Home Sprzątanie Jak korzystać ze zmywarki? 4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz

Jak korzystać ze zmywarki? 4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz

9 min czytania
0
0
11,107
jak korzystać ze zmywarki

Zmywarka to podstawowy sprzęt kuchenny, z którego z wielką przyjemnością korzysta niemal każdy z nas. Dzięki zmywarce domownicy nie muszą tracić czasu na mycie naczyń. Zastanawiasz się czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Na to, i inne pytania odpowiemy w naszym artykule o tym, jak korzystać ze zmywarki. Dzięki temu przez długi czas będzie ona mogła służyć w naszym domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak korzystać ze zmywarki?

Zmywarka, podobnie jak pozostałe urządzenia w naszych domach, wymaga odpowiedniego traktowania, aby przedłużyć jej żywotność. Zanim zaczniemy korzystać ze zmywarki, zapoznajmy się z jej instrukcją obsługi. Pamiętajmy, że zmywarki mają programy przeznaczone do mycia konkretnych naczyń, w tym także program ekonomiczny, mający za zadanie oszczędzać prąd i wodę. Należy zachować parę zasad, aby nasza zmywarka dokładnie myła naczynia i długo nam służyła.

Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

Nigdy nie płucz naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Jaki to będzie miało sens, jeżeli zużyjesz wodę zarówno w zlewie, jak i w zmywarce? Detergent nie będzie miał również gdzie zadziałać, ponieważ włożone do zmywarki naczynia będą czyste. Jeżeli naczynia nie mają zabrudzeń, enzymy z detergentu będą bez celu krążyły po zmywarce. Będzie to na pewno mało ekonomiczne zmywanie. Z czasem może to doprowadzić do niszczenia naczyń. Usunięte z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki powinny tylko być większe kawałki jedzenia. Poza tym, po uruchomieniu zmywarki najpierw następuje faza mycia wstępnego, podczas którego usuwane są z naczyń wszystkie większe zabrudzenia, a brudna woda zostaje potem zastąpiona świeżą, żeby urządzenie mogło przejść do dalszego prania naczyń.

jak korzystać ze zmywarki

 

Jak układać naczynia w zmywarce?

 

W instrukcji obsługi powinna być zawarta informacja o tym, jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce, a przede wszystkim które z nich możemy w niej czyścić. Zazwyczaj górna „szuflada” przeznaczona jest na kubki, filiżanki i różnego rodzaju lżejsze naczynia. Sztućce układamy w płaskiej szufladzie na samej górze, lub umieszczamy w specjalnym koszyczku tak, aby nie blokowały spryskiwaczy. W dolnej części ustawiamy brudne talerze i cięższe, bardziej zabrudzone naczynia. Przypalone naczynia warto przed załadowaniem do zmywarki namoczyć, albo jeśli mamy – użyć programu do trudnych zabrudzeń.

 

Używanie nieodpowiedniego detergentu

Do zmywarek lepiej sprawdzają się detergenty w proszku niż te dostępne w płynie. Te drugie mogą osadzać się w rurach, co może spowodować ich zapchanie. Dlatego też, warto wybierać wysokiej jakości detergenty, które dostosowane są do modelu zmywarki, jaki posiadamy. Istotne jest, aby korzystać także z detergentów ekologicznych, bez zawartości chloru i substancji przeciwbakteryjnych. Takie możemy znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Warto unikać tych typowo chemicznych.

Pamiętajmy jednak, że nie ma alternatywnego środka domowej roboty, który w 100% sprawdzi się w zmywarce do mycia naczyń. Musimy mieć świadomość, że środki wykonane samodzielnie w domu nie tylko nie umyją i nie odkażą naczyń tak dokładnie, ale również, w zależności od użytych składników, mogą pozostawić na naczyniach zacieki, uszkodzić zmywarkę lub naczynia, a także unieważnić gwarancję na sprzęt. Dlatego też lepiej nie eksperymentować. Nieodpowiedni sprzęt również może sprawić niepotrzebnych problemów. Jaką zmywarkę kupić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Mycie w zmywarce przedmiotów delikatnych i ostrych

Mycie tarek i noży w zmywarce może po pewnym czasie spowodować ich stępienie. Jest wiele przedmiotów, które nie należy myć w zmywarce. Jest to przede wszystkim delikatna porcelana, kryształy, ręcznie malowane naczynia czy szklane naczynia. Wszystkiego co stare, luksusowe i wartościowe nie należy myć w zmywarce, jeżeli nie chcemy tego zniszczyć. Wysoka temperatura jest również szkodliwa dla plastiku, drewna, żelaza i cynku. Wszystkie te przedmioty należy myć ręcznie lub po prostu nie kupować naczyń wykonanych z takich tworzyw.

Jak widać, prawidłowe użycie zmywarki, to nic trudnego. Należy jedynie zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym jej użycie stanie się jeszcze bardziej efektywne oraz użyteczne, a przy tym pozwoli nam utrzymać sprawny sprzęt przez długie lata.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…