Home Artykuły sponsorowane Co zrobić, żeby paznokcie były mocne i twarde?

Co zrobić, żeby paznokcie były mocne i twarde?

8 min czytania
0
0
1,523

Każda kobieta marzy o mocnych, twardych paznokciach, które nigdy się nie łamią. Niestety mało z nas może się nimi pochwalić. Łamliwe paznokcie to przypadłość wielu osób. Taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim, kruche paznokcie mogą być objawem złej diety, ubogiej w wartościowe składniki odżywcze. Źle wpływa również nieprawidłowa pielęgnacja bądź jej brak, a także czynniki zewnętrzne. Co zrobić, żeby mieć zdrowe, twarde paznokcie?

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Jeśli nasze paznokcie są kruche i często się łamią, to prawdopodobnie cierpimy na brak magnezu i krzemu w organizmie. Często też powodem jest używanie acetonowych zmywaczy oraz brak odpowiedniej pielęgnacji. Paznokcie łamią się, kiedy płytka jest zbyt sucha. Być może zapominamy o używaniu rękawiczek podczas sprzątania? Różnego rodzaju detergenty bardzo źle wpływają na płytkę. Oczywiście również paznokcie hybrydowe czy częste przedłużanie, na przykład żelem, może mieć negatywne efekty, jeśli zostanie on nieprawidłowo zdjęty z naszych paznokci. Zazwyczaj po takim zabiegu paznokcie są w dużo gorszym stanie, więc warto jest raz na jakiś czas zrobić przerwę. W wypadku, gdy paznokcie się rozdwajają, to powinniśmy przyjrzeć się temu, jak o nie dbamy. Często słaby stan paznokci to wynik nieumiejętnego piłowania, lecz niekiedy może też sygnalizować poważne braki, np. witamin takich jak A, C, E albo tych z grupy B. Inny powód to braki wapnia, żelazu, krzemu czy cynku. Wtedy w parze z rozwarstwieniem zazwyczaj idzie kruchość i łamliwość płytki.

Sposób na twarde paznokcie – prawidłowa dieta

Jak mieć twarde paznokcie? Na pewno pomoże prawidłowo zbilansowana dieta. Jest to świetny sposób, aby zapewnić paznokciom wszystkiego, czego potrzebują, by wyglądały pięknie i zdrowo. Dieta stosowana w celu polepszenia stanu paznokci powinna przede wszystkim zawierać:

 

  • wapń – znajdziemy go w produktach mlecznych i jajach
  • magnez – aby zapewnić sobie odpowiednią ilość magnezu, warto sięgać po kakao czy gorzką czekoladę
  • białko – najwięcej jest go w mleku, serach, jajach
  • żelazo – znajduje się w rybach, a także natce pietruszki czy szpinaku
  • cynk – w uzupełnieniu niedoboru pomogą buraki oraz kapusta
  • krzem – bogate w krzem są świeże warzywa i owoce

 

Zmagając się z problemem łamliwych paznokci, można też sięgnąć po preparaty ziołowe. Szczególnie dobre efekty może przynieść pokrzywa oraz skrzyp polny. Jeśli pomimo prawidłowego dbania o paznokcie oraz urozmaiconej diety nie doczekaliśmy się efektów, warto zacząć stosować suplementy z żelazem i cynkiem. Istnieje również wiele preparatów opracowanych tak, by jak najlepiej zadbać o łamliwe paznokcie. Również oleje (rybny, z wiesiołka), ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomogą odżywić paznokcie. Na stronie https://boskiestopy.pl/ znajdziesz więcej informacji o tym, jak prawidłowo dbać o paznokcie – szczególnie u stóp. 

Jak prawidłowo dbać o paznokcie?

Zmagając się z problemami takimi jak krucha, miękka płytka paznokcia, można stosować specjalne odżywki. Nie tylko wzmocnią, lecz również zabezpieczą paznokcie przed urazami. Zamiast odżywki można też smarować paznokcie olejem z drzewa herbacianego bądź olejkiem rycynowym. Regularne stosowanie takich zabiegów pomoże osiągnąć oczekiwane efekty. Raz na jakiś czas warto jest porządnie natłuścić płytkę, zanurzając dłonie w oliwie z oliwek. Dla lepszego efektu można dodać trochę cytryny, a także witaminę A i E. Jeśli zmagamy się ze szczególnie zniszczonymi paznokciami, to można potrzymać w takiej miksturze dłonie bądź stopy 30 minut. Zawsze przed pójściem spać warto jest natomiast użyć maści witaminowej lub dobrze natłuszczającego kremu. Jak jeszcze dbać o paznokcie, aby były piękne i zdrowe? Paznokciom szkodzi kontakt z gorącą wodą – dlatego należy jej unikać. Osłabia ona paznokcie oraz je wysusza. Zawsze warto jest chronić ręce przed detergentami, ponieważ mogą negatywnie odbić się nie tylko na stanie paznokci, lecz również wysuszyć dłonie. Za każdym razem, kiedy myjemy ręce, powinniśmy potem porządnie natłuścić paznokcie – kremem do rąk lub maścią witaminową. W przypadku paznokci u stóp, bardzo ważny jest wybór dobrego obuwia – za małe buty mogą uciskać palce i powodować pękanie paznokci. Nie powinno się też stosować metalowych pilniczków, ponieważ nieumiejętne posługiwanie się nimi może mieć opłakane skutki. 

 

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…