Home Artykuły sponsorowane Postaw na zieloną energię! Wydajność i opłacalność instalacji fotowoltaicznej w województwie lubelskim

Postaw na zieloną energię! Wydajność i opłacalność instalacji fotowoltaicznej w województwie lubelskim

16 min czytania
0
0
513
Co wpływa na opłacalność paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są instalacją służącą do pozyskiwania odnawialnej energii elektrycznej. Ich montaż pozwala na znaczące obniżenie rachunków za prąd, nie wywołując przy tym negatywnego wpływu na nasze środowisko. Ta w pełni ekologiczna technologia przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną, dzięki czemu jej użytkownik może korzystać z darmowego prądu. Warto również dodać, że żaden komponent instalacji nie uwalnia do atmosfery niebezpiecznego dwutlenku węgla oraz szkodliwych gazów, a działanie samych paneli jest takie same bez względu na ich model czy rodzaj. Promienie słoneczne padają na instalację, powodując wzbudzenie elektronów, które wchodzą na wyższy poziom energetyczny, wytwarzając tym samym napięcie elektryczne oraz prąd stały. Następnie inwerter będący częścią instalacji zamienia prąd stały w zmienny spotykany w naszych standardowych gniazdkach elektrycznych. Sprawdź, ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych i ile można zaoszczędzić, decydując się na takie rozwiązanie.

Co wpływa na opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne to stosunkowo spory wydatek, dlatego ich zakup w większości przypadków poprzedzony jest dokładną analizą opłacalności takiej inwestycji. Pierwszym z takich czynników jest fakt, że ten jednorazowy, choć dosyć duży wydatek pozwoli na korzystanie z instalacji do produkcji darmowego prądu przez kilkadziesiąt lat. W skład ceny całego zestawu paneli fotowoltaicznych zaliczamy zakup paneli, osprzętu, inwertera, a także koszty montażu, które umożliwią nam znaczące zmniejszenie rachunków za energię elektryczną na długie lata.

Drugim z czynników świadczących o ogromnej opłacalności paneli jest fakt, że ich właściciel staje się prosumentem, który ma prawo wytwarzać własny prąd bez obaw o jakiekolwiek podwyżki cen energii elektrycznej. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach kryzysu gospodarczego, galopującej inflacji oraz rosnących cen produktów i usług. Istotne jest również to, że posiadając taką instalację, możemy sprzedawać nadwyżkę uzyskanej energii elektrycznej bez konieczności opłacenia podatku VAT.

O tym, czy instalacja fotowoltaiczna będzie dla nas opłacalna, w ogromnej mierze decyduje dobór odpowiedniego rodzaju paneli słonecznych oraz innych rozwiązań dostosowanych do danego gospodarstwa domowego i charakterystyki obiektu, oraz rzeźby terenu. Na rynku znajdziemy sporo przeróżnych rodzajów instalacji, które różnić się będą między sobą w zależności, od tego, czy zostaną one zainstalowane w domu jednorodzinnym, gospodarstwie rolnym lub zakładzie produkcyjnym.

Poszukiwaniom firmy fotowoltaicznej, która zajmie się realizacją naszego zlecenia, warto poświęcić chwilę. Najczęstszym sposobem na weryfikację jej usług, jest dokładne sprawdzenie strony internetowej, na której przedstawiona jest oferta, oraz przykładowe realizacje z montażu paneli. Profesjonalne, a przede wszystkim wiarygodne firmy, chętnie udostępniają swoje zakończone sukcesem prace, dzięki czemu my mamy świadomość, jakiego efektu możemy się spodziewać po konkretnym zleceniobiorcy. Przykładową firmą, która zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych w województwie lubelskim, jest APP Energy: https://appenergy.pl – której oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, biznesowych, rolników jak i osób zainteresowanych inwestycją w komercyjne farmy fotowoltaiczne.

Ważne jest także to, że osoby, które zdecydują się na zakup instalacji fotowoltaicznej, mogą liczyć na skorzystanie z tzw. ulgi termoizolacyjnej. Pozwala ona na odliczenie sobie kosztów paneli oraz ich montażu od corocznego podatku. Wysokość tego dodatku obliczana jest na podstawie skali podatkowej, w której rozlicza się podatnik.

Formalności, jakie należy spełnić decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą zarabiać na darmowym prądzie, jest budowa farmy fotowoltaicznej. Jest to skupisko dosyć dużej ilości paneli, które wytwarzając darmowy prąd, pozwalają właścicielowi takiej instalacji sprzedawać jego znaczne ilości do sieci.

