Home Sprzątanie Czyszczenie fug – czym skutecznie i szybko wyczyścić fugi?

Czyszczenie fug – czym skutecznie i szybko wyczyścić fugi?

19 min czytania
0
0
905
Czyszczenie fug - sprawdź sposoby!

Czy czyszczenie fug jest dla Ciebie uciążliwym kłopotem? Problem czyszczenia fug występuje nie tylko w starych lub zaniedbanych łazienkach. Z tym problemem można się borykać również w nowych pomieszczeniach, takich jak kuchnie, łazienki, ale też pomieszczenia gospodarcze. Jak wyczyścić fugi i spoiny między kafelkami? Jak usunąć rdzę, pleśń i zlikwidować zabrudzenia z tłustych plam? Sprawdź nasze porady i sposoby na czyszczenie fug i dowiedz się jak zapewnić im estetyczny wygląd!

Dlaczego fugi tak łatwo ulegają zabrudzeniom?

Spoiny, które wypełniają miejsce między kafelkami, płytkami czy przy blacie, stanowią ważny i widoczny element otoczenia. Od tego, jak wyglądają, może zależeć efekt całego pomieszczenia. Nawet najładniejsze czy najdroższe meble nie nadadzą mu odpowiedniego efektu, jeśli takie detale pozostaną zaniedbane. Do tego dochodzi kwestia higieny – kiedy pojawią się trwałe plamy z brudu, są dużo większe szanse, że wkrótce dołączą do tego również grzyby i pleśń, czego należy unikać za wszelką cenę. Dlatego mycie fug jest tak ważne.

Jednak prawda jest taka, że nawet regularne czyszczenie fug niekoniecznie może zagwarantować ich czystość. W miarę użytkowania, fugi mogą po prostu zacząć zmieniać barwę lub tracić kolor. Białe fugi na podłodze zżółkną, a barwne ciemnieją lub blakną w zależności od tego, w jakim miejscu są zamontowane.

Fugi w łazience, np. przy prysznicu, mogą być zagrożone powstaniem nalotu z kamienia. Dzieje się tak, ze względu na regularny kontakt fug w łazience z wodą. Natomiast fugi na podłodze na korytarzu czy w przedpokoju, gdzie często chodzą domownicy w butach, są bardzo narażone na silne zabrudzenia. Przez fakt, że fugi często są nieco wklęsłe i nie są na tej samej wysokości co płytki, wszelki brud może okazać się dosyć trudny do jego dosięgnięcia i usunięcia. Właśnie dlatego konieczne jest, aby wykonywać dokładne i regularne czyszczenie fug, by brud nie zalegał tam. Im rzadziej będziesz pilnować dokładnego czyszczenia fug, tym trudniej będzie ci je możliwie jak najbardziej domyć.

Co będzie potrzebne do czyszczenia fug?

Czym czyścić fugi – specjalistyczne środki

Jeśli borykasz się z mocnymi zabrudzeniami, które bardzo ciężko zmyć, takie jak pleśń, grzyb, tłuszcz czy rdza, konieczne będzie sięgnięcie po przystosowane preparaty przeznaczone specjalnie do walki z takimi plamami. Na rynku można znaleźć środki do czyszczenia fug i spoin płytek, odpowiednio przeznaczone do usuwania właśnie takich zabrudzeń. Oprócz likwidacji takiego brudu, jak np. pleśń, działają one też przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo, dezynfekująco, a przy tym zapobiegają i utrudniają ponowny rozwój takich bakterii. Często też wybielają fugi, co jest zwłaszcza ważne przy jasnych spoinach.

Co jeszcze będzie potrzebne, by czyszczenie fug było bezpieczne?

