim zaczniesz robić porządki w szafie, musisz nieco nabałaganić. Najłatwiej będzie bowiem w pierwszej kolejności opróżnić wszystkie półki i szuflady, a następnie dokładnie umyć mebel z kurzu. Dzięki takim porządkom wnętrze odzyska świeży zapach, a ubrania umieszczone w szafie po praniu również na dłużej utrzymają we włóknach ładny aromat. Porządek w szafie warto połączyć także z czyszczeniem zewnętrznej strony mebla, czyli z przetarciem jego frontów i korpusu. Dopiero w czystej szafie możemy na nowo poukładać ubrania. Pytanie brzmi: czy wszystkie?

Porządki w szafie, porządek w szafie

Jak zrobić porządek w szafie – segregacja!

Kiedy masz przed sobą pustą i czystą szafę musisz zastanowić się nad jednym – czy na pewno chcesz to wszystko włożyć do niej z powrotem? Jeśli wolisz zaprowadzić prawdziwy porządek w szafie, musisz wyzbyć się sentymentów. Najważniejsza zasada brzmi: jeśli nie nosiłeś/łaś czegoś przez rok, to znaczy, że tego nie potrzebujesz. Zatem jak zrobić porządek w szafie? Zacznij od posegregowania wszystkiego na trzy grupy:

  • odzież, która wraca do szafy, ponieważ często ją nosimy i jest w dobrym stanie,
  • odzież, którą wolimy oddać lub sprzedać, ponieważ z niej nie korzystamy (ma inny styl, zły rozmiar, itd.),
  • odzież, która jest zniszczona i nadaje się do wyrzucenia.

W taki sposób ilość rzeczy, które wrócą do wnętrza szafy zdecydowanie powinna się zmniejszyć, a to pomoże z kolei utrzymać porządki w szafie na dłużej.

Jeśli posiadasz garaż, zobacz jak wreszcie go posprzątać: https://czysty-zysk.com/porzadek-w-garazu-jak-sie-w-koncu-za-to-zabrac/

Porządki w szafie - sprawdź co robisz źle!

Porządki w szafie – jak przeprowadzić selekcję?

Dla wielu osób opróżnienie szafy stanowi duże wyzwanie. Ciężko im pozbyć się odzieży, do której mają sentyment. W większości przypadków takie ubrania jedynie niepotrzebnie kurzą się na półkach i zajmują miejsce. Jak więc pozbyć się skrupułów i zaprowadzić prawdziwy porządek w szafie? Oto kilka praktycznych zasad:

  1. Nie twórz w szafie kategorii pod nazwą „Kiedy schudnę”. Pozbądź się zbyt małych ubrań oddając je bliskim lub sprzedając je przez Internet. Jeśli Twoja sylwetka się zmieni, zakup nowej odzieży z pewnością sprawi Ci przyjemność.
  2. Unikaj odkładania rzeczy do „chodzenia po domu”. Rozciągnięte, zmechacone, z dziurami – takie egzemplarze ubrań tworzą niekiedy całe stosy ciuchów. Osoby, które mają wiele półek z ubraniami do chodzenia po domu, nie wiedzą jak utrzymać porządek w szafie. A czy nie lepiej nosić na co dzień schludny komplet dresów, zamiast spodni z dziurami?
  3. Wyrzuć ubrania, które były nietrafionym prezentem oraz te, które nie były zakładane przez cały rok (w żadnym z sezonów) – skoro do tej pory się nie przydały, to z pewnością ich nie potrzebujesz.

Wykorzystaj nasze rady i wykorzystaj je podczas czyszczenia piwnicy, sprawdź więcej informacji: https://czysty-zysk.com/porzadek-w-piwnicy/

Jak utrzymać porządek w szafie – wybieramy system organizacji garderoby!

Nie ma jednego sposobu na porządek w szafie – wszystkie systemy układania odzieży będą miały jakieś wady i zalety. Jedni trzymają w garderobie ubrania na wszystkie sezony, inni co kilka miesięcy pakują część ubrań w pudełka i wynoszą je na strych. Jedni układają ubrania z uwzględnieniem pory roku, inni dzielą je na rodzaje, a jeszcze inni na kolory. Czy istnieje więc idealny przepis na to, jak zrobić porządek w szafie i łatwo go utrzymać?

Zadanie z pewnością ułatwi pozbycie się części nienoszonej i zniszczonej odzieży, a także przygotowanie gotowych zestawów. Możesz na przykład zawiesić na wieszakach te ubrania, które najlepiej się razem prezentują. Dzięki temu nawet w pośpiechu stworzysz idealną stylizację. Poza tym, zadbaj o schludne ułożenie całej odzieży i jak najwięcej elementów postaraj się rozwiesić. Taką garderobę łatwiej jest przeglądać, a dodatkowo rzadziej wymaga ona prasowania czy odświeżania.

Zobacz tez koniecznie nasz artykuł o porządkach w kuchni. Jak poukładać rzeczy w szafach kuchennych? https://czysty-zysk.com/porzadek-w-kuchni-jak-utrzymac-porzadek-w-kuchni/

Utrzymujemy porządek w szafie – złote zasady!

Wszystkie ubrania znalazły już swoje miejsce na półkach, a Ty zastanawiasz się, jak utrzymać porządek w szafie na dłużej?

  1. Po pierwsze, musisz dopilnować odkładania każdego elementu garderoby na jego właściwe miejsce, a także unikania nerwowych poszukiwań i niszczenia skrzętnie ułożonych stert odzieży.
  2. Po drugie, zapomnij o kupowaniu kilku, czy kilkunastu egzemplarzy podobnych ciuchów. Minimalizm jest w modzie, również ten odzieżowy. Porządki w szafie powinny ograniczyć garderobę do najlepszej jakości ubrań, które lubimy i faktycznie często zakładamy. Jak wielu koszulek, spodni czy torebek tak naprawdę potrzebujesz? Postaw na odzież, która będzie bazą do wielu stylizacji, a z pewnością łatwiej utrzymasz porządek w szafie.

Zobacz też nasze pomysły na przechowywanie ubrań: https://czysty-zysk.com/przechowywanie-ubran/

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…