Home Sprzątanie Hipoalergiczny, antyalergiczny, czyli jaki?

Hipoalergiczny, antyalergiczny, czyli jaki?

11 min czytania
0
0
1,788
Hipoalergiczny, czyli jaki

Na półkach sklepowych znajdziemy coraz więcej produktów oznaczonych jako bezpieczne dla alergików. Określenia hipoalergiczny i antyalergiczny mogą wydawać się jednak dość tajemnicze. Co tak naprawdę oznaczają? Jakie powinny być produkty bezpieczne dla osób z alergią? Na skład których środków chemicznych i kosmetyków w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę? Na wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule. 

Produkty hipoalergiczne – jakie powinny być?

Przedrostek hipo w grece oznacza mniej. Produkty hipoalergiczne nie są więc całkowicie wolne od substancji, które mogą wywoływać alergię. Szansa na występowanie alergenu w składzie jest mniejsza – taki produkt uczula mniej, a nie wcale. To szczególnie istotne dla bardzo wrażliwych alergików.

Produkty hipoalergiczne i antyalergiczne nie powinny zawierać silnych substancji zapachowych – najlepiej, gdy w ogóle będą pozbawione jakiegokolwiek zapachu. Zazwyczaj to one wywołują najsilniejsze reakcje alergiczne. Do najniebezpieczniejszych kompozycji zapachowych należą: Limonene, Linalool, Benzyl benzoate, Isoeugenol i Geraniol. Produkty zawierające te składniki potrafią wydzielać zapach nawet przez ponad dwa lata! Dlatego jeśli występuje przez nie reakcja alergiczna, najlepiej całkowicie pozbyć się ich z naszego domu.

Dobrze, gdy w składzie środków czyszczących dedykowanych dla alergików znajduje się aktywny tlen. Skutecznie zastępuje on szereg niebezpiecznych, agresywnie działających substancji, które mogą uczulać. Proszki do prania powinny nadawać się do różnych potrzeb, a tym samym temperatur. Dopiero pranie w 60 stopniach (i więcej) pozwala na całkowite pozbycie się roztoczy kurzu domowego, na które alergia najczęściej dotyka Polaków (cierpi na nią aż 6 milionów osób w naszym kraju). 

Hipoalergiczne produkty, a także te dedykowane dla niemowląt i osób o wrażliwej skórze, powinny być opatrzone odpowiednim certyfikatem poświadczającym bezpieczny wpływ na zdrowie alergika. Warto przy tym zaznaczyć, że dokładne przebadane tkaniny mają szczególne znaczenie przy wyborze odzieży do pracy. Właśnie z tego względu certyfikowane, trwałe i odporne na uszkodzenia materiały powinny być wykorzystane np. do produkcji profesjonalnej odzieży medycznej, na którą składają się m.in. spodnie lub tuniki kosmetyczne

Symptomy alergii

Kto powinien korzystać z produktów antyalergicznych?

Hipoalergiczne produkty to przede wszystkim wybór alergików, u których testy uczuleniowe wykazały alergię na konkretne substancje. Najczęściej pojawiające się reakcje alergiczne to:

  • katar i kichanie;
  • duszności, a nawet ataki astmy;
  • swędzące i łzawiące oczy;
  • wysypka. 

Wyżej wymienione symptomy utrzymują się zwykle dłuższy czas, zmiany na ciele są rozsiane, a objawy często wywołuje nawet niewielka ilość produktu posiadającego uczulający alergen. 

Delikatniejsze symptomy występują też w przypadku podrażnienia. Mamy z nim do czynienia, gdy reakcja następuje zaraz po kontakcie z substancją, szybko przemija i nie wraca oraz gdy zmiany nie rozsiewają się i znikają zaraz po przemyciu wodą

Jeśli posiadamy wyjątkowo wrażliwą skórę, również warto sięgnąć po hipoalergiczne produkty. Dzięki nim zniwelujemy możliwość pojawienia na podrażnienia. To niezwykle istotne w przypadku niemowląt i małych dzieci, które bardzo często przeżywają reakcje alergiczne zdecydowanie bardziej niż dorośli.

Proszek hipoalergiczny

Hipoalergiczny środek chemiczny i antyalergiczny kosmetyk – lista produktów hipoalergicznych

Lista produktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, gdy cierpimy na alergię, jest bardzo długa. Najważniejsze są jednak te, z którymi nasza skóra ma bezpośrednio kontakt:

  • środki czystości w kuchni i łazience (mleczka, płyny, nabłyszczacze);
  • środki piorące (proszki, płyny, żele, koncentraty);
  • kosmetyki. 

Chemia gospodarcza powinna mieć jak najkrótszy i najprostszy skład, wolny od agresywnie działających substancji, a także kompozycji zapachowych, które uczulają najmocniej. Kosmetyki podobnie – najlepiej unikać tych składających się z groźnych konserwantów, aromatów, barwników oraz alkoholu, przede wszystkim etylowego. 

Szczególną uwagę poświęćmy na wybór odpowiedniego proszku do prania. Hipoalergiczny produkt wysokiej jakości to nie tylko zabezpieczenie przed pojawieniem się na naszym ciele symptomów reakcji alergicznej. To także sposób na to, by pozbywać się innych alergenów. Roztocza kurzu domowego giną między innymi w bardzo wysokiej temperaturze (przynajmniej 60 stopni). Pranie kołdry, ubrań i ręczników z odpowiednim proszkiem może wyzwolić cierpiących na alergię na kurz od pojawienia się u nich nieprzyjemnych objawów. 

Aktualnie oznakowane jako hipoalergiczne są także pościele, które dzięki specjalnym warstwom barierowym wykonanym z syntetycznych włókien chronią przed przedostaniem się roztoczy kurzu domowego do wnętrza kołdry i poduszki. Hipoalergiczne są też niektóre zwierzęta i rośliny – znaczy to nic innego niż to, że mniej uczulają one cierpiących na alergię. 

Hipoalergiczny znaczy naturalny? 

Warto zaznaczyć istnienie pewnej różnicy między produktami hipoalergicznymi a naturalnymi czy ekologicznymi. Kupując kosmetyki lub chemię gospodarczą wyprodukowaną z naturalnych składników, wcale nie mamy gwarancji tego, że produkty będą bezpieczne dla alergika. W składzie mogą znajdować się alergeny występujące w przyrodzie (na przykład orzechy lub cytrusy), które również wywołują reakcje alergiczne. Zatem produkty naturalne i ekologiczne nie muszą oznaczać produktów hipoalergicznych

Inaczej rzecz wygląda z drugiej strony. Antyalergiczne, certyfikowane środki czystości i kosmetyki najczęściej mają skład przyjazny dla środowiska. Proszki, które nie zawierają fosforanów i zeolitów, nie tylko nie uczulają, ale i nie produkują zanieczyszczeń. To jeszcze bardziej skłania nas do tego, by starać się kupować hipoalergiczne produkty. 

Ta solidna porcja wiedzy pomoże nam mądrze wybrać chemię gospodarczą i kosmetyki podczas następnych zakupów. Teraz, znając cechy naprawdę hipoalergicznych produktów, nie nabierzemy się na żadne kłamstwo z etykiety!

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…