Home Sprzątanie Oznaczenia na metkach – co znaczą symbole na metkach?

Oznaczenia na metkach – co znaczą symbole na metkach?

19 min czytania
1
1
21,032
symbole na metkach ubraniowych

Czy wiesz jak dbać o swoje ubrania? Czy dokładnie sprawdzasz oznaczenia na metkach ubrań przed wrzuceniem ich do pralki? Jeśli nie, to może czas zacząć?

Z pewnością chcesz, aby ubrania służyły Ci jak najdłużej. Warto zatem zwracać uwagę na symbole na metkach, które przekazują nam informacje o tym, w jaki sposób należy o nie dbać. Metka ubraniowa to ważne źródło informacji na temat pielęgnacji określonego elementu naszej garderoby. Stosowanie się do oznaczenia na metce sprawi, że nasze ubrania będą dłużej zachwycać nas swoją miękkością oraz kolorem, a ponadto nie zostaną one zniszczone chociażby przez nieodpowiednią temperaturę prania czy złe suszenie naszych ubrań. Oznaczenia na metkach mówią nam m.in. o tym, jak należy uprać daną tkaninę oraz jak ustawić żelazko do jej prasowania.

Co znaczą te tajemnicze symbole prania i co mówi metka? Wszelkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej!

Symbole na metkach – oznaczenia prania

Po co oznaczenia na metkach w ogóle istnieją? Wskazują niezbędne informacje dotyczące prania danej tkaniny oraz odpowiedniej dla niej temperatury. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie tkaniny mogą być prane w pralce. Niektóre nadają się jedynie do prania ręcznego. Niewłaściwe potraktowanie ubrania może skutkować jego zniszczeniem. Informacje zamieszczone na metkach są tak naprawdę całkiem łatwe w odczytaniu. Na metkach znajdziesz informacje nie tylko na temat tego, jak należy prać daną tkaninę, ale także skład ubrania, kraj produkcji oraz informacje dotyczące wybielania czy prasowania.

Pojemnik z wodą


Oznaczenia na metkach - można prać

Jeśli na swoim ubrani zobaczysz takie oznaczenie, przedstawiające pojemnik z wodą,  to możesz swój element garderoby spokojnie wrzucić do pralki. Symbol oznacza nic innego jak to, że można prać. Ale najpierw upewnił się, że obok nie ma dodatkowego oznaczenia z wymaganiami co do prania. Symbol ten oznacza standardowe ustawienia pralki, z ustawieniem temperatury wskazanej na materiale.

Pojemnik z wodą z kropką lub znaczek stopni


Pranie w 30 stopniach - symbole na metkach

Można prać w 30 stopniach - popularne symbole prania

Te oznaczenia pojawiają się na metkach zamiennie, a oznaczają to samo – można prać już w 30 stopniach. Są to symbole, które wskazuje, że możemy prać ubrania w normalnym cyklu z maksymalną temperaturą 30 stopni Celsjusza. Pierwsze oznaczenie w zależności od tkaniny – zmienia wartość temperatury. Może to być 40, 50 lub więcej stopni Celsjusza. Natomiast w drugim oznaczeniu, z kropką, zwiększa się ilość kropek. I tak jeśli ubranie będziemy mogli prać w 40 stopniach to pojawią się dwie kropki, a w 50 będą to już trzy kropki. Jeśli będzie ich więcej, możesz prać tkaniny w jeszcze wyższych temperaturach.  W przypadku czterech kropek będzie to temperatura 60 stopni, pięciu kropek – 70 stopni, natomiast jeśli symbol na metce pokazuje aż sześć kropek, to dany materiał może być prany w temperaturze 95 stopni. Jeżeli oznaczenia prania na metce wyglądają jak drugi symbol, oznacza to, że kropka odpowiada temperaturze.

Pojemnik z wodą z jedną kreską


Prać delikatnie - oznaczenie na metce

To oznaczenie prania z pojemnikiem wody i jedną kreską pod nim mówi, aby te tkaniny prać delikatnie. Należy ustawić pralkę w trybie prania syntetycznego dla delikatnych ubrań. Jest to charakterystyczny symbol, w którym zmienia się jedynie wartość temperatury. Może to być 30, 40, 60 lub więcej stopni Celsjusza, lub wspominanie wcześniej kropeczki.

