Home Artykuły sponsorowane Jak rozmieścić i zamontować kontakty w domu?

Jak rozmieścić i zamontować kontakty w domu?

9 min czytania
0
0
682
Jak rozmieścić kontakty w domu?

Projekt instalacji elektrycznej powinien zawierać nie tylko poprowadzenie wszystkich przewodów i przyłączy, ale również przewidywać, gdzie znajdą się kontakty w danych pomieszczeniach. Ich odpowiednie rozmieszczenie jest bardzo ważne z powodu wygody użytkowania, ale i bezpieczeństwa. Warto więc dowiedzieć się jak to dobrze zrobić i jak je zamontować.

Zasady rozmieszczenia gniazdek w domu

Jedna z teorii mówi, że na 2-2,5 metra ściany powinno przypadać przynajmniej jedno gniazdko. Według innej jeden kontakt powinien przypadać na 4-6 m2 pomieszczenia. Rozkład według pomieszczeń może być różnorodny jednak generalnie przynajmniej jedno gniazdko powinno znajdować się w przedpokoju, a trzy w łazience. Z kolei w kuchni powinny być minimum 4 kontakty. W salonie należy zaplanować montaż przynajmniej pięciu, a w sypialni – trzech. Tutaj możemy Wam polecić kontakty Simon, wśród których znajdziecie modele w różnych kolorach pasujące do nowoczesnych, ale i klasycznych aranżacji. Bez wątpienia gniazdka w kuchni powinny być zamontowane dość nisko. Należy zaplanować wysokość blatów roboczych i tym samym dostosować wysokość montażu gniazdek. Ponadto gniazdka powinny znajdować się też na wysokości sprzętów AGD, w tym okapu. Najbardziej restrykcyjne zasady panują w łazience. Tutaj trzeba zdecydować się na instalację przeciwporażeniowych, bryzgoszczelnych kontaktów elektrycznych Simon, które przeznaczone są do pomieszczeń mokrych. Powinny znajdować się 1,2-1,4 m nad podłogą, a ponadto przynajmniej 60 cm od źródła wody.

Gdzie rozmieścić gniazdka w sypialni i salonie?

Bezpieczeństwo jest bardzo ważną kwestią przy planowaniu rozmieszczenia kontaktów. W pokojach takich jak sypialnia czy też salon, gniazdka można zamontować na wysokości 20-30 cm nad ziemią. W przypadku osób starszych odpowiednia będzie nieco wyższa wysokość, a mianowicie 70 cm. Jeżeli w salonie czy też sypialni znajduje się telewizor, to zdecyduj się na kontakty Simon zawierające trzy gniazda 230 V. Istotne będzie też gniazdo internetowe i anteny. Gniazdka można umieścić także przy meblach wypoczynkowych, dzięki temu będzie możliwość podłączenia do prądu małej lampki nocnej albo lampy stojącej. Jeżeli chcesz mieć możliwość szybkiego ładowania smartfona wybierz gniazdka USB, które świetnie się sprawdzają. W sypialni gniazdka mogą zostać zamontowane w listwie nad łóżkiem, która może współgrać z jego designem. Dzięki temu te funkcjonalne elementy będą się prezentować lepiej. Ilość gniazdek nad łóżkiem powinna też wynosić trzy. Dzięki temu będzie można podłączyć do nich jednocześnie lampkę, smartfona i powerbank albo laptop.

O czym jeszcze należy pamiętać przy doborze kontaktów do pomieszczenia?

Dobór kontaktów do aranżacji pomieszczenia jest ważny. Można znaleźć takie, które będą pasować do ogólnego wystroju albo dodatków. Kontakty mogą stapiać się z wykończeniem ściany i jeśli jest ona biała, to takie najlepiej wybrać, z kolei w przypadku szarej, to właśnie szare najlepiej się sprawdzą. Jeżeli w domu mają mieszkać dzieci, to ważne jest dokupienie do gniazdek zaślepek. Tak niewielki element może zapobiec porażeniu prądu, a włożonej zaślepki bez kluczyka dziecko nie ma szans zdjąć.

Kontakt Simon – montaż bez tajemnic

Bez wątpienia dobrym wyborem do domu będą kontakty Simon, które mają minimalistyczny design i dostępne są w wielu wariantach. Ich montaż nie musi nastręczać problemów. Można montować je śrubowo. W domach stosuje się oczywiście gniazdka podtynkowe ukrywające przyłącza. Ważne jest poprawne osadzenie puszek elektrycznych. Do montażu gniazdka potrzebne są: wiertarka, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, miernik, nóż, poziomica i ołówek. Jeżeli nie ma wykonanych otworów, to trzeba je wykuć pod puszkę elektryczną, trzeba też zaznaczyć i zapamiętać przebieg przewodów. Przewody umieszcza się w bruździe. Oczywiście przy montażu gniazdka konieczne jest odłączenie napięcia, czyli wykręcenie bezpieczników albo wyłączenie nadmiarowoprądowego bądź różnicowoprądowego zabezpieczenia. Miernikiem napięć należy sprawdzić czy prąd został odłączony. Korzystając z noża rozcinamy koniec kabla, a z odkrytych żył ściągamy koniec izolacji na powierzchni 2-3 cm przy użyciu kombinerek. Wkładamy kabel do zamontowanej puszki elektrycznej i przytwierdzamy do ściany za pomocą uchwytów montażowych, które nakładamy na kabel. Uchwyty wbijamy we wcześniej wywiercone otwory. Drugi koniec kabla montujemy do gniazdka. Przewody łączymy w kostce w taki sposób, aby te same kolory znajdowały się naprzeciw siebie. Gotową kostkę umieszczamy w puszce, którą uszczelniamy denkiem. Potem trzeba wykonać szpachlowanie bruzdy. Aby zamontować gniazdko trzeba podpiąć kable. Żółty podpina się do bolca uziemiającego, a dwa pozostałe do wtyków. Na koniec pozostaje przykręcenie osłony na gniazdko.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…