Home Zdrowie i Uroda Najlepsze sposoby na upał w domu

Najlepsze sposoby na upał w domu

6 min czytania
0
0
1,057
Sposoby na upał w domu

Wysokie temperatury potrafią być bardzo uciążliwe. Mieszkania bardzo szybko się nagrzewają, nie każdy ma zainstalowaną w domu klimatyzację, żeby móc obniżyć w nim temperaturę. Podczas upałów zwykle nie czujemy się najlepiej. Są jednak sposoby na upał, które pomogą nam go przetrwać.

Sposoby na upał

Coraz bardziej popularna jest klimatyzacja montowana w domach i mieszkaniach. To urządzenie schładza oraz odprowadza nadmiar wilgoci i oczyszcza powietrze. Można zaprogramować wysokość temperatury, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu. Lepiej pomyśleć o instalacji klimatyzatora, zanim zaczną się upały, ponieważ na jego instalację często musi zgodzić się np. wspólnota mieszkaniowa. Latem ekipy montażowe są trudniej dostępne, więc doczekanie się własnej klimatyzacji może trochę potrwać. Doraźnie możemy zaopatrzyć się w klimatyzator przenośny. Jeśli nie stać nas na zakup klimatyzatora, dobrze jest zaopatrzyć się w elektryczny wiatrak, który wprawia powietrze w ruch.

Zasuń rolety. Lepiej zrobić to, zanim do naszego mieszkania dostaną się promienie słoneczne i rozgrzane powietrze. W porze największego nasłonecznienia warto zostawić zamknięte okna, lub lekko uchylone, by zachować wentylację powietrza. Otwórzmy szeroko okna w nocy i o świcie, kiedy powietrze jest chłodne. Dobrym pomysłem jest zawieszenie w pomieszczeniu wilgotnego prześcieradła, które ma wpływ na obniżenie temperatury.

Najlepsze sposoby na upał to te, w których jest woda. Oprócz picia wody,  dobrze wziąć zimny prysznic, lub moczyć nogi w misce z chłodną wodą. Skuteczne są chłodne natryski na twarz i ciało. Warto spędzić czas nad np. jeziorem lub w basenie, jeśli mamy taką możliwość. Możemy też przykładać do ciała zmrożoną butelkę wody, która posłuży jako termofor.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia elektryczne. Telewizory, kuchenki, piekarniki, oświetlenie… sporo urządzeń wytwarza ciepło. Unikajmy włączania ich w porze największego upału. W upalne dni możemy przejść się np. do kina, gdzie jest klimatyzacja.

Upał w domu

Upał w domu – co dla zdrowia?

Latem zrezygnuj z ciemnych i obcisłych ubrań, tkanin syntetycznych oraz ciężkiej biżuterii, która może się nagrzać pod wpływem promieni słonecznych. Wybierz jasne, przewiewne ubrania, zakryj głowę i nie zapomnij o filtrach do ciała chroniących przed szkodliwym działaniem UV. Zwróć uwagę, aby w upały wybierać buty wykonane z oddychających materiałów. Unikaj słodkich i intensywnych perfum, ponieważ mogą one przyciągać insekty, podnieść temperaturę, lub wywołać omdlenie. Dodatkowo postaw na minimalny makijaż, używając lekkich kosmetyków, aby nie obciążać cery.

Podczas upałów lepiej zrezygnować z gotowania potraw, pieczenia i podgrzewania wody w czajniku. Te czynności jeszcze bardziej nagrzewają powietrze i wywołują uczucie duszności. Latem sprawdzą się lekkie dania z dużą ilością warzyw i owoców. Unikajmy kawy, alkoholu i gazowanych napojów, ponieważ działają one na nasz organizm odwadniająco. Lepiej postawić na bezalkoholowe drinki lub lemoniadę. Pamiętajmy, że w upalne dni podstawą naszej diety powinna być woda. Powinniśmy pić wodę często, niezależnie od tego, czy odczuwamy pragnienie. Możemy również dodać do niej elektrolity dostępne w aptece.

W upały ważny jest odpoczynek. Jeśli nie znosimy ich najlepiej, warto zaczynać dzień o świcie i wyłączyć się z codziennych aktywności podczas godzin największego nasłonecznienia. Osłabienie i zmęczenie fizyczne może skończyć się omdleniem lub udarem, więc lepiej w tym czasie zastosować się do powyższych sposobów na upały i je przeczekać.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…