Home Eko porady Marnowanie żywności – jak temu zapobiec w domu

Marnowanie żywności – jak temu zapobiec w domu

5 min czytania
5
0
3,819
Marnowanie żywności - jak temu zapobiec

Marnowanie żywności nie jest tematem tabu, więc dlaczego o tym nie rozmawiamy? Czy wiesz, że na świecie wyrzuca się ⅓ część całej wyprodukowanej żywności? Jej waga liczona jest w miliardach ton. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda? Jednak niestety jest to kolejny, globalny problem z którym musimy się zmierzyć. I jak z każdym problemem tego typu, musimy zacząć od siebie i uświadamiać innych.

Przyczyny marnowania żywności

Nasza świadomość na temat marnowania żywności jest bardzo wysoka, więc dlaczego poziom marnowania jedzenia nie spada w naszym kraju?

Jedną z głównych przyczyn tego stanu jest łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju żywności. Sklepowe półki uginają się różnorakich produktów, które przyprawiają o zawrót głowy. Nie prowadzi to do szanowania żywności, którą w każdej chwili możemy kupić, takiej marki jakiej tylko zechcemy.

Kolejnym powodem marnowania żywności jest kupowanie zbyt dużej ilości produktów spożywczych. Kupowanie pod wpływem chwili powoduje, że w koszyku lądują produkty, których nie potrzebujemy, bądź których nie uda nam się zjeść zanim skończą termin przydatności.

Nieracjonalne wykorzystywanie produktów również ma wpływ na marnowanie. Źle dobrane proporcje i połowa przygotowanego posiłku ląduje w koszu.

Ostatnią przyczyną, na którą mamy wpływ jest złe przechowywanie żywności. Te produkty, które są źle przechowywane szybciej się psują, przez co lądują w koszu często nawet nie otwarte.

marnowanie żywności - przyczyny

Jak nie marnować żywności w domu

Oto lista rzeczy co musisz zrobić aby nie marnować żywności w swoim domu:

  • lista zakupów – lista pomoże ci w sklepie zaopatrzyć się tylko w te produkty, których potrzebujesz na najbliższe posiłki, oraz uchroni cię zachciankami
  • prawidłowe przechowywanie produktów – produkty nie zepsują się szybko i będziesz w stanie użyć ich przed ich zepsuciem
  • planowanie posiłków – planowanie posiłków, najlepiej na cały tydzień, pozwoli ci wykorzystać produkty, które już posiadasz, oraz pomoże w tworzeniu listy na zakupy
  • wykorzystywanie resztek – jeśli przypadkiem masz za dużo gulaszu, zawsze możesz go zamrozić lub przelać do słoika i niedługo zjeść znowu, z makaronu możesz kolejnego dnia zrobić zapiekankę, i tak dalej
  • data ważności – zużywaj w pierwszej kolejności produkty, które mają krótszą datę przydatności do spożycia, możesz je ustawiać na półkach w lodówce bliżej, aby łatwiej było po nie sięgnąć
  • uświadamianie – nie tylko dzieci, ale również i znajomych  

Może nie są to spektakularne działania, jednak zaczynając od siebie masz szansę dawać przykład innym i uświadamiać ich o tym globalnym problemie jakim jest marnowanie żywności.

To tylko kilka rad, jeśli masz jakieś inne pomysły na niemarnowanie żywności z chęcią o nich przeczytamy w komentarzach, bądź napisz nam o nich na naszym profilu facebookowym.

I pamiętaj kupuj tylko tyle, ile dasz radę zużyć!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

5 komentarzy

  1. Paulina

    10 września, 2018 at 11:37 am

    W Polsce istnieje tez cos takiego jak publiczne lodówki w których możemy zostawiać jedzenie, które ma krótki termin przydatności i może się zmarnować – może nie wzbogaci to naszego portfela, ale na pewno jest to lepsza opcja niż wywalenie jedzenia do kosza.

    Odpowiedz

  2. Zosia

    18 marca, 2019 at 11:40 am

    Przede wszystkim należy kupować żywność z głową, nie iść do sklepu głodnym bo wyniesiemy z niego o wiele za dużo. Poza tym ja osobiście jeśli mam na coś ochotę, to wybieram z lodówki to co ma najkrótszy termin przydatności. Dzięki temu nie pamiętam kiedy ostatnio wyrzuciłam jakąś żywność, no może poza otworzonymi i nie dokończonymi chipsami 🙂

    Odpowiedz

  3. Łukasz

    14 kwietnia, 2019 at 6:55 am

    Marnując jedzenie tracimy tysiące zł rocznie. Warto w dużej rodzinie mieć psa lub wszystkożernego kota. Warto też zainwestować w maszynę do mielenia żywności pod zlewem aby żywność zajmowała mniej miejsca.

    Odpowiedz

  4. it

    24 marca, 2020 at 1:37 pm

    Bardzo fajny artykuł. Ciągle marnuje się jedzenie, trzeba zacząć coś z tym robić

    Odpowiedz

  5. Hania

    10 października, 2021 at 5:28 pm

    Ja staram się jak mogę nie marnować, choć to trudne gdy czasem zostają jakieś resztki warzyw i nie wiadomo do czego to dodać 🙁 Ale postaram się zastosować do tych rad i zobaczymy,czy mi wyjdzie!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…