Home Organizacja Jaka choinka na święta? – Choinka żywa czy sztuczna?

Jaka choinka na święta? – Choinka żywa czy sztuczna?

8 min czytania
0
0
2,114
Jaka choinka na święta - choinka sztuczna czy żywa

Grudzień to czas świąteczny. Zapewne już zastanawiasz się jak zaplanować świąteczne porządki? Najpierw Mikołajki, a następnie Wigilia i Boże Narodzenie. Święta te kojarzą nam się z choinką, prezentami i niezwykłą atmosferą. Oczywiście zwykle chcemy by wszystko było zapięte na ostatni guzik i do świąt szykujemy się dużo wcześniej. Sklepy oferują nam dużo różnych gadżetów czy prezentów. Pojawia się także pytanie dotyczące obiektu najbardziej kojarzonego z Wigilią – choinki. Jaka choinka na święta będzie najlepsza? Żywa czy sztuczna? Przychodzimy z pomocą i rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Jaka choinka na święta? – Co nieco o sztucznej choince

Zalety

Do niewątpliwych zalet choinki sztucznej należy jej trwałość. Możemy z nich korzystać przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Taka ozdoba może stać przy kaloryferze, nie będzie gubić igieł, które wymagają ciągłego odkurzania.Na rynku dostępnych jest wiele choinek z puszystymi i cieniowanymi igłami, które wyglądają niemal jak żywe. Takie choinki są dużo bardziej symetryczne, nie mają miejsc bez gałęzi, które mogą wyglądać nieestetycznie. Możemy wybrać odpowiednią choinkę – zarówno małą jak i dużą, w zależności od naszych potrzeb i rozmiaru mieszkania. Dodatkowo istnieją także drzewka pomalowane na różne kolory – np. biały. Zakup takiej choinki to jednorazowy wydatek, który posłuży nam kilka lat, a jedyna jej pielęgnacja to wyciągnięcie  szafy i odkurzenie przed świętami. 

Wady

Niestety największą wadą sztucznej choinki jest to, że ich produkcja nie jest ekologiczna i bardzo obciąża środowisko. Wyprodukowanie choinki wykonanej z plastiku pochłania bardzo dużo energii. Dodatkowo nie jest możliwy jej recykling, a choinka taka po wyrzuceniu będzie się rozkładać nawet kilkaset lat. 

Choinka sztuczna czy żywa - jaka choinka na święta

Choinka żywa

Jeśli święta kojarzą się Wam z zapachem żywicy i niestraszne jest sprzątanie opadniętych igieł, a ponadto chcecie być przyjaźni środowisku jest to idealna opcja!

Zalety

Choinka żywa z łatwością ulegnie biodegradacji, można ją przeznaczyć na kompost. Dodatkowo można ją nawet spalić na ognisku, nie obawiając się o wydzielanie niebezpiecznych substancji. Żywą choinkę można później wsadzić do ogrodu, jednak ważne jest, by nie była to choinka z poucinanymi korzeniami tylko taka, która od początku rosła w donicy.Dodatkowo drzewka takie pochodzą ze specjalnie stworzonych w tym celu upraw. Są one prowadzone w sposób przyjazny środowisku. Drzewka te podczas uprawy pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i przetwarzają go na tlen.  Każda żywa choinka będzie inna – trochę krzywy czubek, nieregularne gałęzie.. Wszystko to sprawia, że choinki nie wyglądają jak z taśmy produkcyjnej.

Wady

Choinka żywa jest rzecz jasna bardziej wymagająca. Nie może ona stać w cieple, optymalna temperatura to około 20 stopni, zatem odpada postawienie jej przy kaloryferze czy kominku. W takiej sytuacji choinka może ulec przesuszeniu i błyskawicznie straci swój ładny wygląd. Takie drzewko wymaga też oczywiście regularnego podlewania.  Niestety jeśli z kolei decydujesz się na posiadanie na święta żywej choinki, wiąże się to z koniecznością zakupu nowego drzewka co roku. Żywe drzewka nie należą do najtańszych rzeczy, więc będzie to kolejny wydatek na świątecznej liście zakupów. 

Jaka choinka na święta – cięta czy w doniczce?

Jeżeli zamierzamy kupić choinkę żywą w doniczce, musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną podczas zakupu. Przy wyborze choinki w doniczce i odpowiedniej jej pielęgnacji możemy posadzić po świętach drzewko w ogrodzie lub trzymać je na balkonie. Aby to umożliwić choinka taka powinna od początku być uprawiana w doniczce, ponieważ w przypadku tych z gruntu przesadzanych do doniczek mocno przycina się korzenie, a to uniemożliwia odpowiednie pobieranie substancji z gruntu. Do drzewek szczególnie polecanych do hodowli w doniczce należą m.in. jodła kaukaska czy świerk kłujący.  Choinka cięta jest tańsza jednakże ze względu na to, że została pozbawiona korzeni nie nadaje się do późniejszego zasadzenia. Jeśli chcemy kupić choinkę ciętą warto upewnić się, że pochodzi ona ze specjalnej plantacji lub legalnej wycinki. W ten sposób masz pewność, że choinek nie wycina się z lasów, w których powinny rosnąć. 

Ubieranie świątecznego drzewka może być ekscytującym elementem przygotowań do świąt. Niezależnie od tego, którą choinkę wybierzesz, nie zapominaj o tym, że święta mają być czasem odpoczynku, spędzonym w rodzinnym gronie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…