Home Sprzątanie Pranie ręczne – podpowiadamy jak prać ręcznie!

Pranie ręczne – podpowiadamy jak prać ręcznie!

7 min czytania
0
0
1,627
pranie ręczne

Pralki mechaniczne są niezwykle cennym wynalazkiem – pomagają w usunięciu plam, odświeżeniu odzieży, a także oszczędzają czas, siły i wodę. Warto jednak wiedzieć, że wiele delikatnych tkanin źle znosi tego rodzaju czyszczenie, gdyż może ono naruszyć delikatną strukturę włókien. Dla takich materiałów doskonałym rozwiązaniem będzie pranie ręczne! Jakich środków użyć? Na które tkaniny warto uważać? Jak prać ręcznie? Podpowiadamy w artykule! 

Pranie ręczne – jakie materiały powinniśmy prać ręcznie?

Najlepszym sposobem, dzięki któremu przekonamy czy konkretne tkaniny można prać w pralce czy jednak nie jest to zalecane, jest dokładne zapoznanie się z informacjami na metce. Zamieszczone są na niej informacje o materiale lub mieszance, z której jest on zrobiony, a także instrukcja dotycząca prania, wirowania, suszenia i prasowania. Szczególną ostrożność należy zachować przy rzeczach wykonanych z jedwabiu, wełny, moheru, koronki czy kaszmiru. Z reguły to właśnie tkaniny pochodzenia naturalnego preferują pranie ręczne. Podobnie ma się rzecz z materiałami, które mogą farbować.

Jak prać ręcznie? Przydatne wskazówki

  1. Kluczowe jest uważne czytanie metek. Informują one o dopuszczalnej temperaturze wody do prania, zawierają także symbole mówiące o tym czy dana część garderoby jest przewidziana do prania ręcznego czy mechanicznego oraz czy dozwolone jest odwirowywanie i mechaniczne suszenie.
  2. Pamiętaj, aby nie prać ubrań o ciemnych i jasnych kolorach razem – w ten sposób unikniesz zabarwienia pranych materiałów. Najlepiej podzielić rzeczy według ich kolorów.
  3. Jeżeli zależy Ci na zaoszczędzeniu zużywanej do prania wody możesz zacząć od najjaśniejszych rzeczy i kolejno prać coraz ciemniejsze. Analogicznie – zacznij od tkanin wymagających prania w najwyższej temperaturze. Kiedy temperatura wody zacznie spadać, stopniowo dodawaj ubrania, które preferują niższe temperatury.
  4. Pranie najlepiej przeprowadzać z zastosowaniem płynu do prania, nie należy go jednak lać bezpośrednio na tkaninę, gdyż możemy spowodować w ten sposób dodatkowe odbarwienia. Jeśli materiał jest bardzo zaplamiony, pozostaw go w wodzie na co najmniej pół godziny tak, aby nasiąknął mieszanką wody i płynu. 

jak prać ręcznie

Zobacz również: Pranie ręczne – skuteczne i bezpieczne sposoby

  1. Do wywabienia szczególnie uciążliwych plam użyj szarego mydła lub płynu do mycia naczyń (zwłaszcza na tłuste zanieczyszczenia). Ważne jest również, aby nie pocierać zbyt mocno tkanin podczas prania, gdyż można je w ten sposób uszkodzić. Dużo lepszą metodą będzie delikatne ich ugniatanie.
  2. Dokładnie wypłucz prane rzeczy i powtarzaj czynność tak długo, aż pozbędziesz się wszelkich śladów piany. W zaleceniach na metce znajdziemy zawartą informację o tym, w jakiej temperaturze ubrania powinny być płukane.
  3. Wyprane ubrania (szczególnie te cięższe – np. wełniane swetry) susz rozkładając je na dużych ręcznikach

Pranie ręczne w pralce

Czy programem “pranie ręczne” w pralce automatycznej można zastąpić tradycyjne pranie ręczne? Na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Opcja ta rzeczywiście jest stosunkowo bezpieczna, jednak nadal nie sprawdzi się w przypadku każdego materiału.  Nieznaczne ruchy bębna zapobiegają intensywnemu obijaniu się odzieży o ścianki, a w rezultacie temu zdecydowanie trudniej o zniszczenia pranych materiałów. 

Spokojnie możemy w ten sposób odświeżyć delikatną bieliznę czy ulubioną sukienkę z wiskozy, jeżeli chodzi o kaszmir czy jedwab lepiej nie ryzykować. Warto pamiętać, że program ten różni się w zależności od producenta, modelu i wieku pralki. Dobrym pomysłem może okazać się również zakup wielorazowych woreczków, które chronią prane rzeczy przed zaciągnięciami, haczeniem lub deformacją materiału. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…