Home Sprzątanie Jak przepchać rury – domowe sposoby na udrożnienie rur

Jak przepchać rury – domowe sposoby na udrożnienie rur

12 min czytania
0
0
201
Jak przepchać rury? Poznaj domowe sposoby na udrożnienie rur!

Udrażnianie rur wbrew pozorom nie musi być trudnym zadaniem. Dodatkowo możemy wykonać je domowym sposobem, czyli łatwo i przyjemnie z zastosowaniem środków dostępnych w zasadzie w każdym domu. Jak przepchać rury, aby pozbyć się zatoru? Poniżej wskażemy parę przydatnych i sprawdzonych metod.

W jaki sposób zapychają się rury?

Udrażnianie rur na pierwszy rzut oka może być dość problematyczne, ponieważ do kanalizacji przez odpływy mogą przedostawać się różne rzeczy. Są to nie tylko resztki jedzenia czy podobne im materie takie jak włosy. Do odpływu możemy włożyć bowiem różne rzeczy, które czysto teoretycznie nie powinny się w nim znaleźć. Jednak są to sytuacje, których często trudno jest uniknąć. Poprzez nagromadzenie różnych elementów wewnątrz odpływu rura zatyka się i cała kanalizacja nie może funkcjonować w prawidłowy sposób. Dlatego też w tym przypadku konieczne będzie podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą szybko pozbyć się problemu. W tym miejscu niezwykle pomocne mogą okazać się domowe sposoby z wykorzystaniem różnych środków. Jeśli jednak one zawiodą, warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów.

Dowiedz się również, jak udrożnić zlew.

Jak przepchać rury sodą oczyszczoną?

Udrażnianie rur za pomocą octu i sody oczyszczonej to jeden z najczęściej wybieranych sposobów. W ten sposób możesz odetkać nawet mocno zatkane rury. Jest on niezwykle prosty i niedrogi, w przeciwieństwie do użycia środków chemicznych nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jednak aby udrożnić rury octem i sodą, musimy mieć pewność, że zostały one zatkane jedynie resztkami organicznymi takimi jak jedzenie, materia organiczna czy włosy.

W tym przypadku należy wsypać do zatkanego odpływu około pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie pół szklanki octu. Ilość składników możemy dowolnie zmieniać, ważne jest jednak aby zachować odpowiednie proporcje w stosunku 1:1. Po wsypaniu składników należy zatkać odpływ przy syfonie i pozostawić całość na około pół godziny. Takie połączenie spowoduje wystąpienie reakcji trwale rozpuszczającej i usuwającej nagromadzone resztki. Następnie należy zalać odpływ litrem wrzącej wody. To wszystko, niedrożności rur powinny zostać w ten sposób trwale usunięte. Połączenie tych produktów silnie działa na nagromadzony w rurze tłusty osad, ponadto redukuje wydobywający się z kranu brzydki zapach. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko zatkanej rury, ale także usuniemy wszelkie zanieczyszczenia z całej powierzchni wewnątrz.

Jak udrożnić rury? Dowiedz się!

Udrażnianie rur solą i sodą oczyszczoną

Drugim znanym sposobem na udrażnianie rur jest wykorzystanie połączenia soli oraz sody oczyszczonej. W tym przypadku należy wsypać do odpływu szklankę soli i pół szklanki sody oczyszczonej. Następnie należy podgrzać w rondelku i zalać wszystko szklanką octu, nie musi mieć on bardzo wysokiej temperatury. Pozostawiamy wszystko na 10 minut, a następnie spłukujemy dość obficie wrzącą wodą, którą wlewamy bardzo powoli. Jest to konieczne, aby nie doszło do żadnej niebezpiecznej sytuacji. Po więcej informacji o właściwościach i zastosowaniu sody oczyszczonej zerknij do naszego artykułu: https://czysty-zysk.com/soda-oczyszczona-do-czyszczenia-kuchni/.

Jak przepchać rury – które metody warto sprawdzić?

Standardowy zlew czy odpływ składa się z syfonu, który doprowadza do rur kanalizacyjnych wszelkie ścieki. Jeśli problem pojawił się niezbyt daleko od miejsca odpływu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszelkie prace wykonamy sami. Jeśli jednak zator jest obecny w dalekiej części kanalizacji, jego usunięcie bez pomocy profesjonalisty jest w zasadzie niemożliwe. Jest tak, ponieważ wymaga on zdecydowanie większej ingerencji niż w przypadku płytkiego zatkania. Jednak w zdecydowanej większości przypadków udaje się udrożnić rury, wykorzystując tradycyjne sposoby. Poza zastosowaniem środków takich jak soda oczyszczona i ocet możemy wykorzystać również metody mechaniczne takie jak użycie przepychacza. Jak przepchać rury za jej pomocą?

Przepychaczka wykonana z gumowego kielicha jest niezwykle prosta w działaniu. Wystarczy zalać odpływ oraz przyłożyć przepychacz i dociskać. To spowoduje powstanie znacznego ciśnienia, które w połączeniu z wodą oraz powietrzem pozwoli skutecznie usunąć powstały zator. Jeśli te sposoby zawiodą, możemy zdecydować się na zastosowaniu preparatów chemicznych. W tym przypadku istotne jest dokładne zastosowanie się do wskazań producenta. Na ogół te środki są niezwykle szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też ich prawidłowe stosowanie ma naprawdę duże znaczenie.

Udrażnianie kanalizacji nie jest trudne, pod warunkiem, że jest ono zlokalizowane niezbyt głęboko. W tym przypadku ich usunięcie należy powierzyć w ręce odpowiednich specjalistów, ponieważ tutaj być może konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych narzędzi oraz sprzętu.

Sprawdź, jak udrożnić rurę prostą metodą!

Jak rozpoznać zatkane rury?

Niedrożność rur uniemożliwia przepływanie cieczy w dół kanalizacji, co powoduje problem z odpływem wody ze zlewu, a także zaleganiem cieczy wydobywającej się z syfonu. O zatorze w rurach świadczy również nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu, który najczęściej zwiastuje pozostawione wewnątrz resztki jedzenia gromadzące się w rurach. Przyczyny nieprzyjemnych zapachów może być znacznie więcej. To zgromadzone włosy, patyczki higieniczne oraz inne elementy trudne do usunięcia. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków i metod udrażniania rur.

Udrażnianie rur w domu – przyczyny zapychania

Udrożnienie rur za pomocą domowych sposobów to świetne rozwiązanie, szczególnie gdy nie mamy pod ręką profesjonalnych środków. Dodatkowo będzie ono skuteczne do pozbycia się przykrego zapachu wydobywającego się ze zlewu czy odpływu. Niedrożność rur to niestety częsty problem związany najczęściej z nieodpowiednim oczyszczeniem naczyń przed włożeniem ich do zlewu, a także z zapychaniem się poprzez nagromadzone włosy czy inne elementy. Ponadto wpływ na to mają również zbyt wąskie rury, zastosowanie kolanek o niewłaściwym kącie nachylenia oraz inne kwestie związane z wykonaną instalacją. Dlatego też nie w każdym przypadku możliwe będzie całkowite zapobieganie problemom z zatkanymi rurami. Jednak znając skuteczne sposoby na pozbycie się zatorów, nie musimy obawiać się ich aż tak bardzo.

Poznaj również skuteczne sposoby na czyszczenie pralki i czyszczenie okapu kuchennego.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…