Home Eko porady Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?

Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?

6 min czytania
0
0
1,216
Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?

Większość środków czyszczących dostępnych w sklepach zawiera wiele substancji chemicznych, niekonieczne pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Niektóre z nich mogą zawierać nawet substancje wybielające, amoniak i kwasy.

Substancje te mogą zanieczyszczać nasze powietrze w domu, a w konsekwencji prowadzić do podrażnienia oczu i płuc. Jeśli mamy trochę czasu, to być może lepiej samodzielnie wytworzyć niektóre produkty do sprzątania. Dzięki temu będziemy mieli pewność z czego się składają.

Naturalne środki do czyszczenia płytek i glazury

Utrzymanie płytek i glazury w czystości to podstawa. Możemy samodzielnie wykonać środki czystości przeznaczone do dbania o ich wygląd. Przydatna będzie soda oczyszczona oraz woda. Brudną powierzchnię należy posypać sodą oczyszczoną, a następnie należy wyszorować ją przy użyciu wilgotnej gąbki lub ściereczki. Jeżeli brud jest wyjątkowo uporczywy, czynność należy powtórzyć.

Trudne do usunięcia plamy, pleśń oraz smugi tłuszczu z płytek uda się usunąć sokiem z cytryny lub octem. Należy namoczyć plamy cytryną lub octem i pozostawić na kilka minut. Następnie należy wyszorować je przy użyciu szczotki o twardym włosiu.

Dezynfekcja również nie musi odbywać się przy użyciu środków czystości ze sklepu. Wystarczy zmieszać 2 szklanki wody z 3 łyżkami mydła w płynie i 30 kroplami olejku z drzewa herbacianego, a powstanie produkt do dezynfekcji, który zdecydowanie będzie działał.

Sprzątanie kuchni z naturalnymi produktami

Kuchnia jest miejscem, w którym często spożywamy posiłki i je przygotowujemy. W związku z tym, warto uważać na środki, których tam używamy. Najlepiej aby były to naturalne substancje.

Możemy samodzielnie wykonać środki czystości przeznaczone do dbania o ich wygląd. Tutaj również przydatna będzie soda oczyszczona oraz woda. Brudną powierzchnię należy posypać sodą oczyszczoną, a następnie należy wyszorować ją przy użyciu wilgotnej gąbki lub ściereczki. Jeżeli brud jest wyjątkowo uporczywy, czynność należy powtórzyć. Bardziej uporczywe plamy można zmyć przy użyciu mieszanki sody z wodą. Należy połączyć tak składniki, aby uzyskać papkę. Należy pozostawić ją na powierzchni plamy, a następnie zmyć. Środek ten doskonale radzi sobie także z przebarwieniami na zlewozmywakach, deskach do krojenia, pojemnikach, kuchenkach, lodówkach i wielu innych rzeczach.

Środek o właściwościach ścierających można przygotować z połączenia soli i wody. Należy posypać zabrudzoną powierzchnię solą, a następnie wyszorować ją wilgotną ścierką lub gąbką.

Mycie okien i luster

Do mycia okien i luster także można wykorzystać domowe sposoby. Przydadzą się ocet, woda i gazeta. 2 łyżki octu należy zmieszać z 4 litrami wody. Roztwór należy przelać do butelki ze spryskiwaczem. Powierzchnię wody należy skropić roztworem, a następnie wytrzeć wszystko czarno-białą gazetą. Nie należy używać do mycia szyb ręczników papierowych, ponieważ pozostawiają one na szybkie nieestetyczne smugi i drobinki. Jeżeli nie chcemy zastosować octu, możemy zastąpić go sokiem z cytryny lub wodą sodową w takich samych proporcjach, jak ocet.

Wiadomo, że nie każdy z nas ma czas, aby eksperymentować z użyciem naturalnych środków czystości. Warto jednak, chociaż od czasu do czasu, wypróbować jeden ze sprawdzonych środków eko – przecież bardzo często w domu mamy cytrynę czy sodę oczyszczoną, a przygotowanie takiego środka nie trwa przecież długo. Może przypadnie Wam do gustu i zostanie z Wami na dłużej?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…