31
Lip
2018
0
Marnowanie żywności - jak temu zapobiec

Marnowanie żywności – jak temu zapobiec w domu

Marnowanie żywności nie jest tematem tabu, więc dlaczego o tym nie rozmawiamy? Czy wiesz, że na świecie wyrzuca się ⅓ część całej wyprodukowanej żywności? Jej waga liczona jest w miliardach ton. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda? Jednak niestety jest to kolejny, globalny problem z którym musimy się zmierzyć. I jak z każdym problemem tego typu, musimy zacząć od siebie i uświadamiać innych.

Przyczyny marnowania żywności

Nasza świadomość na temat marnowania żywności jest bardzo wysoka, więc dlaczego poziom marnowania jedzenia nie spada w naszym kraju?

Jedną z głównych przyczyn tego stanu jest łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju żywności. Sklepowe półki uginają się różnorakich produktów, które przyprawiają o zawrót głowy. Nie prowadzi to do szanowania żywności, którą w każdej chwili możemy kupić, takiej marki jakiej tylko zechcemy.

Kolejnym powodem marnowania żywności jest kupowanie zbyt dużej ilości produktów spożywczych. Kupowanie pod wpływem chwili powoduje, że w koszyku lądują produkty, których nie potrzebujemy, bądź których nie uda nam się zjeść zanim skończą termin przydatności.

Nieracjonalne wykorzystywanie produktów również ma wpływ na marnowanie. Źle dobrane proporcje i połowa przygotowanego posiłku ląduje w koszu.

Ostatnią przyczyną, na którą mamy wpływ jest złe przechowywanie żywności. Te produkty, które są źle przechowywane szybciej się psują, przez co lądują w koszu często nawet nie otwarte.

marnowanie żywności - przyczyny

Jak nie marnować żywności w domu

Oto lista rzeczy co musisz zrobić aby nie marnować żywności w swoim domu:

  • lista zakupów – lista pomoże ci w sklepie zaopatrzyć się tylko w te produkty, których potrzebujesz na najbliższe posiłki, oraz uchroni cię zachciankami
  • prawidłowe przechowywanie produktów – produkty nie zepsują się szybko i będziesz w stanie użyć ich przed ich zepsuciem
  • planowanie posiłków – planowanie posiłków, najlepiej na cały tydzień, pozwoli ci wykorzystać produkty, które już posiadasz, oraz pomoże w tworzeniu listy na zakupy
  • wykorzystywanie resztek – jeśli przypadkiem masz za dużo gulaszu, zawsze możesz go zamrozić lub przelać do słoika i niedługo zjeść znowu, z makaronu możesz kolejnego dnia zrobić zapiekankę, i tak dalej
  • data ważności – zużywaj w pierwszej kolejności produkty, które mają krótszą datę przydatności do spożycia, możesz je ustawiać na półkach w lodówce bliżej, aby łatwiej było po nie sięgnąć
  • uświadamianie – nie tylko dzieci, ale również i znajomych  

Może nie są to spektakularne działania, jednak zaczynając od siebie masz szansę dawać przykład innym i uświadamiać ich o tym globalnym problemie jakim jest marnowanie żywności.

To tylko kilka rad, jeśli masz jakieś inne pomysły na niemarnowanie żywności z chęcią o nich przeczytamy w komentarzach, bądź napisz nam o nich na naszym profilu facebookowym.

I pamiętaj kupuj tylko tyle, ile dasz radę zużyć!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Oczyszczanie powietrza w domu – co powinniście wiedzieć?
jak być eko w domu
Jak być eko w domu? – złote zasady ekologii w domu
przechowywanie warzyw i owoców
Jak przechowywać warzywa i owoce w domu?
Soki wyciskanie - jak je przechowywać?
Soki wyciskane – jak przechowywać ?

1 Odpowiedź

  1. W Polsce istnieje tez cos takiego jak publiczne lodówki w których możemy zostawiać jedzenie, które ma krótki termin przydatności i może się zmarnować – może nie wzbogaci to naszego portfela, ale na pewno jest to lepsza opcja niż wywalenie jedzenia do kosza.

Zostaw komentarz