Pojemnik z wodą z dwiema kreskami


Symbol na metce - prać bardzo delikatnie

Ten symbol mówi Ci, że musisz uprać tkaninę bardzo delikatnie. Należy wybrać cykl prania dla tkanin delikatnych z temperaturą nie wyższą niż 30 stopni Celsjusza. Taki symbol pojawia się również dla tkanin, które można prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza, choć jest to rzadkością.Pojemnik z wodą z dwiema kreskami odpowiada programom na pranie materiałów takich jak wełna czy jedwab. Ten symbol na metce ma zwrócić uwagę na szczególną delikatność materiału.

Przekreślony pojemnik z wodą


Oznaczenie na metce - nie można prać

Oznaczenie to wskazuje, że ubrań nie należy prać, a jedynie czyścić na sucho. Dany materiał nie nadaje się do prania w pralce. Jeśli znajdziemy taki symbol na metce, to nasze ubranie powinniśmy oddać do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie zostanie wyczyszczone na sucho.

Pojemnik z wodą i zanurzoną dłonią


Popularne symbole na metkach - prać ręcznie

Ten symbol informuje, że możemy prać ubrania tylko ręcznie, w maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza. Jeśli oznaczenie z metek przedstawia pojemnik z wodą i zanurzoną dłonią, dany materiał nie nadaje się do prania w pralce. Tkaniny takie zazwyczaj są bardzo delikatne, a ich pranie w pralce z innymi materiałami mogłoby doprowadzić do uszkodzeń. To pranie ręczne nie jest równe oznaczeniu „pranie ręczne” w ustawieniach pralki.


Oznaczenia na metkach – prasowanie

Po praniu, należy pamiętać, że nie wszystkie ubrania mogą być prasowane, a z kolei inne – mają szczególne wymagania dotyczące tej kwestii.

Przekreślone żelazko


Symbole na metkach ubrań - nie prasować

Gdy widzimy taki znaczek, ubrań nie można prasować.

Żelazko z kropką


Prasować w temp 110 - symbol na metce ubrań

Symbol ten sygnalizuje, aby nie używać gorącego żelazka. Należy ustawić go na maksymalną temperaturę 110 stopni Celsjusza. Nie należy go również prasować z użyciem pary. Istnieją jeszcze dwa podobne oznaczenia z różną ilością kropek: dwie kropki oznaczają temperaturę nie wyższą niż 150 stopni, a trzy kropki to temperatura nie przekraczająca 200 stopni. Prasowanie ubrań powinno być bardzo ostrożne.


Symbole na metkach – suszenie

Mogłoby się wydawać, że suszenie prania to jedna z prostszych czynności. Wystarczy rozwiesić pranie i gotowe! Jednak i tutaj ubrania i inne tkaniny mają swoje wymagania. Zobacz czy robisz to dobrze!

Koło wpisane w kwadrat z kropką


Suszyć w niskiej temperaturze - przykład oznaczenia na metce

Ubrania nadają się do suszenia w suszarce, ale jedynie w niskiej temperaturze. Jeśli to oznaczenie będzie z dwiema kropeczkami to można wówczas suszyć ubrania w wysokiej temperaturze, jeśli będzie bez kropeczek to znaczy, że ubrania można suszyć w suszarce i nie mają one konkretnych wymagań dotyczących temperatury suszenia. Może się również zdarzyć, że zobaczymy taki symbol przekreślony, wtedy nie suszymy tych ubrań w suszarce, tylko powinniśmy to zrobić poprzez rozwieszenie prania na sznurku.

Kwadrat z półkolem


Oznaczenia na metkach - rozwiesić do wysuszenia

Ten symbol nie oznacza nic innego jak to, że ubranie możesz rozwiesić na suszarce do wyschnięcia.

Kwadrat z kreskami


Suszyć w cieniu - symbol prania

Ubrania należy suszyć w cieniu jeśli dbamy o to, aby utrzymały swój kolor. W przeciwnym razie działanie promieni słonecznych może doprowadzić do wyblaknięcia suszonych tkanin. Ubrania stracą swoją intensywną barwę.

