Home Eko porady Ogrzewanie gazem ziemnym – eko rozwiązanie dla domu

Ogrzewanie gazem ziemnym – eko rozwiązanie dla domu

5 min czytania
0
0
1,051

Pomimo tego, że technologia polegająca, taka jak ogrzewanie gazem ziemnym domów jest już dostępna od kilkunastu lat, nadal jej popularność nie przekracza w Polsce dwudziestu procent. Co tracą Polacy, nie używając tej metody ogrzewania? Co można dzięki niej zyskać i czy się opłaca? Zapraszamy do lektury tego artykułu.

Nie ma wątpliwości, że podczas spalaniu gazu ziemnego powstaje malutki ułamek zanieczyszczeń względem popularniejszych metod, takich jak w trakcie ogrzewania węglem czy drewnem. Wszystkie kotły generują również koszty, więc czemu by nie spróbować? To wszystko nie jest takie proste, ale warto dowiedzieć się jak wygląda sytuacja użytkowników stosujących to nowoczesne ogrzewanie domu.

Ogrzewanie gazem ziemnym nie jest idealne, ale…

Przede wszystkim pomimo tego, że jest to paliwo nazywane czystym, to jednak w dalszym ciągu jest to paliwo kopalne. Podczas jego wydobycia z pewnością zachodzą różne reakcje, które mają równie negatywny wpływ na środowisko jak np. w kopalniach węgla. Dodatkowo jego źródła również są ograniczone, co w dalszej perspektywie również może powodować problemy. Dlatego też zaopatrywanie się w gaz nie jest aż tak dalekosiężnym rozwiązaniem, jak nam się wydaje.

Ogrzewanie gazem ziemnym - eko ogrzewanie ziemne

Wiadomo, takiej ekologiczności jak przy energetyce wiatrowej czy wodnej nie osiągniemy. Jednak ogrzewanie gazem ziemnym to nadal krok naprzód w porównaniu do staromodnych sposobów. Ważnym elementem jego pożyteczności jest niemalże brak konieczności obsługi pieca zasilanego gazem. Raz ustawiony komputer poradzi sobie z wszelkimi trudnościami, a my możemy co najwyżej dostosować ogrzewanie do własnych potrzeb.

Równie kluczowe jest oczyszczenie miejsca, jakim jest kotłownia. Zero pyłów, sadzy i innych zanieczyszczeń. Wpływa to również na czystość domu, który bez wątpienia prędzej czy później odczuje skutki roznoszenie wcześniej wspomnianego brudu po reszcie pomieszczeń. Zdecydowanie cieszy również wydajność takiego kotła na gaz, którego niewielkie utraty energii i ilość spalanego paliwa na ilość wytworzonego ciepła są naprawdę atrakcyjne.

Czy warto zainwestować?

Jednak czy opłaca się to również pod kątem pieniężnym? Niestety, obecnie gaz ziemny jest droższy od węgla opałowego o wartość od 20% do 30%. To niestety ta druga, nieco mniej atrakcyjna strona medalu. Koszta również trzeba ponieść, jeśli chcemy kupić piec, założyć całą instalację lub podłączyć się do sieci. Ta ostatnia bywa niezbędna, choć w ostatnim czasie powstało rozwiązanie w postaci napełnianej gazem co jakiś czas wielkiej butli, stojącej w ogrodzie. Nadal jednak takie alternatywy kosztują i to nie mało.

Ogrzewanie gazem ziemnym - nowoczesne ogrzewanie domu

Prawda jest taka, że za ogrzewanie gazem ziemnym i sposoby na nowoczesne ogrzewanie domu niestety kosztują więcej. Zyskujemy jednak przy tym konkretne profity. Czystość energii, brak zbędnej obsługi i zanieczyszczeń z komina, jak i kotłowni. Niektórzy z pewnością będą gotowi wydać więcej domowego budżetu, aby mieć te udogodnienia. Jednak w perspektywie długofalowej jest to też krok w stronę ekologicznego domu.  Warto go posiąść, aby samemu zadbać o nasze środowisko.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…