Home Sprzątanie Jak i czym czyścić nagrobki?

Jak i czym czyścić nagrobki?

9 min czytania
0
0
2,415
Jak i czym czyścić nagrobki

Październik i listopad to czas kiedy przypominamy sobie o tych, którzy już od nas odeszli. To również czas kiedy zbieramy się do czyszczenia ich grobów ze wszelkiego rodzaju kurzu, gnijących liści i dawno wypalonych zniczy. Jednak nie każdy nagrobek jest wykonany z tego samego materiału.

Czyszczenie nagrobku z granitu

Granit jest najczęściej wybieraną płytą na groby ze względu na swoją wytrzymałość oraz twardość. Posiada również dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jego minusem natomiast jest to, że wystawiony na przeróżne warunki pogodowe, szczególnie deszcz, traci na swojej atrakcyjności.

Nagrobki z granitu dobrze jest czyścić raz w miesiącu, lub raz na kwartał aby zawsze wyglądały na zadbane, oraz żeby łatwiej uprzątało się je przed Dniem Wszystkich Świętych. Najlepsza do tego będzie woda z octem, jeśli jest taka możliwość to dobrze byłoby gdyby woda była ciepła. Nie potrzebujemy również specjalnych ściereczek. Wystarczy nam miękka gąbka lub szmatka, a do usunięcia wosku z płyty – zwykły druciak. Należy go jednak używać ostrożnie, aby nie porysować powierzchni.

Czyszczenie nagrobku z granitu

Jeśli jednak chcemy użyć środków chemicznych, zakupionych specjalnie do czyszczenia nagrobków, powinniśmy przetestować go na małej powierzchni upewniając się, że ten środek nie zniszczy granitu. Musimy chwilę odczekać i upewnić się, że nie pojawiają się żadne ślady w tym miejscu. Na pewno przyda się za to jakiś środek do usuwania mchu i glonów.

Musimy pamiętać, że na granicie nie powinniśmy stosować środków natłuszczających i pastujących. Granit to materiał oddychający, a te środki zakleją mu dostęp do powietrza. Poza tym, na wypastowanym granicie zbiera się więcej zanieczyszczeń.

Nagrobki z lastryko

Najpopularniejszym materiałem na płyty nagrobkowe w naszym kraju jest lastryko. Niezbyt drogi w porównaniu do granitu, wciąż wytrzymały. Nie jest to kamień naturalny, więc charakteryzuje się tym, że jest odporny na mycie i szorowanie więc dobór środków jest o wiele większy. Możesz więc użyć płynu do mycia naczyń, sody oczyszczonej, octu, a nawet amoniaku i denaturatu. Możesz również użyć środków ze sklepu, jednak najpierw wykonaj test taki sam jak w przypadku nagrobków granitowych. Do usunięcia mchu i innych rzeczy tego typu będzie odpowiedni zwykły druciak lub szczotka z twardym włosiem.

Nagrobki z lastryko

Niestety lastryko to materiał porowaty, a więc należy go odpowiednio ochronić przed działaniem wody. Jeśli woda przedostanie się do środka w czasie mrozów, może rozsadzić materiał i powstaną pęknięcia. Do zabezpieczenia nagrobka z lastryko odpowiedni będzie preparat na bazie z silikonu, lub wosk.

Marmurowy nagrobek

Marmur jest najbardziej wymagającym rodzajem kamienia na nagrobku. Chociaż wygląda bardzo efektownie, nie jest niestety tak doskonały jak wygląda.

Jego czyszczenie powinniśmy zacząć od zmiecenia liści, a później użyć samą wodę i miękką szmatkę lub gąbkę do usunięcia kurzu. Do nieco trudniejszych zabrudzeń polecam szczoteczkę do zębów – na marmurze w łatwy sposób powstają rysy więc powinniśmy uważać. Jeśli chcemy użyć środków ze sklepu, to tylko tych przeznaczonych do marmuru.

Jeżeli na marmurze zauważyliśmy jakiekolwiek uszkodzenia to powinniśmy zwrócić się z tym do specjalisty. W przeciwnym razie możemy jedynie pogorszyć stan nagrobku.

Na matowienie marmuru pomoże pasta nabłyszczająca, lub jakikolwiek inny środek konserwujący przeznaczony dla marmuru.

Marmurowy nagrobek

Czyszczenie piaskowca

Piaskowiec to materiał rzadko stosowany w Polsce, głównie ze względu na jego kruchość. Należy się z nim obchodzić podobnie jak z marmurem.

Do cięższych zabrudzeń może przydać się mieszanka powstała z wody i mydła malarskiego. Można również spróbować płynu do mycia naczyń, ale najpierw należy wykonać przedstawiony wcześniej test.

Niektóre cięższe zabrudzenia z piaskowca można usunąć szczotką o miękkim włosiu, lub miękkim drewnem. Przydatny jest również środek do konserwowania piaskowca, który wspomoże nas w utrzymaniu porządku. Należy go stosować według instrukcji podanej na opakowaniu.

Czyszczenie piaskowca

Nagrobek z betonu

Beton to najtańszy rodzaj nagrobka. Zabrudzenia z niego najłatwiej jest usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Jednak nie każdy posiada taką myjkę. Są inne sposoby na czyszczenia takiego nagrobka.

Nagrobek z betonu to jeden z łatwiejszych, jeśli nie najłatwiejszy, materiał do czyszczenia. Możemy użyć płyny do mycia naczyń, płynu uniwersalnego, i innych delikatniejszych detergentów.

Pojawiające się ubytki możemy sami załatać zaprawą szybko twardniejącą – jej użycie jest dokładnie przedstawione na opakowaniu.

Nagrobek z betonu

Beton również impregnujemy, są specjalnie do tego tego przeznaczone środki. Robimy to, aby nagrobek był bardziej odporny na działania klimatyczne.

Każdy nagrobek wymaga specjalnego traktowania, jednak pamiętajmy, że w Dniu Wszystkich Świętych nie chodzi to kto nie posprzątał u siebie grobu, ale o tych których nie ma już wśród nas.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…