Kwadrat z kreską


Oznaczenia na metkach - suszyć rozłożone

Ubrania należy suszyć rozłożone. To oznaczenie na metce zwykle sugeruje, że mamy do czynienia z niezwykle delikatnymi materiałami, które powinniśmy suszyć na płasko. Jak suszyć ubranie na płasko? Dobrym pomysłem będzie położenie na płaskiej powierzchni czystych i suchych ręczników, a następnie położenie na nich tkanin przeznaczonych do wysuszenia.


Oznaczenia na metce – czyszczenie chemiczne

Korzystanie z pralni chemicznych niekiedy okazuje się jedynym ratunkiem, aby szybko pozbyć się plam z ubrań. Nie wszystkie jednak rzeczy się do tego nadają.

Przekreślone kółko na metce


Oznaczenie prania - nie można czyścić chemicznieJeśli symbol na metce naszego ubrania to przekreślone kółko, to takiej odzieży nie należy czyścić na sucho. Rzeczy z takim symbolem nie mogą być czyszczone chemicznie. A jeśli kółko nie jest przekreślone to można wyczyścić tkaniny z pomocą środków chemicznych.

P w kółku


Czyścić chemicznie (oznaczenie prania P)

Oznaczenie P w kółku na metce mówi o tym, że ubrania można czyścić przy użyciu perchloroetylenu i rozpuszczalników węglowodorowych, a także R113 i R11.

W w kółku


Czyścić tylko na mokro - litera W w kółku (symbole prania)

To W w kółeczku na metce oznacza, że ubrania można czyścić na mokro.

A w kółeczku – co to znaczy?


Czyścić we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych - litera A w kółku

Oznaczenie A na metce w kółeczku zezwala na czyszczenie tkanin we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych.

F w kółku


Czyścić w czteroetylenie lub beznzenie - litera F w kółku (oznaczenia prania)

Literka F w kółeczku na metkach oznacza, że tkaniny można czyścić w środkach posiadających w swoim składzie czteroetylen lub benzen. Litera  F w kółku oznacza, że odzież możemy delikatnie prać chemicznie w normalnych warunkach.


Symbole na metkach – wybielanie

Do białych ubrań często dodajemy wybielacze, aby uzyskać ich piękny wygląd. Jednak okazuje się, że nie zawsze możemy wykorzystać tę metodę.

Oznaczenie na metce – przekreślony trójkąt


Oznaczenia na metkach - nie można wybielać i chlorować

Nie należy używać wybielacza ani chloru. Ubrania należy prać w łagodnym detergencie lub specjalnym środku piorącym do kolorów. Jeśli użyjemy wybielacza, a oznaczenie na metce pokazuje przekreślony trójkąt, to nasze ubrania mogą ulec poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniom, a to może sprawić, że nie będą już nadawały się do noszenia.

Trójkąt


Symbole prania - można wybielać

Jeżeli oznaczenia na metce przedstawia trójkąt, oznacza to, że dopuszczalne jest stosowanie wybielacza lub innych silnych środków czyszczących, a tkaniny nie powinny ulec zniszczeniu.  Można zastosować wybielacz chlorowy lub wodorowy. Dobry będzie również środek piorący do wszystkiego typu all in one.

Trójkąt z dwoma kreskami


Można stosować wybielacze tlenowe - przykład oznaczenia na metce

Symbol na metce przedstawiający trójkąt z dwiema kreskami oznacza, że dopuszczalne jest stosowanie delikatnych środków piorących. Można stosować wybielacz tlenowy, bez dodatku chloru. Nadaje się również środek piorący wszystko w jednym.

Trójkąt z literami Cl


Można chlorować - symbol na metce

Mając to oznaczenie na tkaninie możesz mieć stu procentową pewność, że nic się nie stanie jeśli zechcesz do jej prania dodać środków z chlorem.


Teraz, kiedy już zobaczyłaś większość tych oznaczeń na metkach ubrań, oraz dowiedziałaś się co one przedstawiają na pewno będzie Ci łatwiej przy sortowaniu prania. Pamiętaj, że nie tylko kolor, ale i materiał z jakiego jest zrobiona tkanina ma wpływ na to co znajdzie się w kolejnym praniu. Zobacz jak sortować pranie: https://czysty-zysk.com/jak-segregowac-pranie/.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Ania

    26 kwietnia, 2019 at 7:05 pm

    Ja często zupełnie zapominam o oznaczeniach i potem okazuję się, ze coś się skurczyło albo zafarbowało. W krytycznych sytuacjach pomaga internet.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…