Home Sprzątanie Jak prać ręczniki żeby długo nam służyły i były miękkie?

Jak prać ręczniki żeby długo nam służyły i były miękkie?

12 min czytania
1
0
3,547
jak prać ręczniki

Materiały z czasem się zużywają i tracą swoje pierwotne właściwości. Można temu jednak zapobiec odpowiednią pielęgnacją danych tkanin. W przypadku takich materiałów jak ręczniki mogą one jednak dużo szybciej zużyć się przez złe pranie i suszenie. Zatem jak prać ręczniki, by długo nam służyły i były miękkie?

Pranie ręczników – jakie błędy popełniamy?

Oprócz nieprawidłowego prania i suszenia ręczników, dość powszechnym błędem jest ich prasowanie. To właśnie kontakt z rozgrzanym żelazkiem sprawia, że włókna ręczników niszczą się i spłaszczają, przez co materiał traci swoją puszystość.

Najczęstsze popełniane przez nas błędy w praniu ręczników to:

  1. Niewłaściwa temperatura i wirowanie:  Kto z was pierze ręczniki w temperaturze 60° i powyżej? Wbrew przekonaniu, że wysoka temperatura zabije bakterie, pleśnie i pasożyty skórne – jest to błąd! Pranie ręczników w temperaturze 60°C przyczynia się do utraty ich miękkości oraz odbarwień. Zwykłe kolorowe ręczniki wystarczy prać w 40-50°C a zdarza się, że producent zostawia na metkach zalecenia co do tego, jak prać ręczniki. W 60° pierzemy ręczniki dla niemowląt, wykorzystywane w miejscach publicznych lub osób chorych. Ponadto, popełniamy błąd ustawiając obroty większe niż 700 na minutę. Szybszy tryb niszczy materiał.
  2. Za dużo środków do prania: Zdarza się, że środki do prania nie wypłukują się z włókien ręczników. To powoduje, że materiał staje się sztywniejszy i szorstki a jego chłonność się zmniejsza. Musimy zwracać uwagę na to, aby nie przesadzić z ilością proszków i płynów do prania. Za każdym razem ręczniki będą coraz mniej przyjemne w dotyku a pozostałości detergentów mogą podrażnić skórę.
  3. Przeładowana pralka: Na pewno robiąc pranie chcemy zaoszczędzić sobie jak najwięcej czasu i samego wstawiania prania. Ładujemy pralki po brzegi stosami ubrań i cieszymy się, że zaoszczędzimy. Niestety jest to błąd, ponieważ ubrania, jak i same ręczniki wchłaniają wodę i pojawia się problem z wypłukiwaniem środków piorących z materiału. Dodatkowo, może okazać się, że tkaniny nie dopiorą się.  Lepiej zatem pozostawiać odrobinę przestrzeni w pralce przed praniem.

Czy można prać ręczniki z ubraniami?

Pranie ręczników z innymi ubraniami raczej nie jest wskazane. Po pierwsze, może dojść do przeładowania pralki (ręczniki chłoną wilgoć i stają się ciężkie), a po drugie – niektóre materiały są zbyt delikatne na pranie wraz z ręcznikami. Może się zdarzyć, że ręczniki zahaczą o jakieś elementy ubrań jak suwaki, a w rezultacie rozprują się.

Suszenie ręczników

Ręczniki mogą stracić miękkość również w wyniku nieodpowiedniego suszenia. Nie suszymy ręczników na grzejnikach ani na słońcu. Przed suszeniem strzepujemy ręczniki i wywieszamy na suszarce do prania lub na świeżym powietrzu. Strzepywanie ma zapobiegać zlepianiu się włókien, by zachować miękkość materiału. To samo robimy przed składaniem ręczników po wysuszeniu.

Pamiętajmy, że ręczników nie wolno składać na pół do suszenia. Powietrze musi swobodnie przepływać przez materiał. W przeciwnym razie materiał może dłużej schnąć i rozwiną się w nim bakterie i pleśń. Identyczna sytuacja jest przy wieszaniu ręczników do wyschnięcia na haczykach.

Ręczniki możemy suszyć w suszarkach bębnowych, które zapobiegają rozwojowi pleśni przez niedoschnięcie a także blaknięcia przez kontakt ze słońcem. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które będą dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla alergików.

pranie ręczników

Jak prać ręczniki, aby służyły nam jak najdłużej?

Stosuj się do wytycznych producenta umieszczonych na metce (warto również przeczytać nasz artykuł: Co znaczą symbole na metkach?). Jeżeli wg zaleceń ręcznik ma być prany w maksymalnie 60°C, nie pierz go w 90°C. Przy obecnie dostępnych środkach piorących nie musisz „gotować” ręczników, żeby zapewnić ich czystość. Jest to tylko sensowne jeżeli ręczniki są używane w hotelach, pensjonatach czy szpitalach. W warunkach domowych stosowanie zbyt wysokiej temperatury powoduje jedynie szybkie niszczenie włókien bawełny, z których zrobiony jest ręcznik. Dlatego warto postawić na takie środki dezynfekujące do prania, które nie wymagają wysokich temperatur i gwarantują dezynfekcję już w 40°C.

Jak nadać miękkości ręcznikom?

Jeżeli chcemy nadać miękkości ręcznikom, warto zastosować kilka domowych sztuczek:

  1. Pranie ręczników z octem: Świetnie się sprawdza do wypłukiwania z włókien ręcznika resztek środków piorących – nawet, jeżeli nie przeciążasz bębna pralki, może zdarzyć się, że po kilkunastu praniach w ręczniku i tak zostaną resztki proszku lub płynu do płukania.  Jednocześnie warto dodać, że po wypraniu w ręcznikach nie będzie się utrzymywał zapach octu – co może być zaskoczeniem.
  2. Pranie ręczników z sodą oczyszczoną: Soda oczyszczona dodana do prania razem z proszkiem będzie działać na zasadzie proszku do pieczenia, który nadaje ciężkim ciastom lekkości i puszystości przez wydzielanie tlenu pod wpływem wody i ciepła. Tak samo podczas prania, poprzez dodanie sody oczyszczonej drobne włókienka bawełniane ręcznika będą uniesione, dzięki czemu ręcznik zachowa puszystość. Na jeden wsad prania należy dodać pół szklanki sody oczyszczonej. W związku z tym, że soda ma właściwości wybielające nie stosujmy jej do prania ciemnych ręczników.
  3. Tabletki zmiękczające wodę: Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przyczyną szorstkości może być twarda woda. Sprawdź czy to jest przyczyna Twojego problemu i wypierz ręczniki razem ze specjalnymi tabletkami do zmiękczania wody.

jak prać ręczniki

Sposoby na pranie ręczników – podsumowanie

Skuteczność wymienionych powyżej metod zależy w dużym stopniu od tego w jakim stanie są Twoje ręczniki i od jak dawna stosujesz się do tych zasad. Jeżeli po pierwszym praniu, przy którym korzystasz ze sztuczek nie widzisz zadowalających Cię efektów – nie rezygnuj od razu. Czasem potrzeba trochę czasu żeby przywrócić ręcznikom ich świetność.

A jak to wygląda u Was? Może macie inne sposoby na pranie ręczników, aby dłużej zostały miękkie, puszyste, słowem – jak nowe? Jeśli tak, podzielcie się z nami swoimi pomysłami!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Aneta

    20 października, 2017 at 1:45 pm

    Super, tego właśnie szukałam. Chociaż ten ocet trochę mnie nie przekonuje… no ale spróbuję 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…