Home Organizacja Jajka na Wielkanoc – więcej, niż myślisz

Jajka na Wielkanoc – więcej, niż myślisz

9 min czytania
1
4
1,456
Pomalowane jajka wielkanocne

Jajka wielkanocne są niewątpliwie nieodłącznym elementem świąt. Znajdziemy je w przeróżnych daniach na naszym wielkanocnym stole, dzieci robią z nich pisanki, są elementem święconki. Ale jajka wielkanocne to o wiele więcej. Można powiedzieć, że jajka na Wielkanoc stały się pewnego rodzaju symbolem. Będziemy mieć z nimi do czynienia przez cały okres świąteczny, więc dobrze jest wiedzieć, z czym to się je.

Jajka wielkanocne w postaci smacznych potraw

Najbardziej oczywistą postacią jajek na Wielkanoc są rzecz jasna tradycyjne potrawy. Jajka faszerowane, kotlety jajeczne, jajka po szkocku… wyliczać można naprawdę wiele. Ale skąd tak naprawdę wzięła się tradycja spożywania ich podczas świąt Wielkiej Nocy? Jajko w naszej tradycji utożsamiane jest z życiem, odrodzeniem, rozpoczęciem nowej drogi. Bo właśnie w swojej oryginalnej formie o tym były święta Wielkanocy – o odrodzeniu.

Jajka wielkanocne

Przebijanie skorupki to również scena, która symbolizuje uwolnienie się od śmierci i początek czegoś nowego, czegoś przepełnionego życiem. Na świątecznym stole dlatego znajdziemy tyle jajek wielkanocnych – bo oznaczają one celebrację życia, która wiąże się z tym okresem. Niegdyś podarowanie komuś jajka oznaczało tyle, co życzenie komuś życia w zdrowiu, co zresztą nie było takie bezpodstawne.

Wielkanocne jajka może i mają dużą wartość symboliczną, ale nie zapominajmy o ich wartości odżywczej. Pod cienką skorupką kryje się naprawdę dużo zdrowych składników, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. 100 g jajka dostarcza nam już około 155 zdrowych kalorii obfitych w kwasy tłuszczowe nasycone, sód, potas. białko i wiele innych. Zbilansowana dieta na wiosnę obfitować powinna właśnie w potrawy jajeczne.

Potrawy wielkanocne z jajek

Malowanie jajek na Wielkanoc

Oprócz smacznych i pożywnych potraw jajka wielkanocne kojarzą się oczywiście z niczym innym jak pisanki.Wydmuszki, bo tak też się je nazywa, to ozdobnie pomalowane skorupki jajek, które zostały opróżnione ze swojej zawartości. Tradycja malowania pisanek sięga aż czasów starożytnych i nie jest wcale charakterystyczna tylko dla Polski.

Pierwsze pisanki znaleźć można już było w Mezopotamii czy też cesarstwie rzymskim. Wydmuszki w naszym kraju pojawiły się dopiero w okolicach X wieku, czyli znacznie później. Po przyjęciu chrztu Polski, te ozdobione jajka wielkanocne stały się również elementem obchodzenia świąt Wielkanocy. Pisanki stały się kolorowymi jajkami na Wielkanoc.

Malowanie jajek

Co ciekawe, w Polsce mamy różne metody tworzenia wydmuszek. Istnieje na przykład szkoła, która polega na tworzeniu wzorów poprzez skrobanie najbardziej zewnętrznej powierzchni skorupki. Można również na przykład gotować jajka wielkanocne w barwnym wywarze, co spowoduje ich zupełną koloryzację. Na terenach dawnego województwa krakowskiego bardzo popularnym było na przykład naklejanie na skorupki wycinków papieru. jak widać sposobów jest wiele, a każdy kolejny ciekawszy od poprzedniego.

Co zrobić ze skorupkami?

Jeżeli podczas naszych przygotowań jajek wielkanocnych nagromadziło się dużo skorupek – nie wyrzucaj ich, można znaleźć dla nich inne zastosowanie. Skorupki jajek można zutylizować na kilka ciekawych sposobów. Jeżeli połączymy skorupki wraz z octem (będą się namaczać przez kilka dni), to uzyskamy leczniczą mieszaninę, którą znosić możemy wszelkiego rodzaju podrażnienia i swędzenia. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób z wrażliwą skórą, np. alergików.

Skorupki jajek wielkanocnych

Jeżeli prowadzimy ogródek, to możemy użyć skorupek jajek wielkanocnych do nawożenia. Są one bardzo bogate w minerały i oraz wapń, które są bardzo odżywcze dla gleby. By stworzyć nawóz ze skorupek wystarczy tylko je drobno pokruszyć i nanieść na glebę. Zabieg powtarzać co około 2 tygodnie. Mało tego, skorupki mogą być również odżywcze dla nas. Oczywiście, nie należy ich jeść w całości. Przed należy je umieścić w piekarniku na 10 minut (piec w najwyższej temp.), a następnie zmielić na proszek, który możemy dodawać do różnych potraw.

A jeżeli zmagamy się z trudnymi zabrudzeniami na żeliwnych czy stalowych garnkach i patelniach, to skorupki po jajkach wielkanocnych mogą posłużyć nam za środek czyszczący. Wystarczy połączyć je z wodą i płynem do mycia naczyń. Tak utworzony związek będzie skuteczny i zarazem nietoksyczny dla nas czy środowiska.

Jajka na Wielkanoc

Wielkanoc tuż tuż, a wraz z nim oczywiście wszelkie tradycje związane z jajkami wielkanocnymi. Dobrze jest wiedzieć, skąd te zwyczaje się wzięły i co symbolizują. W końcu jajka na Wielkanoc są ważnym elementem tego święta. Dziś przecież kupujemy nie tylko jajka w zwykłej postaci, ale również często zaopatrzamy się w jajka czekoladowe, z marcepana, plastikowe – całe święta będziemy nimi otoczeni, a jajka na Wielkanoc to więcej, niż myślisz.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. Pellet

    18 kwietnia, 2019 at 8:50 am

    Najlepsze są z majonezem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…