W związku z tym, że takie preparaty są szczególnie mocne, aby czyszczenie fug było skuteczne, należy w odpowiedni sposób się z nimi obchodzić. Należy korzystać z nich z szczególną ostrożnością, unikać kontaktu z oczami i skórą. Aby zachować całkowite bezpieczeństwo, koniecznie ubierz rękawice ochronne, dzięki którym ochronisz dłonie. Pamiętaj też, aby zawsze przeczytać dokładnie instrukcję użycia. Takie środki do czyszczenia fug mogą być nie tylko niebezpieczne, ale również wpływają na estetyczny wygląd skóry. Po kontakcie z takimi środkami może stać się szorstka, sucha i podrażniona.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się też w ściereczki, gąbki, szmatki czy wiaderka. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie i komfortowo wyczyścić fugi, bez bezpośredniego dotykania tych substancji. Przydać się może również szczoteczka do zębów, którą będziesz używać wyłącznie w tym celu. Ułatwi ci to dotarcie w nawet najmniej dostępne fugi, np. pod ścianą czy w rogu.

Do najlepszych środków można zaliczyć takie, które mają w swoim składzie chlor. Jednak musisz uważać na ich intensywny zapach. Nowością na rynku są również specjalne oczyszczacze parowe, które są używane właśnie do usuwania takich plam. Przed użyciem jednak zetrzyj kurz z powierzchni płytek, a silne plamy namocz wodą.

Jak wyczyścić fugi - porady

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Tak jak w przypadku sprzątania całego domu, warto poznać najlepsze sposoby na usunięcie brudu z fug domowymi sposobami. Domowe sposoby to eko sprzątanie! Wiele produktów, które masz na co dzień w domu, możesz użyć właśnie, aby wyczyścić fugi. Poniżej wymieniamy porady, które z tych produktów przydadzą się do czyszczenia fug.

Czyszczenie fug w łazience

To właśnie w łazience jest największy problem z usuwaniem pleśni i brudu z fug. Ze względu na dużą wilgoć pomieszczenia, często ze słabą wentylacją powietrza – tworzy to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Szczególnie mocno należy na to zwracać uwagę w kabinie prysznicowej. Pod prysznicem najczęściej położone są silikonowe wypełniacze, a to oznacza jedno – brudne fugi. Jak więc przyszykować czyszczenie fug pod prysznicem?

Są na to różne sposoby. Pierwszym z nich będzie zmieszanie 2/3 szklanki amoniaku z dwoma niewielkimi łyżeczkami sody oczyszczonej. Najwygodniej będzie ci przelać taką mieszankę do butelki z atomizerem, a następnie w taki sposób spryskać fugi. Zostaw je w taki sposób na godzinę, po czym możesz użyć szczoteczki do dokładnego wyszorowania. Po wykonaniu tej czynności, spłucz całą kabinę wodą.

Bardzo przydatne będzie też spryskanie kabiny, wraz z szybami, mieszanką wody i octu. Dzięki temu unikniesz w przyszłości powstawania pleśni, co ułatwi ci utrzymywanie łazienki w czystości. Postaraj się pamiętać o praktykowaniu tego zwyczaju raz na tydzień.

Tłuste fugi – czyszczenie fug w kuchni

Na tłuste plamy pomogą przede wszystkim wszystkie mleczka, płyny i specjalne chusteczki nasączone odtłuszczającymi substancjami. Jednak z domowych sposobów również znajdziesz odpowiednie metody.

Do tego najlepiej przyda się roztwór soli wraz z małą ilością płynu do mycia naczyń, przy zachowaniu porcji 1:1. Innym wyborem może być kwasek cytrynowy i woda, w stosunku dwóch łyżek kwasku do dwóch szklanek z ciepłą wodą. Taka mieszanka dobrze sprawdzi się do czyszczenia fug z tłustymi plamami. Możesz wykorzystać również roztwór soli emskiej.

Czyszczenie fug może również być skuteczne z pastą z proszku do pieczenia. Ma ona właściwości wybielające, a przyrządza się ją po prostu przez dolanie niewielkiej ilości ciepłej wody. Przygotowaną pastę nakładamy dokładnie na fugi. Pozostaw pastę na zanieczyszczonych miejscach na około pół godziny. W ten sposób zanieczyszczenia powinny się rozpuścić, tak jak poprzednio, dokładnie wyszoruj fugi, spłucz wodą i przetrzyj mokrą ściereczką.

