Home Sprzątanie Jak korzystać ze zmywarki? 4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz

Jak korzystać ze zmywarki? 4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz

8 min czytania
0
0
2,928
jak korzystać ze zmywarki

Zmywarka to podstawowy sprzęt kuchenny, z którego z wielką przyjemnością korzysta niemal każdy z nas. Dzięki zmywarce domownicy nie muszą tracić czasu na mycie naczyń. Zastanawiasz się czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Na to, i inne pytania odpowiemy w naszym artykule o tym, jak korzystać ze zmywarki. Dzięki temu przez długi czas będzie ona mogła służyć w naszym domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak korzystać ze zmywarki?

Zmywarka, podobnie jak pozostałe urządzenia w naszych domach, wymaga odpowiedniego traktowania, aby przedłużyć jej żywotność. Zanim zaczniemy korzystać ze zmywarki, zapoznajmy się z jej instrukcją obsługi. Pamiętajmy, że zmywarki mają programy przeznaczone do mycia konkretnych naczyń, w tym także program ekonomiczny, mający za zadanie oszczędzać prąd i wodę. Należy zachować parę zasad, aby nasza zmywarka dokładnie myła naczynia i długo nam służyła.

Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

Nigdy nie płucz naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Jaki to będzie miało sens, jeżeli zużyjesz wodę zarówno w zlewie, jak i w zmywarce? Detergent nie będzie miał również gdzie zadziałać, ponieważ włożone do zmywarki naczynia będą czyste. Jeżeli naczynia nie mają zabrudzeń, enzymy z detergentu będą bez celu krążyły po zmywarce. Będzie to na pewno mało ekonomiczne zmywanie. Z czasem może to doprowadzić do niszczenia naczyń. Usunięte z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki powinny tylko być większe kawałki jedzenia. Poza tym, po uruchomieniu zmywarki najpierw następuje faza mycia wstępnego, podczas którego usuwane są z naczyń wszystkie większe zabrudzenia, a brudna woda zostaje potem zastąpiona świeżą, żeby urządzenie mogło przejść do dalszego prania naczyń.

jak korzystać ze zmywarki

 

Jak układać naczynia w zmywarce?

 

W instrukcji obsługi powinna być zawarta informacja o tym, jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce, a przede wszystkim które z nich możemy w niej czyścić. Zazwyczaj górna “szuflada” przeznaczona jest na kubki, filiżanki i różnego rodzaju lżejsze naczynia. Sztućce układamy w płaskiej szufladzie na samej górze, lub umieszczamy w specjalnym koszyczku tak, aby nie blokowały spryskiwaczy. W dolnej części ustawiamy brudne talerze i cięższe, bardziej zabrudzone naczynia. Przypalone naczynia warto przed załadowaniem do zmywarki namoczyć, albo jeśli mamy – użyć programu do trudnych zabrudzeń.

 

Używanie nieodpowiedniego detergentu

Do zmywarek lepiej sprawdzają się detergenty w proszku niż te dostępne w płynie. Te drugie mogą osadzać się w rurach, co może spowodować ich zapchanie. Dlatego też, warto wybierać wysokiej jakości detergenty, które dostosowane są do modelu zmywarki, jaki posiadamy. Istotne jest, aby korzystać także z detergentów ekologicznych, bez zawartości chloru i substancji przeciwbakteryjnych. Takie możemy znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Warto unikać tych typowo chemicznych.

Pamiętajmy jednak, że nie ma alternatywnego środka domowej roboty, który w 100% sprawdzi się w zmywarce do mycia naczyń. Musimy mieć świadomość, że środki wykonane samodzielnie w domu nie tylko nie umyją i nie odkażą naczyń tak dokładnie, ale również, w zależności od użytych składników, mogą pozostawić na naczyniach zacieki, uszkodzić zmywarkę lub naczynia, a także unieważnić gwarancję na sprzęt. Dlatego też lepiej nie eksperymentować. Nieodpowiedni sprzęt również może sprawić niepotrzebnych problemów. Jaką zmywarkę kupić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Mycie w zmywarce przedmiotów delikatnych i ostrych

Mycie tarek i noży w zmywarce może po pewnym czasie spowodować ich stępienie. Jest wiele przedmiotów, które nie należy myć w zmywarce. Jest to przede wszystkim delikatna porcelana, kryształy, ręcznie malowane naczynia czy szklane naczynia. Wszystkiego co stare, luksusowe i wartościowe nie należy myć w zmywarce, jeżeli nie chcemy tego zniszczyć. Wysoka temperatura jest również szkodliwa dla plastiku, drewna, żelaza i cynku. Wszystkie te przedmioty należy myć ręcznie lub po prostu nie kupować naczyń wykonanych z takich tworzyw.

Jak widać, prawidłowe użycie zmywarki, to nic trudnego. Należy jedynie zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym jej użycie stanie się jeszcze bardziej efektywne oraz użyteczne, a przy tym pozwoli nam utrzymać sprawny sprzęt przez długie lata.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Pranie ręczne – podpowiadamy jak prać ręcznie!

Pralki mechaniczne są niezwykle cennym wynalazkiem – pomagają w usunięciu plam, odśw…