Home Eko porady Czyszczenie dywanu – domowe sposoby

Czyszczenie dywanu – domowe sposoby

8 min czytania
0
0
3,391
Czyszczenie Dywanu - Domowe Sposoby

Czyszczenie dywanu nie należy do najprzyjemniejszych czynności domowych. Często trudno wywabić zanieczyszczenia. Poznaj kilka domowych porad, dzięki którym uporasz się nawet z trudnymi plamami. Naturalne metody są przyjazne środowisku, a do tego zdecydowanie tańsze.

Czyszczenie dywanu – jak często prać?

Czyszczenie dywanu jest niezwykle ważne, to właśnie tutaj gromadzi się dużo bakterii i kurzu. Dodatkowo często dzieci i zwierzęta w domu mogą powodować większe zabrudzenia. Warto sprzątać dywany co najmniej raz w roku. Natomiast te bardzo jasne, warto prać co pół roku. W innym przypadku plamy będą bardzo trudne do usunięcia. Jeśli posiadasz kilka dywanów, warto poświęcić na sprzątanie jeden dzień. Dzięki temu za jednym razem powierzchnia będzie lśniła czystością.

Czyszczenie Dywanu - Jak Często Prać

Czyszczenie dywanu – domowe metody

Sklepowe detergenty niekiedy są bardzo drogie, a do tego nie zawsze skuteczne. Czasami nawet od bardzo silnego preparatu może zostać trwała plama, która będzie niemożliwa do wywabienia. Domowe środki czystości to doskonała alternatywa. Są tanie, a dodatkowo zawsze pod ręką. Większość produktów z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Jeśli jesteś miłośniczką ekologicznych metod, sprawdź jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu.

Przygotowanie dywanu do czyszczenia

Na samym początku, zanim przystąpisz do prania, wytrzep dywan na świeżym powietrzu. Dzięki temu pozbędziesz się większej warstwy kurzu, która utkwiła we włosiu. Warto robić to regularnie, jest to niezwykle ważne dla alergików. Warto również dokładnie odkurzyć dywan. Okruchy i włosy, mogły jeszcze pozostać we włóknie. Tak przygotowany dywanu będzie znacznie łatwiejszy do wyprania.

Czyszczenie Dywanu - Przygotowanie do Prania

Czyszczenie dywanu – roztwór wody z octem i solą

Jeśli już przygotowałaś dywan, czas na dokładne sprzątanie. Do czyszczenia dywanu doskonale nada się roztwór octu i soli. 250 ml octu i 500 ml wody, wlej do miski. Wsyp 2 łyżki soli i dokładnie wymieszaj. Następnie za pomocą zwilżonej gąbki wetrzyj roztwór we włókna dywanu. Pamiętaj, aby założyć rękawiczki ochronne. Zostaw środek do wyschnięcia, a następnie odkurz jak zwykle. Jeśli Twój dywan nie jest mocno zabrudzony, możesz go tylko spryskać za pomocą butelki z dyfuzorem.

Soda oczyszczona w walce z zabrudzeniami

Soda oczyszczona również dobrze się sprawdzi. Wystarczy równomiernie rozsypać sodę po dywanie. Jeśli dywan jest bardzo zabrudzony, możesz nawet wykorzystać kilka paczek. Środek będzie bardziej skuteczny jeśli wetrzesz go suchą szczotką lub ścierką. Pamiętaj, aby wcierać kolistymi ruchami, dzięki czemu soda dokładnie wejdzie w głąb włókna. Po 5 godzinach odkurz dywan, a następnie spryskaj go gorącą wodą. Po wyschnięciu, ponownie odkurz. Soda oczyszczona neutralizuje nieprzyjemny zapach, usuwa kurz, bakterie i dezynfekuje.

Odkurzanie Dywanu

Sól kuchenna na zabrudzony dywan

Do czyszczenia dywanu również warto wykorzystać sól kuchenną. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej, wysyp kilka torebek na dywan, a następnie spryskaj dywan wodą. Pamiętaj, aby przez co najmniej 2 godziny nie chodzić po dywanie aż do wyschnięcia. Jeśli posiadasz dywan z długim włosiem, możesz dodatkowo wyczesać sól szczotką. Następnie dokładnie odkurz. Sól równie dobrze sprawdzi się przy jasnych jak i ciemnych dywanach. Co więcej, doskonale odświeża poszarzałe plamy.

Usuwanie trudnych plam

Niekiedy zdarzają się również kłopotliwe plamy, które szczególnie trudno wywabić. Zabrudzenia z kawy i herbaty polej wodą, a następnie delikatnie wycieraj do sucha. Powtarzaj czynność, aż zabrudzenie zniknie. Plamy z wina wystarczy posypać solą i zaczekać aż się wchłonie, a następnie odkurz. Przyklejoną gumę, należy obłożyć lodem aż stwardnieje. Teraz zeskrob gumę tak, aby nie uszkodzić włókna. Sprawdź również sposoby na pozbywanie się plam. Czyszczenie dywanu niekiedy bywa trudne, ale sprawdzone metody, to zawsze dobry sposób na walkę z plamami.

Czasami jednak domowe metody to za mało i przyda Ci się większa pomoc. Właśnie dlatego, płyn do czyszczenia dywanów musi znaleźć się w Twoim asortymencie ze środkami czystości. Aby zachować czystość w domu ważna jest regularność oraz dbanie o szczegóły – przede wszystkim w salonie, gdzie dywany mogą brudzić się szybciej.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…