Na koniec możesz również przetrzeć wyczyszczoną powierzchnię, sporządzając roztwór wody z octem. Czyszczenie fug octem jest skutecznym i prostym zabiegiem.

Zobacz też domowe sposoby na mycie okien.

Czego użyć do czyszczenia fug?

Czyszczenie fug na podłodze

Zabrudzone fugi na podłogach są jednym z trudniejszych elementów do domycia. Taki typ spoiwa bardzo często ciemnieje po czasie. W dodatku dużo łatwiej osadzają się w nich nieczystości naniesione przez domowników. Szczególnie mocno ulegają zabrudzeniom kiedy jest zima i jesień, wtedy na podeszwach zdarza się błoto, którego cząsteczki mogą gromadzić się w spoiwach. Czym wyczyścić fugi na podłodze?

Przede wszystkim, przy czyszczeniu fug na podłodze będzie ci potrzebne odpowiednie narzędzie. Zwykły mop, nawet przy regularnym czyszczeniu, nie poradzi sobie z dotarciem w takie miejsca, nie nadaje się do czyszczenia fug. Uskoki między kafelkami a fugami sprawia, że bardzo trudno się do nich dostać. Dlatego przydatna może okazać się szczotka do mycia fug.

Na początku odkurz podłogę i usuń z niej zabrudzenia, które możesz. Silniejsze plamy możesz nasączyć środkiem do mycia podłóg. Domowe sposoby, które mogą się przydać w takiej sytuacji to pasta z sody oczyszczonej z wodą utlenioną oraz kapką płynu do mycia naczyń. Następnie za pomocą szczotki i otrzymanej pasty wyszoruj do reszty wszystkie części fug. Kiedy już osiągniesz zadowalający efekt, umyj podłogę swoim zwyczajnym sposobem, a kiedy wyschnie, zaimpregnuj ją specjalnym środkiem. Dzięki temu zmniejszysz możliwość przyczepiania się nowych zanieczyszczeń.

Potrzebujesz firmy sprzątającej? Firma sprzątająca Wrocław - Wikami

Jak czyścić fugi, które są białe?

Białe fugi wymagają specjalnych środków, które pozwolą na wybielenie materiału. Do tego przyda się kolejna pasta, którą wykonasz na domowe sposoby. Zastosuj sodę oczyszczoną, zmieszaj ją z ćwiartką szklanki wody utlenionej oraz łyżką płynu do mycia naczyń. Taką pastę nałóż na fugi, odczekaj około godziny a następnie zetrzyj.

Innym sposobem będzie wybielacz. Zmieszaj go z octem, a następnie dodaj sody oczyszczonej. Przydatna może się okazać również cytryna. Ma ona właściwości rozjaśniające, a w dodatku kwas zawarty w jej składzie ma właściwości hamujące rozwój pleśni. Przyrządź więc roztwór z połówki cytryny i połowy szklanki gorącej wody. Taką mieszanką wyszoruj spoiny szczoteczką do zębów.

Zamiast czyszczenia fug – jak odnowić fugi?

Nie zawsze możliwe jest, aby wyczyścić fugi do zadowalającego nas efektu. W takim wypadku, zamiast czyszczenia fug, możesz rozważyć po prostu odnowienie fug. Czy jest to możliwe bez kucia fug?

Tak! Możesz do tego użyć specjalnych farb do malowania fug lub specjalistycznych renowatorów. Zwykle mają one wygodną formę markerów lub past, dzięki czemu ich nałożenie jest proste i wygodne. Przed rozpoczęciem odnawiania, powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić i odtłuścić. Koniecznie zapoznaj się z ulotką informacyjną i stosuj się do instrukcji, które są w niej zawarte.

Takie preparaty mają bardzo dobre krycie, a także odporność na ścieranie. Zamiast czyścić fugi, dasz im drugie życie. Jeśli jednak malowanie fug nie jest możliwe, wtedy pozostaje już tylko wymiana spoiny.

Zobacz też sposoby na czyszczenie dywanu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…