Home Artykuły sponsorowane 5 sposobów jak oszczędzać prąd w domu i firmie

5 sposobów jak oszczędzać prąd w domu i firmie

10 min czytania
0
0
1,271

W dzisiejszych czasach zarówno w prywatnym domu jak i w firmie, każdy z nas chciałby aby rachunki za prąd nie zwalały z nóg. Energooszczędny dom jest już prawie nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka. Oszczędzamy na czym się da, jak więc oszczędzać energię a co za tym idzie dbać o nasze finanse? Jest kilka sposobów na oszczędzanie energii powodujących niższe opłaty, o których warto pamiętać.

Pierwszym a zarazem najpopularniejszym z nich jest zmniejszenie poboru energii poprzez jak najmniejsze używanie światła sztucznego. Zamiast nabijać licznik prądu z każdym włączeniem lampki lub innego oświetlenia, używajmy możliwie jak najwięcej energii naturalnej czyli światła dziennego. Wiadomo, że ciężko o to w godzinach wieczornych, dlatego jeśli już musimy użyć energii elektrycznej to pamiętajmy o jej wyłączeniu. Jeśli natomiast korzystamy już ze sztucznego światła, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości oświetlenie takie jak np: panele LED, żarówki energooszczędne itp.

Gdy skończymy już używać komputera zarówno w pracy jak i w domu pamiętajmy, żeby wyłączać także monitor. To samo tyczy się innych sprzętów, które powinniśmy odłączać z gniazdka. Fakt, że my przestajemy korzystać z urządzenia nie znaczy, że przestaje ono zużywać prąd. Koszty energii na pewno w jakimś stopniu spadną, jeśli będziemy pamiętać o tego typu drobnostkach.

Kolejnym wartym zwrócenia uwagi sposobem na mniejsze zużycie energii sposobem jest zmniejszenie korzystania z klimatyzacji. Starajmy się korzystać z tego urządzenia tylko wtedy, kiedy musimy.

Jak oszczędzać prąd

Jak oszczędzać prąd w domu i mieszkaniu?

Sposobów oszczędzania energii jest wiele, szczególnie jeśli chodzi o niższe rachunki w mieszkaniu. Jeśli chcemy skutecznie oszczędzać energię dobrym sposobem będzie pamiętanie o prostych sposobach takich jak pamiętanie o tym by nie otwierać piekarnika, gdy ten jest w użyciu. Dzięki temu zużycie prądu będzie mniejsze. Zaoszczędzić energię pozwoli nam również pranie tylko wtedy, gdy pralka jest pełna. Pranie kilku rzeczy zdecydowanie nie ma dobrego wpływu na mniejsze opłaty za energię. Tak samo postępować powinniśmy w przypadku zmywarek. Poza tym, aby rachunki za energię elektryczną były widoczne powinno się pozbyć starego sprzętu AGD i zastąpić go nowym. Do wymiany powinniśmy też poddać żarówki i zamienić je na te energooszczędne.

Szukając skutecznych sposobów na obniżeniu rachunków za prąd, znajduje się coraz więcej zwolenników paneli fotowoltaicznych. Co prawda by założyć takie panele musimy zainwestować trochę gotówki, jednak dzięki temu naturalnemu sposobowi na dostarczenie prądu potrzebnego w codziennym życiu, inwestycja jaką ponieśliśmy na początku zwróci się.

Oszczędzanie prądu w biurze i w firmie

Wysokość rachunków za prąd ma znaczenie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też w firmie. Warto oszczędzać wszędzie gdzie się da, jeśli chodzi o możliwości biurowe, sposoby oszczędzania energii elektrycznej to przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Jak wiadomo firma musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki takie jak właściwie oświetlone pomieszczenie. Ważne jest więc, by zrezygnować ze starego typu oświetlenia, stawiając na nowoczesne i energooszczędne zamienniki. Jeśli tylko jest taka możliwość instalujmy czujniki światła.

Staraj się oszczędzać też na ogrzewaniu. Jeśli biuro jest puste, dobrze będzie zaoszczędzić energię i zmniejszyć ogrzewanie pomieszczeń.
Oszczędzanie energii w firmie to też te najbardziej oczywiste rozwiązania, czyli wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy już ich nie używamy. Pobieranie prądu przez takie urządzenia nie jest zbyt duże, jednak patrząc na roczne zużycie energii zauważymy różnicę.

Oszczędzanie prądu

Sposoby na oszczędzanie prądu

To jakie będzie zużycie energii elektrycznej w domu i w firmie zależy przede wszystkim od nas i naszej dbałości. Istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej. Nie musimy więc rozmyślać nad nieszablonowymi pomysłami na takie przedsięwzięcie. Sposoby na oszczędzanie prądu są różne w zależności od miejsca, w którym go używamy. Trochę inne praktyki okażą się przydatne szukając oszczędności w domu, a na co innego zwrócimy uwagę chcąc zmniejszyć zużycie energii w firmie. Musimy jednak pamiętać, że chcąc zauważyć znaczną oszczędność energii elektrycznej musimy działać systematycznie, przywiązując uwagę do szczegółów. Odgrywają one albowiem kluczową rolę na dłuższą skalę.

Do najważniejszych 5 sposobów na oszczędzanie prądu możemy zaliczyć:

  • Wymiana starych żarówek i sprzętów AGD na nowe energooszczędne (np. panele LED; pralka typu A+++)
  • Inwestowanie w odnawialne źródła energii, zakładanie paneli fotowoltaicznych
  • Wyłączanie sprzętu elektrycznego z gniazdka, wyłączanie monitorów, ładowarek i drukarek
  • Zaniechanie z ogrzewania pomieszczeń podczas, gdy te stoją puste i jak najrzadsze korzystanie z klimatyzacji
  • Wykorzystywanie światła dziennego, zamiast sztucznego oświetlenia.
Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…