Home Organizacja Jedna szklanka ile to gram i ml? Odpowiadamy!

Jedna szklanka ile to gram i ml? Odpowiadamy!

10 min czytania
0
0
5,585
Jedna szklanka ile to gram i ml? Sprawdzamy ile gram to jedna szklanka, to ile ml?

Wielokrotnie podczas prac w kuchni podczas przygotowywania posiłków mamy problem z prawidłowym obliczaniem objętości składników oraz z określeniem objętości i miar wybranych pojemników. Jeśli przepis wymaga od nas dodania szklanki mąki czy mleka, to jeśli nie mamy jej pod ręką, ile produktu faktycznie mamy dodać? Jedna szklanka ile to gram? Na to pozornie proste i niezwykle istotne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jedna szklanka ile to ml?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile gram to jedna szklanka, to warto w tym miejscu zapoznać się z pojemnościami szklanek. Stąd też jedna szklanka to ile ml? To bardzo proste pytanie. Standardowe szklanki mają pojemność 250 ml. Tyle też należy dodać danego składnika, gdy w przepisie natkniemy się na tę umowną miarę. Możemy znaleźć również te o pojemności 330 ml i inne, jednak widocznie odbiegają one wyglądem od standardowych odpowiedników. Wtedy warto zmierzyć jej zawartość za pomocą odpowiedniego pojemnika z podziałką.

Jedna szklanka ile to gram? Jedna szklanka ile to ml? Odpowiadamy!

Jedna szklanka ile to gram?

Odpowiednio wyliczone miary składników mają ogromne znaczenie w przypadku udanych wypieków. Odbieganie od podanych w przepisie wytycznych może skończyć się nieudaną potrawą. Jednak jak obliczyć właściwe proporcje składników, gdy w przepisie mamy podaną miarę umowną jako jedna szklanka. Ile to gram? Standardowej wielkości szklanka mąki ma wartość 250 gram.

Najprostszym sposobem na zachowanie właściwych proporcji jest przyjęcie standardowych jednostek miar kuchennych, w których mililitry i gramy traktowane są tak samo. Dlatego też jedna szklanka ma pojemność 250 ml dla cieczy, czyli 250 gram.

Ile gram to jedna szklanka w przypadku różnych produktów?

Jednak kwestia ta może być dość problematyczna, ponieważ poza przyjętymi pojemnościami szklanki są to znaczne różnice pomiędzy wybranymi produktami. Stąd też szklanka cukru kryształu waży 220 g, natomiast cukru pudru 170. W przypadku wyrobów mąki jedna szklanka ile to gram:

 • szklanka mąki pszennej to 170 g,
 • mąki krupczatki to 210 g,
 • mąki ziemniaczanej to 200g,
 • mąki graham to 160g,
 • mąki pszennej razowej to 145g,
 • mąki orkiszowej to 150 g,
 • mąki żytniej chlebowej to 145g,
 • mąki żytniej razowej to 120 g.

Podczas przygotowywania własnych wypieków kwestie dodania odpowiednich wartości mają ogromne znaczenie, ponieważ źle wyważona ilość składnika wpłynie negatywnie zarówno na smak jak i końcowy efekt. Dlatego też jeśli mamy problem z prawidłowym określeniem miar i wartości warto wspierać się naczyniem z podziałką.

Jednostki miar i wag mają znaczenie

Pomysł z ujednoliceniem miar jest dość starą praktyką, towarzyszącą człowiekowi od dawien dawna. Jednostki miar i wag zaczerpnięte zostały bowiem już z Biblii, w nieco odmiennej formie. Obecny Międzynarodowy System miar i Wag (SI) i jego jednostki oparte są na stałych fizycznych, co pozwala ujednolicić te kwestie na całym świecie. U nas przyjęty został on w roku 1966 i towarzyszy nam do czasów obecnych. Choć trudno nam sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez podstawowych miar i ich jednostek, często stosujemy ich swoiste odpowiedniki- tak jak w tym przypadku obliczając pojemności składników na szklanki. Dlatego też początkowo mogą one sprawiać nieco problemów, to po czasie będą one dla nas o wiele prostsze. Warto więc zapamiętać niektóre z nich, takie jak chociażby jedna szklanka ile to gram.

Sprawdź inne przeliczniki kuchenne: https://czysty-zysk.com/przeliczniki-kuchenne-przydatne-w-twojej-kuchni/

Przeliczanie miar i jednostek- jak zrobić to dobrze?

Przeliczanie i określanie miar kuchennych dla mało doświadczonych osób może być nieco problematyczne, jednak z pomocą przyjść nam mogą zarówno pojemniki z podziałkami jak również wagi kuchenne i inne. Dzięki temu łatwo określisz ilość składnika potrzebnego do sporządzenia dowolnej potrawy. To znaczne uproszenie wielu kwestii. Jeśli jednak nie posiadasz żadnych pomocy kuchennych tego typu nic nie szkodzi, w sieci bowiem znajdziesz naprawdę wiele informacji na temat możliwości ich obliczania lub też gotowe listy typu jedna szklanka- ile to gram.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas odmierzania ilości składników to to, że w przepisach:

 1. Standardowa szklanka ma pojemność 250 gram.
 2. Łyżka stołowa ma pojemność 10 gram.
 3. Mała łyżeczka ma pojemność 5 gram.

https://www.youtube.com/watch?v=A87vB_gFB0Y

Dobry przepis to starannie odmierzone składniki

Dobry przepis to tylko połowa sukcesu. Druga to właściwe wykorzystanie go w kuchni. Dlatego też każda pani domu powinna orientować się odnośnie koniecznych miar i wag danych jednostek, co pozwoli dokładnie trzymać się receptury. Dobrze jest mieć również odpowiednie pomoce do przeliczania, dzięki czemu bez problemu sprostamy każdemu wyzwaniu rzuconemu nam podczas określania wartości z użyciem szklanek, filiżanek, łyżek i nie tylko. Jednak do pełnej precyzji zdecydowanie powinniśmy wyposażyć swoją kuchnię w odpowiednie miary i wagi, które mogą okazać się tu zdecydowanie niezbędne. Dzięki nim codzienne czynności będą o wiele prostsze i szybsze a nasze upieki zawsze udane.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…