Home Sprzątanie Jak dbać o panele podłogowe?

Jak dbać o panele podłogowe?

4 min czytania
0
0
1,149
Jak dbać o panele podłogowe?

Panele podłogowe są najczęściej spotykanym materiałem wykończeniowym w polskich domach. Prezentują się elegancko oraz nie sprawiają kłopotów w użytkowaniu. Jednak, aby można było cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez długi czas, należy poznać kilka zasad odnośnie tego jak dbać o panele podłogowe.

Jak dbać o panele podłogowe?


Systematyczność na pierwszym miejscu

Regularność w czyszczeniu paneli z piachu, kurzu oraz bieżących zanieczyszczeń to podstawa pięknej podłogi na lata. Należy o to dbać, ponieważ większe drobinki piasku mogą porysować posadzkę i uszkodzić ich warstwę ochronną. Podłoga nie tylko traci wówczas swój urok, ale może mieć to także wpływ na jej pęcznienie pod wpływem wilgoci.

Czym czyścić panele?

Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu miotły z delikatnym włosiem lub miękkiej szczotki od odkurzacza. W ten sposób zapobiegniesz porysowaniu delikatnej posadzki.
Do mycia podłogi powinno się wykorzystywać lekko wilgotnego mopa lub ściereczki (np. z mikrofibry). Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wody, ponieważ jej nadmiar może mieć bardzo niekorzystny wpływ na strukturę paneli.

Jaki płyn do paneli?

Tak naprawdę do czyszczenia paneli wystarczy sama woda. Konkretne preparaty myjące możesz stosować np. raz na dwa tygodnie i w zupełności to wystarczy. Stosuj wówczas środki dobrze dostosowane do Twojego rodzaju podłogi, które dodatkowo będą wpływały pozytywnie na jej wygląd. Jest to szczególnie istotne w przypadku paneli laminowanych, ponieważ preparaty do nich przystosowane mają działanie antystatyczne i powierzchnia nie będzie się elektryzować.

A co z nabłyszczaniem?

Panele mają dość porowatą strukturę i gdy brud w nie wnika, nawet po umyciu wodą czy środkami czyszczącymi – nie odzyskują swojego blasku. Wówczas warto sięgnąć po specjalne preparaty nabłyszczające, które mają w składzie polimery. Dzięki temu wnikają w te otwory i tworzą jednolitą powierzchnię. Taka dodatkowa warstwa zapewnia również w pewien sposób ochronę przed niektórymi uszkodzeniami mechanicznymi. Warto też wiedzieć, że istnieją samousuwalne produkty tego typu. Nie musisz potem jeszcze raz myć podłogi i zaoszczędzisz trochę czasu.

Jak widzisz, dbanie o panele nie należy do szczególnie ciężkich i wymagających zadań. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, by móc cieszyć się piękną i elegancką podłogą przez lata.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…