Home Sprzątanie Piorące orzechy i ich zastosowanie – czy warto?

Piorące orzechy i ich zastosowanie – czy warto?

8 min czytania
0
0
970
Piorące orzechy - orzechy do prania - czy warto

Pranie w orzechach piorących to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych środków czystości. Postanowiliśmy sprawdzić czy warto ich spróbować oraz do czego jeszcze mogą służyć piorące orzechy!

Piorące orzechy to naturalny detergent, który sprawia, że Twoje pranie staje się jeszcze bardziej ekologiczne. Dzięki ich zastosowaniu nie zużywasz tyle chemii. Piorące orzechy nie zawierają także dodatku silnych substancji zapachowych, dzięki temu jest to rozwiązanie idealne dla osób, które mają skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Pranie w orzechach jest zatem odpowiednią opcją dla wszystkich alergików.

Piorące orzechy – co to?

Orzechy piorące pochodzą z Nepalu oraz Indii. Rosną na drzewie o nazwie sapindus mukorossi. Orzechy po zebraniu są rozłupywane i wydobywa się z nich środek. Łupinki następnie suszy się aż uzyskają ciemny kolor. Są stosowane jako naturalny środek do prania, ale także do odkażania oraz zmiękczania wody i jej dezynfekowania. Jest to doskonała alternatywa dla proszków do prania czy żeli. Łupinki piorących orzechów zawierają saponiny. Są to naturalne związki chemiczne pochodzenia roślinnego, które charakteryzują się właściwościami pieniącymi. Detergent ten skutecznie myje oraz odtłuszcza. Podczas zetknięcia się łupinek orzechów z wodą, wydziela się naturalne mydło, które tworzy delikatny roztwór.

Piorące orzechy – jak w nich prać?

Użycie piorących orzechów jest niezwykle proste. Około 5 sztuk wkładamy do bawełnianego lub lnianego woreczka, a następnie wrzucamy do bębna pralki i pierzemy w temperaturze 30-90 stopni. Orzechy mogą pozostać w pralce do zakończenia całego cyklu prania. Jeżeli pierzemy ręcznie, należy pokruszyć około 3-4 łupiny orzechów i włożyć je do gorącej wody. Następnie wodę schładzamy do odpowiedniej temperatury i pierzemy jak zwykle. Orzechy do prania są delikatnym detergentem, skutecznym niezależnie od temperatury prania. W zależności od temperatury zmienia się jednak liczba prań, na które ten piorące orzechy wystarczą. Piorąc w temperaturze 30 stopni jedna porcja wystarczy na 4 prania, natomiast przy 90 stopniach na jedno. Kiedy z orzechów wypłucze się saponina i stracą one właściwości piorące, stają się jaśniejsze, bardziej miękkie i klejące. Wtedy możemy wziąć nowe piorące orzechy i zrobić pranie przy ich pomocy.

Czy warto?

Piorące orzechy z pewnością powinny zadowolić osoby, które stawiają na ekologiczne rozwiązania. Nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. jest to substancja, która rozkłada się tak, jak inne odpadki organiczne. Dodatkowo jest to środek bezpieczny i naturalny, przez co nadaje się nawet do prania odzieży osób z chorobami skóry. Ich wadą jest natomiast fakt, że czasami na ubraniach pranych w piorących orzechach pozostaje charakterystyczny zapach, który nie dla każdego będzie odpowiedni. Aby się go pozbyć wystarczy do prania dodać ulubiony naturalny olejek eteryczny. Jeżeli pierzemy białe rzeczy, należy zwrócić uwagę na to, że orzechy piorące nie zapewniają efektu wybielenia. Jeśli zależy nam na tym, by nasze ubrania nie szarzały, warto do prania dodać trochę sody oczyszczonej.

Inne zastosowania

Główne zastosowanie, jakie mają piorące orzechy to, jak sama nazwa wskazuje, pranie ubrań. Nie jest to jednak jedyna możliwość, a orzechy mogą być wykorzystywane także do mycia naczyń w zmywarce. W tym celu możemy kilka sztuk ułożyć w zmywarce np. w przegródce, w której znajdują się sztućce. Piorące orzechy możemy wykorzystać także do mycia naszych pupili, ponieważ mają one właściwości insektobójcze. Substancja ta nie podrażnia skóry zwierząt.

Orzechy piorące możemy wykorzystać także do sprzątania naszych mieszkań. W tym celu powinniśmy przygotować wywar z łupin orzechów, które najpierw ugotujemy. Wywarem tym możemy czyścić zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i dziecięce zabawki. Jeśli szukasz więcej ekologicznych i naturalnych sposobów na wyczyszczenie swojego mieszkania, zapraszamy do przeczytania naszych porad znajdujących się w kategorii Eko porady. Wywaru w piorących orzechów możemy także użyć do pielęgnacji naszego ciała. W tym celu możemy wlać go do kąpieli. Wywar z orzechów piorących może także zadziałać jak delikatne mydło, którego mogą używać nawet dzieci.

A czy Wy próbowałyście kiedyś prać w orzechach piorących? Jeśli tak, czy efekty Was zadowalały?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…