Jak wskazuje artykuł https://appenergy.pl/jakie-panele-fotowoltaiczne-wybrac-o-wymiarach-modulow-fotowoltaicznych/, budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się jednak z koniecznością nabycia sporej liczby pozwoleń. Pierwszym z takich dokumentów jest Decyzja Środowiskowa, którą można otrzymać w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Jest to najistotniejszy dokument, bez którego nie można rozpocząć planowania inwestycji. Następnie należy pozyskać dokument zawierający wymagania konieczne do spełnienia przy budowie tego rodzaju farmy. Nazywa się on warunkami zabudowy i nie ma konieczności posiadania takiego dokumentu w przypadku, gdy na terenie planowanej inwestycji obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP. Istotne jest również posiadanie dokumentu z decyzją o warunkach przyłączeniowych do sieci energetycznej wydawany przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej oraz koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej pozyskiwana w oddziale terenowym Urzędu Regulacji Energetyki. Ostatnimi z niezbędnych dokumentów jest pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie gotowości całej firmy do przyłączenia do sieci Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

montaz-paneli-fotowoltaicznych-od-app-energy

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób, które rozważa zakup i montaż paneli fotowoltaicznych obawia się, że inwestycja ta będzie dla nich nieosiągalna z uwagi na wysokie koszty założenia. W rzeczywistości cena takiej instalacji wraz z jej montażem zależna jest od pewnych czynników zmiennych, takich jak:

  • moc całej instalacji,
  • wielkość budynku, który ma być zasilany przy pomocy paneli,
  • rodzaj i model paneli,
  • umiejscowienie instalacji,
  • potrzeby przyszłych użytkowników instalacji,
  • możliwość pozyskania dofinansowania lub zwrotu za zakup oraz montaż paneli.

Głównym i najistotniejszym z tych czynników będzie, oczywiście rozmiar oraz moc paneli. Średnia kwota zakupu oraz montażu typowej instalacji domowej, nie biorąc pod uwagę zwrotów i dofinansowań, będzie wahać się pomiędzy 15 a 25 tys. złotych.

Różne oblicza fotowoltaiki

Stale rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi oraz ich coraz większa ilość w naszym kraju powodują, że na rynku zaczęły pojawiać się różnorodne rozwiązania technologiczne wykorzystujące moc paneli. Jedną z takich nowości jest wiata fotowoltaiczna, czyli inaczej carport. Jest to instalacja na kształt zadaszenia parkingowego z panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu, co pozwala na równoczesne zabezpieczenie auta przed czynnikami atmosferycznymi oraz ładowanie pojazdów elektrycznych za darmo.

Lubelskie idealnym miejscem na inwestycje fotowoltaiczne

Polska jest krajem, w którym słońce potrafi świecić naprawdę jasno. Nie każdy jednak wie, że polskim miejscem o najlepszym nasłonecznieniu jest Lublin oraz całe województwo lubelskie. Według danych poziom nasłonecznienia w tym rejonie jest nawet o 10% wyższy, niż w innych częściach Polski i wynosi 1337 kWh/m2. Dodatkowo Lublin znajduje się na jednym z czołowych miejsc na liście miast najlepiej spełniających kryteria dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznych.

W jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę w tym województwie?

Większość osób, podejmując decyzję o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej, sprawdza, w jakim czasie inwestycja ta zwróci się im i zacznie na siebie zarabiać. Odpowiednio dobrane oraz zainstalowane i skonfigurowane panele fotowoltaiczne powinny zwrócić się po upływie około 8-10 lat od ich zakupu. Duży wpływ na szybkość zwrotu ma również cena energii elektrycznej. Im będzie ona wyższa, tym większa i szybsza oszczędność wygenerują nam panele.

Ile można zaoszczędzić, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Wyliczenie na temat oszczędności uzyskanych dzięki panelom fotowoltaicznym zależy głównie od charakteru i mocy fotowoltaiki, które powinny pokrywać całościowe zapotrzebowanie mieszkańców budynku na energię elektryczną. Większość wyliczeń przyjmuje, że, 1kWh mocy paneli umożliwia wyprodukowanie 1000 kWh prądu, a zapotrzebowanie danego budynku na energię elektryczną oblicza się mnożąc roczne zużycie prądu razy 1,2. Otrzymany wynik należy na koniec podzielić przez roczną produkcję w kW.

Dla przykładu, wyliczenie dla domu, którego roczne zużycie prądu wynosi 2500 kWh, posiadającego panele produkujące 1000 kWh na 1kW będzie wyglądało następująco:

2500 kWh x 1,2 / 1000 kWh = 3,0 kWh

Według powyższego wyliczenia roczne zużycie prądu wynoszące 2500 kWh wymaga posiadania instalacji o mocy minimalnej 3,0 kWh. Przyjmując, że średnia cena energii elektrycznej wynosi obecnie około 0,74 zł/kWh, to przy takiej mocy instalacji roczna oszczędność na energii elektrycznej wyniesie 1850 zł. Kwota ta będzie jednak rosła w miarę podwyżki ceny za prąd.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…